PKK'dan HDP'ye ittifak mektubu! Sürpriz itiraf ve dikkat çeken talimat: Kendi adayınızı...

Son dakika haberi: CHP ve İYİ Parti'nin HDP ile olan ortaklığı gizleme çapalarıyla ilgili Kandil'den mektup geldi. Yazılan mektup'ta HDP'den ilk tur için aday belirlenmesi istenirken resmi ittifak dayatmasının masaya yatırılması istendi.

PKK'dan HDP'ye ittifak mektubu! Sürpriz itiraf ve dikkat çeken talimat: Kendi adayınızı...
PKK'dan HDP'ye ittifak mektubu! Sürpriz itiraf ve dikkat çeken talimat: Kendi adayınızı...
GİRİŞ 24.10.2021 11:51 GÜNCELLEME 24.10.2021 12:00
Bu Habere 51 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... PKK elebaşlarının HDP'ye gönderdikleri mektupta birçok talimat yer alırken mektuptaki bir başka başlıkta oldukça dikkat çekti. Kandil'den gönderilen mektupta halkın HDP'ye artık destek vermediği de vurgulanırken partinin halktan kopukluğunun ciddi düzeyde arttığı belirtildi.

HDP'li Buldan: Bedelini ödedik, iktidarın parçası olacağızBuldan: Bedelini ödedik, iktidarın parçası olacağız

Kandil’den HDP teşkilatları ve PKK’nın şehir yapılanması KCK’ye gönderilen mektuba ulaşıldı.

Yeni Şafak'ın haberine göre; PKK’nın Kandil’deki sözde üst yönetimi tarafından hazırlanarak gönderilen mektupta HDP’nin kapatma davasını gerekçe göstererek sokakları hareketlendirmesi istendi. Ayrıca teröristlere geniş katılımlı cenaze törenleri ve mezarlıklarda anma törenleri düzenlenmesi talimatı verildi.

Akşener ve Kılıçdaroğlu'ndan 10 ülkenin Osman Kavala çağrısına destekAkşener ve Kılıçdaroğlu'ndan Kavala çağrısına destek

SOKAK HAREKETİ İSTEMİŞLER

Mektupta, HDP İzmir İl Başkanlığı’na düzenlenen ve Deniz Poyraz adlı partilinin öldüğü saldırıdan ‘kitleleri ayaklandırmak için kaçırılan büyük bir fırsat’ olarak bahsedildi. Deniz Poyraz’ın ölümü sonrasında marjinal sol kesimin HDP’ye sahip çıktığının belirtildiği mektupta HDP’ye “benzer durumlarda kitleleri sokağa dökün” denildi.

FIRSATLARI KÖRELTMEYİN MESAJI

Mektupta bunun nasıl yapılacağı da anlatıldı:

“Ortaya çıkan fırsat ve olanaklar böyle köreltiliyor. Yaşanan olayın ardından tüm il ve ilçe teşkilatlarını kısa bir talimatla ayaklandırıp, kitlede oluşmuş duygusal atmosferi de biraz besleyerek, halkı demokratik bir kalkışa seferber edebilirlerdi. Hem siyasi alan yönetimi hem de toplumsal alan yönetimi bu tür durumlarda halkı seferber etmeye odaklanmalıdırlar.”

Son dakika: Bomba iddia! HDP'nin Millet İttifakı'na sunduğu ana seçim şartı...HDP'nin Millet İttifakı'na sunduğu ana seçim şartı...

YENİ TEZGAH KAPATMA ÜZERİNDEN

Deniz Poyraz’ın ölümü sonrasında istediği kaos ortamını oluşturamayan PKK’nın sözde Kandil yönetiminin, HDP’ye açılan kapatma davası üzerinden sokak hareketleri başlatmak istediğine de belgede yer verildi.

“HDP’yi savun” sloganı ile planlanan mitinglere kitlelerin katılması gerektiğinin vurgulandığı mektupta “CHP’nin TV kanallarından bile bu mitinglerin reklam ve duyurusu yapılıyor. İzmir mitingi çok iyi örnek oldu. Bu fırsat ve ortamı çok iyi kullanmaları gerekiyor” denilerek HDP ve CHP arasındaki ilişki bir kez daha deşifre edildi. Mektupta HDP teşkilatlarına ve KCK’lı teröristlere, “HDP’nin kapatılması gündemi etrafında kitleleri seferber etmek için kendilerinden emin ve cesurca çalışmaları gerekiyor” mesajı da verildi.

Son dakika: PKK elebaşlarından HDP'ye

BÜYÜK CENAZE TÖRENLERİ DÜZENLEYİN

Yine sokakları hareketlendirmek için terörist cenazelerinin kullanılması istendi. Öldürülen teröristlerden ‘şehitler’ diye bahsedilen mektupta şu ifadelere yer verildi: 

“Şehitlere sahip çıkmada ciddi zayıflıklar vardır. Cenazeleri törenle kaldıramıyorlar. Bu konuda çok sıkı tedbirler alındığı belirtiliyor. Yine de zorlamak gerekir. Sadece tören esnasında değil sonrasında mezar ziyaretleri toplu-kitlesel olarak örgütlenebilir.”

HALK HDP'YE DESTEK VERMİYOR

Mektupta halkın HDP'ye artık destek vermediği de vurgulandı. HDP teşkilatlarında örgütlenmenin zayıf olduğu ve kapatılmayla karşı karşıya olmasına rağmen kitlesel eylem yapmaktan kaçındığı eleştirileri de yer aldı. Diyarbakır’daki eylem ve miting çağrılarında bile halkı sokağa dökemediğinden şikayet edilen HDP’nin halktan kopukluğunun ciddi düzeyde arttığı da Kandil’den gönderilen perspektif belgesinde anlatıldı.

"RESMİ İTTİFAK DAYATMASI"NI DA MASAYA YATIRIN

Kandil’den gönderilen talimatlarda HDP’nin 2023’ün seçimlerinin ilk turunda aday çıkarması isteniyor.

Mektupta şu ifadelere yer veriliyor:

“Cumhurbaşkanı adaylığı için bir hazırlık olmalıdır. Her hâlükârda birinci tura kendi adayımızla gireceğimiz için, düşünülmüş bir adayı şimdiden hazırlamak gerekir. İkinci tur adayı için de ilke ve prensiplerimizi şimdiden oluşturmamız iyi olur. Yine genel seçimlerde ittifak siyasetimiz ne olacak? Resmi ittifak mı dayatacağız, yoksa 31 Mart’taki gibi dışardan destek vermekle mi yetineceğiz, yeni kurulan muhalefet partilerine yaklaşımımız ne olacak vb. konularda sizlerin de bir görüş ve hazırlığının olması süreç açısından önemli olmaktadır.”

CHP VE İYİ PARTİ'YE: BİZ OLMADAN YAPAMAZLAR

Mektupta 2023 seçimleri öncesinde CHP ve İYİ Parti ile olan ittifakın nasıl yürütüleceği de açık açık anlatıldı.

Talimat mektubunda şu ifadelere yer verildi:

“CHP ve İYİ Parti gibi partiler HDP’yle açık ilişkiye girmezler. Fakat HDP’nin seçimler açısından onlar için çok önemli olduğunu biliyorlar. HDP olmadan seçimleri kazanamayacaklarını, AKP ve MHP’den kurtulamayacaklarını biliyorlar. HDP bu partilere bize doğru yaklaşırsanız biz de yerel seçimlerdeki gibi yaklaşabiliriz, aksi takdirde kaybedersiniz, biçiminde onlara hem umut vermeli hem de böyle bir politika yürütmemiz için bizleri cesaretlendirecek yaklaşım göstermelisiniz demelidir. Yani karşılıksız bir yaklaşım göstermelerinin böyle bir tutumu ortaya koymayı zorlaştıracağı biçiminde uygun uyarılar olabilir. Tabanımızın sizlerden böyle bir beklentisi var, mesajını vermeliler. HDP yürüteceği siyasetiyle bunları kendine muhtaç getirebilir ve bunlardan yararlanabilir.”

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 51
 • ÖNCE VATAN 1 yıl önce Şikayet Et
  ya nasıl bir ülkeyin nasıl bunlar görmekte olduğumuz terörle ilişkisi olduğun bilerek gizlemeye çalışarak ama bunlar banında ne yaptıklaını ortaya çıkması ve hdp li buldanın acıkça söylemesi bizimle merdiven kapalı kapı arkasından yürütmeye çalışmasın diyor açık seçik hdp pkk deniyor ama bunlarla ittifaka giriliyor ama ben türküm müslümanı bu bayrağı vatanı seviyorum diyor hadi ordan hadi ordan bu ne saygısızlık sen bile bile terörüstlerle ittifak ve apo itinin yönettiği pkk terörüstü görme hadi ordan demek senin zihniyetin bozu .BİRDE DİYORLAR Kİ HDPPKK AMA OY ATAN HDP PKK DEĞİL YAPMAYA BUNLAR KARŞILARINDAKİLERİ ESKİ VE ÇOCUK GİBİ GÖRDÜKLERİNİ ZANNEDİYORLAR YEMEZLER YİYENLER SİZİN GİBİLER
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 1 yıl önce Şikayet Et
  Eyy ABD, Suriye sınırından geçen kaçakçıları "PKKlı gibi gösterip, bunların arasında PKK lideri Fehman HÜSEYİN'de var deyip" insanımızı bombalattınız. Vee ülke içinde "Kürt-Türk iç savaşı" hesap ettiniz. Artık bi daha sizin yalanlarınızla iş yapmayız..Artıkk kendi göbeğimizi kendimiz kesme zamanıı veee en önemlisiii "başımızdaki çuvalı çıkarma zamanıı"
  Cevapla
 • DİYAR-I BEKİR 1 yıl önce Şikayet Et
  BENİM BİLDİĞİM HAKİKİ ,TÜRK ve KÜRT ARASINDA HİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİÇBİR SORUN YOKTUR. sorunu çıkaranlar DEVŞİRME TÜRK ile DEVŞİRME(ÇAKMA) KÜRTLERDİR. TÜRKİYENİN 1. SORUNU TERÖRDÜR terör BİTER İSE diğer sorunlar .HEPSİ BİTER .İNŞAALLAH
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Hdp bir an önce kapatılmalı bütün siyasileri ömür boyu siyaset yasağı getirilmelidir
  Cevapla
 • Yaşar Erdoğan 1 yıl önce Şikayet Et
  İşte durum ortada bütün muhalefettirler kimin talimatıyla iş tutuyormuş hani saklı gizli deniyordu Kim oyunu kime verdiğine iyi baksın!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Akar, ABD'li mevkidaşı ile görüştü
Cumhurbaşkanı Erdoğanm, EYT ve Asgari ücret konusunda iki bakanla görüştü