İsrail casus yazılımı 'Şeytanın Dili' Türkiye’de görüldü

İsrail merkezli Candiru şirketinin geliştirdiği casus yazılımın Türkiye’de tespit edildiği belirtildi. Güvenlik uzmanları casus yazılımın Türkiye, İspanya ve Singapur gibi ülkelerdeki siyasetçileri hedef aldığını söylüyor.

İsrail casus yazılımı 'Şeytanın Dili' Türkiye’de görüldü
İsrail casus yazılımı 'Şeytanın Dili' Türkiye’de görüldü
GİRİŞ 03.10.2021 13:22 GÜNCELLEME 03.10.2021 13:22
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

İsrail merkezli Candiru adlı şirketin oluşturduğu casus yazılımın Türkiye’de tespit edildiği iddia edildi. "Şeytanın dili" olarak da adlandırılan yazılım, Türkiye, İspanya, Singapur gibi ülkelerde siyasetçileri, gazetecileri, aktivistleri ve akademisyenleri hedef almıştı. Siber güvenlik şirketi ESET'in açıkladığı rapora göre Candiru’nun Türk, Rus ve Filistin bilgisayarlarına sızdığını, kalıntılarının tespit edildiği belirtildi. İsrail’de yayın yapan Haaretz Gazetesi’nin de duyurduğu haberde yazılımın Avrupa ve Orta Doğu'daki birçok bilgisayarda bulunduğu bildirildi.

3 eski ABD ajanı BAE adına bilgisayar korsanlığı yaptıklarını kabul etti 3 eski ABD ajanı BAE adına bilgisayar korsanlığı yaptıklarını kabul etti

iPhone'lara casus yazılıma karşı acil güncellemeiPhone'lara casus yazılıma karşı acil güncelleme

EN AZ 10 BİLGİSAYAR ETKİLENDİ

ESET’in dün açıkladığı raporunda, Citizen Lab ve Microsoft Threat Intelligence Center tarafından Temmuz ayında Candiru'nun kötü amaçlı yazılımı hakkında yayınlanan araştırmaya göre, "Muhalifler, gazeteciler, aktivistler, politikacılar ve insan hakları savunucuları da dahil olmak üzere çeşitli insanları gözetlemek için kötüye kullanabilecek üçüncü taraflara satıldığını" yazdı. Raporda, ESET araştırmacıları, yazılımının yaklaşık 10 bilgisayarı etkilediği ifade edildi. Ancak etkilenenler hakkında bilgi verilmedi.

MICROSOFT, KORUMA SAĞLADIĞINI DUYURMUŞTU

Yazılımın temmuz ayında ortaya çıkmasının ardından hedef ülkeler açıklanmış, listede Türkiye, İspanya, İngiltere, Filistin, İsrail, İran, Lübnan, Yemen, İspanya, Türkiye, Ermenistan ve Singapur yer almıştı. 16 Temmuz’da Microsoft, Candiru'nun siber silahlarının etkisiz hale getirildiğini ve Windows işletim sisteminde yapılan bir güncellemeyle koruma sağlandığını açıklamıştı.

Uzmanlara göre, güvenilir kaynaklardanmış gibi görünen internet sitesi linklerine tıklayan kullanıcılar, normal içeriği bulunan bir siteye ya da başka bir yere yönlendiriliyor. Arka planda çalışan casus yazılım da sessizce bilgisayarların kontrolünü ele alıyor. Yazılımla hükümetlerin, hiç fark edilmeden şifreleri ve belgeleri çalabileceği ve kurbanların etrafını dinleyebilecek bir mikrofon sistemi çalıştırabileceği de kaydediliyor.

YORUMLAR 20
 • Adem 1 yıl önce Şikayet Et
  eset programı da isra ilin
  Cevapla
 • usta 1 yıl önce Şikayet Et
  TEKNOFES Katılımcıları arasında 1 yılı beklemeksizin casus yazılım bulana TOKİ den ev vadedin.
  Cevapla
 • Yrm 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünyanın belalısı şeytanın temsilcileri boş durmuyor
  Cevapla
 • ucrun 1 yıl önce Şikayet Et
  Yahudilerin elindeki Microsoft güvenliği sağlamış... gülerim ağlanacak halimize...
  Cevapla
 • tek parmak 1 yıl önce Şikayet Et
  demek adamlar daha iyi sistemi bulmus bunu gøzden cikarmis yoksa kimse cikip konusmaz idi yeni sistem ne ise yakinda kokusu cikar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AK Parti'de takvim hazırlığı: Erdoğan müjdeleri sıralayacak!
Akaryakıta peş peşe indirim! Bu gece yeni indirim geliyor