Akşener ve Kılıçdaroğlu'ndan 10 ülkenin Osman Kavala çağrısına destek

Son dakika haberi: İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti. Akşener ve Kılıçdaroğlu, ABD dahil 10 ülkenin "Osman Kavala'yı bırakın" çağrısına destek verdi.

GİRİŞ 20.10.2021 14:05 GÜNCELLEME 20.10.2021 16:25
Bu Habere 398 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti. İki lider görüşmenin ardından ortak açıklama yaptı.

Akşener, "Parlamenter sistem çalışmamızı takdim ettik. Sayın Kılıçdaroğlu ve arkadaşlarıyla Türkiye'ye dair önemli konularda istişarede bulunduk" dedi. Kılıçdaroğlu ise, "Güzel bir toplantı gerçekleştirdik. Ben şunu ifade etmek isterim: Türkiye'nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yok" ifadelerini kullandı. 

İYİ Parti lideri Akşener, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti.

OSMAN KAVALA ÇAĞRISINA DESTEK!

Toplantıda daha sonra soru-cevap kısmına geçildi. İlk soru, ABD dahil 10 ülkenin "Osman Kavala tahliye edilsin" çağrısına yönelik aldı. İYİ Parti lideri şu cevabı verdi: 

"Osman Kavala sizin tanımınıza göre Sorosçu. Soros'la masaya kim oturdu? Ben ve Kılıçdaroğlu değil. Dışişleri Bakanlığı'na böyle bir talepte bulunulmasını doğru bulur muyuz? Hayır bulmayız. Ama böyle taleplerin Türkiye'ye yapılır olmasına yol açmayı da doğru bulmayız. Rahip Brunson'ı hatırlatan eylem ve söylemlerden Türkiye'nin uzak durmasını tavsiye ederiz. Bütün bunların önüne geçecek tek yol hukukun işletilmesidir.

CHP lideri Kılıçdaroğlu ise şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin sözüne uyacağına karar verdi. Anayasa değişikliği teklifi Meclis'ten oy birliğiyle çıktı. İmza attığınız sözleşmenin gereğini yapmıyor ve arkasında durmuyorsanız itibar kaybeden Türkiye olur. AİHM'nin bir kararı varsa, o kararın da uygulanmasını isteriz. Türkiye demokratik bir ülkeyse, bu çerçevede hareket etmesi lazım." 

AKŞENER: 'EVET' DİYECEĞİZ, KILIÇDAROĞLU: KARAR VERMEDİK

İki lidere Irak ve Suriye'ye sınır ötesi tezkereye yönelik partilerinin alacağı tutum soruldu. Akşener şunları söyledi: 

"Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gelen tüm tezkerelerle ilgili ekip kurarız. Daha evvel de söylemiştim. Bu konunun uzmanı arkadaşlarımız tartışırlar, rapor ortaya çıkarırlar. Sonra da milletvekili arkadaşlarımızla paylaşılır. Bu çalışmayı yaptırdık ve o raporun sonucunda eleştirilerimiz baki kalmak kaydıyla evet oyu vereceğimizi buradan ifade etmek isterim."

CHP lideri Kılıçdaroğlu ise soruyu, "MYK'da bu konuyu ayrıntılı görüşüp kararımızı Parlamento'da ifade edeceğiz" şeklinde yanıtladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener.

Sınır ötesi operasyon için Cumhurbaşkanlığı tezkeresi TBMM'deSınır ötesi operasyon için Cumhurbaşkanlığı tezkeresi TBMM'de

Son dakika: HDP öyle bir şart koştu ki... Bu gurur CHP ve İYİ Parti'nin (!)Son dakika: HDP öyle bir şart koştu ki... Bu gurur CHP ve İYİ Parti'nin (!)

"PERVİN BULDAN'IN SÖZLERİNİ İLK KEZ DUYDUK"

Toplantıda HDP Eş Başkan Yardımcısı Pervin Buldan'ın "İktidarın parçası olacağız" açıklaması da soruldu. Akşener, "Ortada seçim yok. Siz şunu yapacaksınız diye parmak sallanıyor. Sayın Buldan'ın ne söylediğini bilmiyorum şu anda sizden duydum. Ama bizim gündemimizde böyle bir durum yoktur" ifadelerini kullandı. 

Kılıçdaroğlu ise, "Gerçekten ilk kez duydum. Millet İttifakı'nı nasıl bozacağız diye Cumhur İttifakı'nda arayış olduğunu biliyorum. Bizim tek güvencimiz milletimiz" dedi.

"İMAMOĞLU'NA BEN İZİN VERDİM"

Son olarak CHP liderine son günlerdeki açıklamaları üzerinden, "Aday olacak mısınız?" sorusu ve adaylık yolunda İmamoğlu ile aralarında bir yarış olup olmadığı soruldu. İBB Başkanı'nın Diyarbakır ziyareti Kılıçdaroğlu'na meydan okuduğu şeklinde yorumlanmıştı. CHP lideri, "İmamoğlu'nun cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili bana gelmiş bir talep yok. Ayrıca (Diyarbakır'a) giderken de benden izin aldı" diye konuştu.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 398
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  İşte bu büyük hata siz kimsiniz kavalanin adamları Soroscular şimdi oy kaybettiniz bu olaya bakışınız yanlış böyle muhalefet olmaz olsun ülkede muhalefet yok olsa zaten bir parti yirmi yıl lktidarda kalmaz yazıklar olsun size
  Cevapla
 • Savaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaş bunlar nasıl bu hale geldi. Biz mi yanlış görüyoruz. Nasıl bu kadar hainleşiyorsunuz, size oy verenler nasıl bu yaptıklarınızı kabullenir. Erdoğan düşmanlığı, hem gözlerini hemde kalplerini kör etmiş. Hadi bunlar geldi Bi düşünün neler olur... Allah yardımcımız olsun.
  Cevapla
 • Nurhayat Çelik 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar kudurmuş olmalılar.Ben şahsen hertürlü şerri beklerim.Çok zor bir süreçden geçiyoruz.İçerdekilerle dışardaki bölücü hainler güç birliği içindeler....
  Cevapla
 • Hacı 2 yıl önce Şikayet Et
  Önce siyasetteki terör temizlenmeli bizim savcı hakimler durşma erteler illa avukat söyleyecek kendileri görmezden geliyor. Sen yargıla kararı vermeniçin avukattan destek bekleme
  Cevapla
 • Uygurlu 2 yıl önce Şikayet Et
  Şaştık mı? Hayır. Fonları artacak doğru mu?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Köpeklerin öldürdüğü Mahra'nın babası bir kez daha yandı: Öldüğünde hiç üzülmedim
İzmir'deki orman yangınında hayatını kaybetmişti: Son sözleri ortaya çıktı!