ABD Başkanı Trump Xiaomi'yi kara listeye aldı

ABD’nin Huawei ambargosu etkisini hala sürdürürken, Trump görevi teslim etmesine günler kala Xiaomi gibi bazı Çin merkezli şirketi kara listeye aldığını açıkladı. Çin ordusuyla bağlantılı olduğu iddia edilen kara listede Xiaomi ile 10 teknoloji şirketinin yer alıyor.

ABD Başkanı Trump Xiaomi'yi kara listeye aldı
ABD Başkanı Trump Xiaomi'yi kara listeye aldı
GİRİŞ 15.01.2021 10:16 GÜNCELLEME 15.01.2021 10:16

ABD Hükümeti ve Huawei arasındaki gerilimde ortaya çıkan sonuçları halen hafızalardaki yerini koruyor. Görevindeki son günlerini yaşayan ABD Başkanı Trump gündeme bomba gibi düşen bir karara daha imza attı.

Reuters’ın haberine göre Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi, Trump yönetimi tarafından Çin ordusu ile bağlantısı olduğu iddia edildiği için kara listeye eklendi. Kara listeye Xiaomi dışında Çin merkezli ticari uçak şirketi COMAC ve 8 diğer şirketin de eklendiği belirtildi.

Xiaomi, Apple’a bir rakip olarak görülüyor, çıkarmış olduğu yeni akıllı cihazlarıyla birlikte ABD’de geniş bir kullanıcı kitlesi yaratmaya devam ediyordu. Yeni alınan kararla birlikte Pekin merkezli dev şirketin üretmiş olduğu dizüstü bilgisayar, akıllı telefon, scooter ve kulaklık gibi birçok cihazın ABD’ye girişi engellenecek.

Trump’ın Xiaomi’yi eklediği kara liste, Huawei’ye uygulanan ambargodan farklı özellikler taşıyor. Yaklaşık 5 gün sonra görevi teslim alacak yeni ABD Başkanı Joe Biden’in Çin merkezli şirketlere uygulanan yaptırımlar için nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika: 19 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı! Vaka sayıları yeniden yükselişte
2022 Ford Mondeo görücüye çıktı! İşte özellikleri