Özgür Özel'e memleketinde bir şok daha! Saadet Partisi de çare olamadı

Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde adaylığı, mevcut belediye başkanı ve CHP'nin adayı Zeki Bilgin’in Saadet Partisi listesinden seçime girmek üzere yaptığı başvuru ilçe seçim kurulunca kabul edilmedi.

Özgür Özel'e memleketinde bir şok daha! Saadet Partisi de çare olamadı
Özgür Özel'e memleketinde bir şok daha! Saadet Partisi de çare olamadı
GİRİŞ 24.02.2024 18:47 GÜNCELLEME 24.02.2024 18:48
Bu Habere 79 Yorum Yapılmış

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in memleketi Manisa'da CHP'li Saruhanlı Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Zeki Bilgin'in başvurusunun geç yapılması ve CHP'den aday gösterilememesi nedeniyle Saadet Partisi’nden aday olmak için yaptığı başvuru yapılan itiraz üzerine ilçe seçim kurulu tarafından reddedildi.Saruhanlı İlçe Seçim Kurulu, Zeki Bilgin'in Saadet Partisi listesinden aday gösterilmesine yapılan itiraz üzerine toplandı.

Toplantıda oy çokluğuyla alınan kararda CHP'nin süresinden sonra verilen listede başkan adayının Zeki Bilgin olduğu, aynı kişinin Saadet Partisi adayının istifası nedeniyle bu partiden belediye başkanı adayı olarak gösterildiği belirtildi.

Kararda, "Aday başvuru gün ve saatinden sonra başka bir siyasi partiden aday olunamayacağı Yüksek Seçim Kurulu kararlarınca benimsendiğinden itirazın kabulüne ve Zeki Bilgin'in Saadet Partisi'nden belediye başkan adayı olamayacağı" ifadelerine yer verildi.

Yapılan itiraz üzerine meydana gelen eksikliğin tamamlanmasının Saadet Partisi İlçe Başkanlığından istenmesine karar veren İlçe Seçim Kurulu, Zeki Bilgin'e ilişkin karara en geç 26 Şubat Pazartesi'ye kadar İl Seçim Kurulu nezdinde itiraz edilebileceğini bildirdi.

İTİRAZ SÜRECİNİ YÜRÜTMEKTEYİZ

CHP Manisa İl Başkanı İlksen Özalper, konuya ilişkin yazılı açıklamasında, Zeki Bilgin'in adaylığına ilişkin itirazın Siyasi Partiler Kanunu'nun 40. maddesine göre kabul edildiğini belirterek, "İlçe Seçim Kurulunun kararına ilişkin Manisa İl Seçim Kurulu ve Yüksek Seçim Kurulunda itiraz sürecini yürütmekteyiz." ifadelerini kullandı.

AK Parti Saruhanlı Belediye Başkan adayı Ekrem Cıllı'nın, partisinin ilçe başkanlığı görevinden zamanında istifa etmediği gerekçesiyle adaylığının iptal edilmesi için yaptıkları itirazın reddedildiğini kaydeden Özalper, bu konuda da İl Seçim Kurulu ve YSK nezdinde ilgili süreci devam ettirdiklerini bildirdi.

Özalper, AA muhabirine yaptığı açıklamada ise Saadet Partisi listesinden aday gösterilen CHP'li meclis üyesi adaylarıyla ilgili ise alınan bir kararın bulunmadığını kaydetti.

YAŞANANLAR

Saruhanlı İlçe Seçim Kurulu, bazı siyasi parti temsilcilerinin, "CHP'nin belediye başkanı ve meclis üyesi adayları listesinin süresinde teslim edilmemesi nedeniyle reddedilmesi" talebiyle toplanmış, toplantıda yapılan oylama sonucu CHP'nin aday listesinin süresi içinde teslim edilmediği gerekçesiyle kabul edilmemesine karar verilmişti.

Bunun üzerine toplanan CHP il yönetimi, Saadet Partisi Manisa İl Başkanı Abdullah Yılmaz ile görüşerek Saruhanlı'da yerel seçime Saadet Partisi'nin listesiyle girme kararı almış, Saadet Partisinin verdiği başkan ve meclis üyesi adayları listesi değiştirilerek Saadet Partisi'nin başkan adayı Zeki Bilgin gösterilmişti.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 79
 • İbo 1 ay önce Şikayet Et
  Bu ne acı bir durum Geçmişte bir kaşık suda boğan bu CHP bugün gidiyor saadetten aday olmaya çalışıyor. Saadet de kol kanat oluyor Şu siyaset ne kadar da çirkefleşmiş
  Cevapla
 • Eyüp 1 ay önce Şikayet Et
  Bunlar tek millet.
  Cevapla
 • A.A.A 1 ay önce Şikayet Et
  Bunlar kendilerini Aday göstermekten bile Aciz.. Otobüs Durağına saatinde varmazsan, O Otobüs senin için geri dönmeyecek. Olay bu kadar basit.!
  Cevapla
 • Yiğido 1 ay önce Şikayet Et
  İki yüzlü münafıklar siz milletle dalga geçin.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Ğüzel yazmış teşekür
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Biden, saldırı sonrası ilk 'İran' hamlesini duyurdu!
Son dakika: İran israil'i vurdu...Verilen hasar hakkında İsrail'den açıklama