Son Dakika: Erdoğan'dan Ustaosmanoğlu'nun cenazesi hakkındaki eleştirilere manidar cevap

Başkan Erdoğan, Ustaosmanoğlu'nun cenazesine ilişkin, "Ben de bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak orada bulundum." diyerek, "CHP’den de bir arkadaş geldi. O da orada bulundu. Demek ki nasibi olanlar da varmış." açıklamasında bulundu.

GİRİŞ 01.07.2022 12:00 GÜNCELLEME 01.07.2022 12:23
Bu Habere 66 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Madrid'deki NATO zirvesinin ardından aralarında Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk'ün de bulunduğu medya mensuplarıyla yaptığı söyleşide gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Erdoğan, Mahmut Ustaosmanoğlu’nun cenazesinde laikliğe uyulmadığı gerekçesiyle Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) tarafından yargıya başvurmasını ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun cenazeye katılmamasını değerlendirdi.

ERDOĞAN'DAN ÇOK NET 'LAİKLİK' MESAJI

Mahmut Ustaosmanoğlu’nun cenazesinde laikliğe uyulmadığı gerekçesiyle Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından yargıya başvurulacağı açıklandı. Bunun yanında muhalefet genel başkanları taziyelerini bildirmediler, adeta yok saydılar. “16 milyon İstanbullunun belediye başkanıyım” diyen İBB Başkanı, en az 1 milyon kişinin toplandığı cenaze törenine gelmediği gibi, taziye de bildirmedi.

Hem bu laiklik noktasında yargıya taşımayı hem de taziye iletmeme konusunu değerlendiren Erdoğan, "Bunların taziyesi bu kadar önemli mi? Hiç gerek yok. Oraya gelenler, özellikle Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi’nin bütün hayatı boyunca vermiş olduğu mücadeleyi yaşayanlar, buna saygı duyanlar." açıklamasında bulundu.

Atatürkçü Düşünce Derneği, Mahmut Ustaosmanoğlu'nun cenazesini yargıya taşıyacakAtatürkçü Düşünce Derneği, Mahmut Ustaosmanoğlu'nun cenazesini yargıya taşıyacak

"Ben de bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak orada bulundum." diyen Erdoğan, CHP'li İlhan Kesici'yi işaret ederek şunları söyledi:

"Arkadaşlarımla beraber bulundum. CHP’den de bir arkadaş geldi. O da orada bulundu. Demek ki nasibi olanlar da varmış. Bunlar maalesef nasibi olmayanlar. O söylediğiniz derneklerin zaten tarzlarını biliyorsunuz. Bunlar asla bizi üzmez. Bu ülkede artık laiklik tartışması diye bir şey kalmamıştır. Bunu onlar düşünsün. Laiklikle alakalı bütün tanımlar vesaire hepsi özellikle partimin tüzüğünde de en güzel şekliyle vardır. Biz o çerçeve içerisinde laikliği yaşadık, yaşıyoruz. Ve birilerinden de icazet almamıza gerek yok. Ana muhalefetin başı bu cenazeyle ilgili bir taziye niye göndermemiş veyahut yavru muhalefet niye göndermemiş; bundan dolayı hiç dertlenmeye gerek yok ki. Herkes nasibini alır. Unutmayın, nasibûke yusibûke; nasibin neyse onu bulursun. Zaten Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi kendisini gerçekten yaşamış, onun duygularıyla amel etmiş, amel etmeye devam edenlerle beraber Hakk’a yürüdü. Güzel olan da o değil mi?"

Ustaosmanoğlu'nun sevilmesinin sırrı hoşgörüsünde saklıydıUstaosmanoğlu'nun sevilmesinin sırrı hoşgörüsünde saklıydı

İMAMOĞLU'NUN CENAZEYE KATILMAMASI

"İBB Başkanı İmamoğlu'nun, Sayın Cumhurbaşkanı beni davet etmiyor diyordu. Acaba cenazeye katılmak için sizden davet mi bekledi?" sorusuna Erdoğan, "Böyle bir şeyin daveti olur mu? Bir şeyi unutmayalım. Camiye daveti kim yapar? Müezzin yapar. Ezan davettir. Bu davete icabet eden nasibini alır. Ama buralarla alakası yoksa, seçim zamanı Eyüp Sultan Camii’ne gidip Kur'an-ı Kerim’i açıp Yasin-i Şerif’i okumaya çalışanlar, kalkıp buralarda da gerek salayı gerekse ezanı duymadıysa; gözleri var görmez, kulakları var duymaz, dilleri var hakkı söylemez; dolayısıyla onların kalpleri körelmiştir." dedi.

Mahmut Efendi kimdir ve aslen nerelidir? İsmail Ağa Cemaati lideri Mahmut Efendi biyografisi...Mahmut Efendi kimdir ve aslen nerelidir? İsmail Ağa Cemaati lideri Mahmut Efendi biyografisi...

KAYNAK: HABER7
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş
YORUMLAR 66
 • Ulubatlı 5 ay önce Şikayet Et
  Bu işler nasip meselesi ezanda kulağı olmayanın namazla işi olmaz. Susunda adam sansınlar biraz ölüye saygı bari gösterin.
  Cevapla
 • Evet 6 ay önce Şikayet Et
  Laiklik dinsizliktir İslam aleminin halifeye ihtiyacı var şeriat lazım laiklik olmZ Müslüman memlekette
  Cevapla
 • yazıcı 6 ay önce Şikayet Et
  Laikliğin içinde sahtecilik var kandırmaca var takiye var Tek halk yok halka hizmet yok
  Cevapla
 • yazıcı 6 ay önce Şikayet Et
  Bu chp liler garip yaratıklar seçimden önce müslümanları kandırmak için camii avlularında dolaşıp yarım yamalak yasin okuyan ekrum camilerin önünden geçmiyor Hatta müslümanların cenazesine katılmıyor Eyyy zavallı sadetli kardeşler uyanın Karaveziride tanıyın
  Cevapla
 • Songül 6 ay önce Şikayet Et
  Helal olsun reis yine hakkıyla cevaplarını verdin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Altılı masanın metininde büyük çelişki: Resmen La Fontaine’den masallar
Muhalefetin muhalefete propagandası