Gül'den basında sansür mesajı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, basının görevlerini gereği gibi yapabilmesi için, basın özgürlüğünün sağlanmasının, her şart altında gözetilmesi ve geliştirilmesinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Gül'den basında sansür mesajı
Gül'den basında sansür mesajı
GİRİŞ 24.07.2008 11:38 GÜNCELLEME 24.07.2008 11:38

Cumhurbaşkanı Gül, ''Basında Sansürün Kaldırılışının Yıl Dönümü'' dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Mesajında, bağımsız ve tarafsız basının; standardı günden güne yükselen demokrasinin vazgeçilmez kurumlarından biri olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, ''Geçmişten günümüze memnuniyet verici bir gelişme içinde gördüğümüz Türk basını, toplum adına üstlendiği sorumlulukları başarıyla yerine getirmektedir'' dedi.

Basının toplumsal hayattaki etkinliğinin artmasının, siyasal katılım yollarının gelişmesini, toplumun bilinçlenmesini, neden-sonuç ilişkisiyle sağlıklı değerlendirmeler yapılmasını sağlayarak, demokrasi kültürünü güçlendirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, şunları kaydetti:

''Bugün Türkiye, bu katkılarla, açık toplum olma yolunda önemli mesafe katetmiştir. Ülke meseleleri tüm boyutlarıyla tartışılabilmekte, her türlü fikir serbestçe dile getirilebilmektedir. Kamuoyu, sorunlar, gelişmeler ve olaylar karşısında duyarlıdır. Bunlar, şüphesiz demokrasimizi zenginleştiren ve geliştiren faktörlerdir.

Basının görevlerini gereği gibi yapabilmesi için, basın özgürlüğünün sağlanması, her şart altında gözetilmesi ve geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Milletimizin gücünü ve dinamizmini sürdürmesi, aynı anda daha da ileriye gitmesi, ancak gerçek bir demokrasi ve hürriyet ortamında ve bağımsız, tarafsız, çok sesli bir basının mevcudiyetiyle mümkündür.

Basının sansür ve benzeri sınırlamalara maruz kalmadan sorumluluklarını yerine getirebilmesi, sağlıklı bir demokratik düzen açısından zorunludur.''

Toplumun haklarının ve çıkarlarının korunmasında önemli işlev üstlenen basının, haber verme, denetleme yapma, kamuoyunu doğru bilgilerle aydınlatma, kamuoyu oluşturma, yanlışlıkları sorgulama görevleri bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, bunun, basının demokratik sistemdeki konumunun da bir gereği olduğunu vurguladı. Ancak, eleştiri sınırlarını aşan, gerçeği yansıtmayan bilgiler ve mesnetsiz iddialarla haber ve yorumlar yapılmasının, basının güvenilirliğine de zarar vereceğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:

''Türk basınının, çalışmalarını, doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı, meslek ahlak ilkelerine bağlılık, kendi içinde denetim yapma gibi değerler ışığında, yüksek bir sorumluluk duygusuyla devam ettireceğine inanıyorum.

Basınımız, ülkemizin ilerlemesine, toplumsal gelişmenin hız kazanmasına, Türkiye'nin standartlarının her alanda yükselmesine katkılarını geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de sürdürecektir.

Basında sansürün kaldırılışının yıl dönümünde, Türk basınına çalışmalarında başarılar diliyor, görevlerini yaparken hayatını kaybeden değerli basın çalışanlarını saygıyla anıyor, basın camiamızın tüm mensuplarına selam ve sevgilerimi iletiyorum.''

AA

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Sebze-meyve fiyatları yarı yarıya düşecek! 40 il için planlar hazır
Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı vatandaşlardan tam not aldı