Bu pazar seçim olsa hangi parti kaç oy alır? 5 anket şirketi birden açıkladı!

2023 genel seçimlerine aylar kala seçim anket firmaları saha çalışmalarına hız verdi. Optimar, Areda-Survey, GENAR, EDAR ve MetroPOLL gibi kamuoyu araştırma firmaları son anketlerini yayınladı. İşte sonuçlar

GİRİŞ 02.10.2022 20:28 GÜNCELLEME 03.10.2022 08:24
Bu Habere 303 Yorum Yapılmış

2023 Haziran seçimlerine artık sadece 8 ay kaldı. Partiler şimdiden kamuoyu araştırma şirketleri ile sokağın nabzını tutmaya başladı. Kamuoyunda son seçim sonuçlarını en yakın tahmin eden araştırma şirketlerinin de aralarında bulunduğu birçok firmanın elindeki sonuçları sizler için derledik. Optimar, Areda-Survey, GENAR, EDAR ve MetroPOLL Araştırma Şirketlerinin yaptığı son seçim anketi belli oldu. 

Herkesin merak ettiği "Bu pazar seçim olsa hangi parti yüzde kaç oy alıyor, ve hangi isim cumhurbaşkanı seçiliyor?" sorusuna şirketlerin verdiği yanıta göre AK Parti yine birinci parti seçilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan da yeniden Cumhurbaşkanı seçiliyor. Anketlerde dikkat çeken sonuçlardan biri de İYİ Parti'deki oy kaybı ve Yeniden Refah Partisi'ndeki oy artışı oldu. 

İşte sizin için derlediğimiz son anket sonuçları:

OPTİMAR'IN SON SEÇİM ANKETİ

Optimar Araştırma Şirketi'nin paylaştığı son ankete göre sonuçlar:

Şirket, 12-15 Ağustos'ta Türkiye genelinde 2 bin kişiye hem hangi partiye hem de hangi adaya oy vereceğini sordu.

ERDOĞAN AÇIK ARA BİRİNCİ

Anketin Cumhurbaşkanlığı ayağında zirveyi yüzde 36.48'lik oy oranıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan aldı.

Cumhurbaşkanı'nı sırasıyla yüzde 14.67 ile Mansur Yavaş, yüzde 14.57 ile Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 9.52 ile Selahattin Demirtaş, yüzde 8.30 ile Devlet Bahçeli, yüzde 7.62 ile Meral Akşener, yüzde 3.73 ile de Ekrem İmamoğlu takip etti.

Optimar'a göre Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy verirsiniz? sorusuna verilen yanıtta Cumhurbaşkanı Erdoğan rakiplerine resmen fark attı.

AK PARTİ'NİN SON OY ORANI

Ankette siyasi partilerin son oy oranlarına da yer verildi. Ankette AK Parti yüzde 37.2 oy alırken, AK Parti'yi sırasıyla yüzde 26 ile CHP, yüzde 10 ile İYİ Parti, yüzde 9.9 ile HDP, yüzde 9.5'le de MHP takip etti. 

AREDA-SURVEY'İN SON SEÇİM ANKETİ

Areda Survey'in 23-27 Ağustos 2022'de 26 ilde toplam 2000 kişiyle yaptığı ankette "Bu Pazar bir genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz" sorusuna katılımcıların verdiği cevaplar şu şekilde;

AK PARTİ YİNE BİRİNCİ

Areda-Survey'in son seçim anketine göre AK Parti yine diğer partilere göre açık ara önde görülüyor. Ankete göre AK Parti'nin oy oranı yüzde 36,6

İYİ PARTİ'DE KAN KAYBI

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi İYİ Parti'nin oylarında ciddi bir düşüş görülüyor. Son aylarda yapılan anketlere göre yüzde 20'lere kadar çıkartılan İYİ Parti'nin, HDP'nin de altında inerek yüzde 11,0 olarak gözükmesi dikkat çekti.

YENİDEN REFAH PARTİSİ OYUNU ARTIRIYOR

Yeniden Refah Partisi'nin diğer birçok partiyi geçerek MHP'den sonra yüzde 1,6 ile 6. sırada yer alması dikkatlerden kaçmadı.

Her iki ittifak kıyaslandığında ise Cumhur ittifakının adayının, Millet İttifakı adayına göre önde olduğu görülüyor.

GENAR ARAŞTIRMA

GENAR Araştırma Merkezi Başkanı İhsan Aktaş, elindeki son verileri canlı yayında açıkladı. 

AK PARTİ YİNE YÜKSELİŞE GEÇTİ

AK Parti'de ciddi toparlanmalar olduğunu belirten Aktaş, ''Türkiye'de veriyi en çok kullanan firmayız. Yaklaşık 2 aydır bir süreç takip ediyoruz. Son zamanlarda gördük ki, AK Parti'nin kayıpları geçici kayıplar. Ciddi anlamda toparlanmalar başladı. Biz de bu toparlanmaları görünce 10 günlük arayla araştırmalar yapmaya başladık. Şimdi ilk etapta 35-36-37 hatta bazı araştırmalarda 39 gözükmeye başladı'' ifadelerini kullandı.

CHP'NİN OYLARI DÜŞÜŞTE

Küçük partilerin oylarının kalmayacağını savunan Aktaş, ''Muhalefet cephesinde ilginç şeyler oldu. CHP bir dönem 27'ye kadar çıkmıştı. Ben bu süreci ilginç bir şekilde takip ediyorum. CHP'nin sınırı 22 ile 25 arası. CHP 22'lere kadar geriledi. Küçük partiler yani 4 partinin toplam oyu yüzde 4 etmiyor şu an. Küçük partilerin oyları kalmayacak. Yeniden Refah Partisi 1,7'lerde, Zafer Partisi de buna yakın oy alıyor.'' diye konuştu.

EDAR ARAŞTIRMA ŞİRKETİ

EDAR Araştırma'nın 3-19 Eylül tarihleri arasında 1970 kişiyle yapılan anket sonuçları, kararsızlar dağıtıldıktan sonra şöyle:

 • AK Parti yüzde 37.8
 • CHP yüzde 22.4
 • İyi Parti yüzde 11.2
 • HDP yüzde 10.6
 • MHP yüzde 7.2
 • Zafer Partisi yüzde 3.6
 • DEVA yüzde 2.7
 • Yeniden Refah Partisi yüzde 1.6...

İMAMOĞLU PARTİ KURARSA OY VERİR MİSİNİZ?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun "parti kurma" girişimi de vatandaşa soruldu... "İmamoğlu parti kurarsa oy verir misiniz?" sorusuna

halkın yüzde 36.6'sı "evet" derken, yüzde 40.9'u "hayır" cevabı vermiş. Yüzde 22.5'i ise kararsız.

MANSUR YAVAŞ'A DESTEK AZALIYOR

 "Yavaş cumhurbaşkanı adayı olursa oy verir misiniz?" sorusuna verilen yanıtlara göre "Evet" diyenlerin oranı sadece yüzde 10.1, "hayır" diyenler ise yüzde 67.3, diğerleri ise kararsız.

MetroPOLL Araştırma'dan muhalefete Erdoğan uyarısı: O bir seçim kazanma makinası!

Erdoğan'ı devirmek için HDP ile İttifak yapmaktan başka şansınız yok diyen muhalif  araştırma şirketi Metropol'ün sahibi Özer Sencar; 

Hiç kimse Erdoğan karşısında seçimi çantada keklik görmesin. Erdoğan bir seçim kazanma makinesidir. Atatürk'ten sonra gelmiş geçmiş en güçlü siyasetçidir Erdoğan" ifadelerini kullandı.MetroPOLL Araştırma'nın Kurucusu Özer Sencar da sosyal medya hesabından, son anket sonuçlarını ve partiler arası oy geçişlerindeki oranları paylaştı. 

KAYNAK: HABER7
İbrahim Günay . Haber7.com - Yayın Koordinatörü
Haber 7 - İbrahim Günay .

Editör Hakkında

1986 yılında Mardin’in Savur ilçesinde doğdu. Evli ve bir çocuk babasıdır. İyi derecede Arapça, Kürtçe ve İngilizce bilmektedir. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği - Yayıncılığı, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Eğitimine, İstanbul Yeniyüzyıl Üniversitesi Medya ve İletişim Yönetimi (Tezli) Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. TRT Haber’de stajını tamamlayan Günay, mesleğe 2009 yılında Haberler.com’da başladı. 2013 yılında Haber7.com'da göreve başlayan İbrahim Günay, editör, Haber Şefi ve Yayın Koordinatörü olarak görev aldı. Pek çok habere ve röportaja imza attı, sunum ve seminerlere katıldı. Ödül ve plaketler aldı. İbrahim Günay, halen Haber7.com’da Sorumlu Müdür ve Yayın Koordinatörü olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 303
 • İsakaya 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu millet ittifakı öyle bir plan yapakki ama unuttujlari birşey var. Plan yapanın en hayırlısı yaradandir .
  Cevapla
 • Konya spor 1 yıl önce Şikayet Et
  İNŞAALLAH cumhurittifakı alacak bu bölücülere oy yok vatanını milletini bayragını seven varsa bunlara oy vermez
  Cevapla
 • Yaşar dede 1 yıl önce Şikayet Et
  Reis yüzde 56,3ile kazandı,
  Cevapla
 • Öylemi 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne demezsin hayaller alemi
  Cevapla
 • Mustafa saltık 1 yıl önce Şikayet Et
  İnsanlar boş laflara inanmıyoru samimi olmak tutarlı olmak her zaman hem Allah katında hem insanlar yanında her zaman rağbet görür selâm ve dua
  Cevapla
 • şarlo 1 yıl önce Şikayet Et
  erdoğan yüzde 57 ile kazanacak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ne diyeceği merak ediliyordu! Kılıçdaroğlu'ndan SHP açıklaması
Polisin isyanı güldürdü: "Ben seni itekliyorum, sen telefonla konuşuyorsun"