Son günlerin popüler uygulaması Clubhouse'da gizlilik açığı: Sözleşmesini değiştirebilir

Global Bilişim Derneği (BİDER) Başkanı Şenol Vatansever, ses temelli ve davetsiz girilemeyen yeni sosyal medya platformları için Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) uyarısında bulundu. Vatansever, son günlerde popüler olan Clubhouse'un sözleşmesini yenilemesi gerekebileceğine de değindi.

Son günlerin popüler uygulaması Clubhouse'da gizlilik açığı: Sözleşmesini değiştirebilir
Son günlerin popüler uygulaması Clubhouse'da gizlilik açığı: Sözleşmesini değiştirebilir
GİRİŞ 07.02.2021 13:40 GÜNCELLEME 07.02.2021 14:11
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Vatansever, yazılı açıklamasında, ses temelli yeni nesil sosyal ağ uygulamalarının eskiden beri var olan programlardan sıkılanlar için farklı bir deneyim imkanı sunduğunu belirtti.

Bu tür uygulamalarda, yazılı veya görsel şekilde herhangi bir gönderim paylaşılmadığını belirten Vatansever, " Clubhouse türü uygulamalarda, etkileşim sadece sesli sohbet odaları üzerinden yürütülüyor. Sohbet edenlere fikir üretme ve bunları samimi bir şekilde paylaşma motivasyonu veriyor. Türkiye’den de birçok ünlünün kullandığı uygulama girişimciler, beyaz yakalı profesyoneller ve gençler arasında oldukça popüler. Dünyanın en zengin insanı Elon Musk’un uygulamayı kullanması ve çevrim içi yayın yapması ilgiyi daha da çok artırdı." ifadelerini kullandı.

Clubhouse uygulaması yalnızca ses temelli iletişime dayanıyor.

CLUBHOUSE BU HIZLA DEVAM EDERSE GÜNLÜK 1 MİLYONA ULAŞACAK

Vatansever, bazı raporlara göre çevrim içi aktiviteler arasında "podcast" dinleme oranının yüzde 43’e yükseldiğini, bunun kullanıcı davranışında sesin ön plana çıktığını gösterdiğini belirtti.

Uygulamaya üyelerden birinin davet etmesi veya hesap doğruladıktan sonra üyelerden birinin referans olarak onaylaması gerektiğini aktaran Vatansever, şöyle devam etti:

"Kamuoyunda 'Sosyal medya yasası' olarak bilinen kanun kapsamında ülkede günlük erişimi 1 milyon kişiden fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ uygulamalarının, en az 1 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını temsilci olarak belirlemesi gerekiyor. Clubhouse’un bu hızla büyümeye devam etmesi ile birkaç ay içerisinde günlük erişimi 1 milyon kişinin üzerine çıkabilir. Yasa kapsamında 4. aşamada bant genişliğinin yüzde 50’ye, 5. aşamada yüzde 10’a kadar daraltılması uygulamanın kullanıcılar tarafından erişilemez hale gelmesine sebep olabilir. Bu durumda da Facebook’un yürürlüğe girmiş olan reklam yasağından bir gün önce temsilci ataması gibi Clubhouse uygulamasının da temsilci ataması sonucunu doğurabilir."

Clubhouse'a şimdilik iPhone kullanıcıları sadece davetiyeyle üye olabiliyor.

CLUBHOUSE'UN SÖZLEŞMESİNİ GÜNCELLEMESİ GEREKEBİLİR

Vatansever, uygulamanın Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) kapsamında denetlenebilir hale geleceğini, ses kayıtlarının biyometrik veri olarak kabul edildiğinden "özel nitelikli kişisel veri" olarak değerlendirileceğini bildirdi.

Kişiye özel ses tanımı, günümüzde banka başta olmak üzere birçok kurumun hesap verilerine ulaşmak için kullanılıyor. 

Kanunun verinin elde edilmesi noktasından başlayarak açık rızanın varlığını aradığından vatandaşların aydınlatılmış olmasının şart koşulacağını aktaran Vatansever, "Clubhouse’un sözleşmesini güncellemesini gerektirebilir. WhatsApp ‘Gizlilik İlkesi’nin güncellenmesi ile yaşanan süreç Clubhouse için de tekrarlanabilir. Özel nitelikli kişisel verilerin işlenmesini gerektiren her işlemde ayrıca rıza talep edilmesi gerekiyor. Her türlü işlemin yapılması gibi genel geçer nitelikli rızalar da geçersiz kabul ediliyor." değerlendirmesini yaptı.

KAYNAK: AA, HABER7
YORUMLAR 4
 • Okur 2 yıl önce Şikayet Et
  İnsanların beynini iyice sulandırmak için bir sürü uygulama çıkıyor .Sağlam adam kalmayacak dünya da bu gidişle . Fazla kaptırmayın bu saçmalıklara .Hayatınız ekrana bakarak geçmesin .
  Cevapla
 • ... 2 yıl önce Şikayet Et
  Âcizane ifade edelim: Hepsi ama hepsi sizin bilgilerinizi analiz etmek içindir isteyen komplo desin bu gerçeği değiştirmez. Sadece kılık değiştirir. Onların gönüllü kölesi olmayın.
  Cevapla
 • onur 2 yıl önce Şikayet Et
  Anayasa çalışmaları yeniden gündemde. Her türlü pisliğin cirit attığı sanal alem için hala nihayete ermis bi calisma yok
  Cevapla
 • worldwideweb 2 yıl önce Şikayet Et
  yine saçma bir uygulama daha.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Enkazdaki mücadeleyi en iyi anlatan görüntüler! Boğazları düğümleyen soru
AFAD ayni bağışlarda öncelikli kabul edilecekler listesi yayınladı