Sivaslı bağlamacı serveti elinin tersiyle itti! 107 yıllık bağlamayı 767 bin TL'ye satmadı

Sivas'ta Aşık Veysel Şatıroğlu’nun 107 yıllık bağlamasına gözü gibi bakan bağlama imalatçısı Şentürk İyidoğan, 767 bin TL'lik teklifi elinin tersiyle itti.

Sivaslı bağlamacı serveti elinin tersiyle itti! 107 yıllık bağlamayı 767 bin TL'ye satmadı
Sivaslı bağlamacı serveti elinin tersiyle itti! 107 yıllık bağlamayı 767 bin TL'ye satmadı
GİRİŞ 21.12.2020 15:45 GÜNCELLEME 21.12.2020 15:48
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Sivas’ta küçüklüğünden bu yana Aşık Veysel Şatıroğlu türküleri dinleyen Şentürk İyidoğan, 28 yıldır da bağlama imalatı yapıyor. 1997 yılında Zara’dan Sivas kent merkezine gelen İyidoğan, burada bir atölye açtı.  Daha sonra Aşık Veysel Şatıroğlu’nun akrabaları Şentürk İyidoğan’a Şatıroğlu’nun bağlamasını getirdi.  Aşık Veysel Şatıroğlu’nun 107 yıllık bağlamasına gözü gibi bakan İyidoğan, bakımını ise bağlamayı çalıp türkü söyleyerek yapıyor.  Maddi sıkıntılar yaşadığı dönemlerde bağlamaya gelen 100 bin dolarlık teklifi reddeden Şentürk İyidoğan, bu bağlamanın paha biçilemez olduğunu söylüyor. 107 yıllık bağlama 

 Bağlama imalatçısı Şentürk İyidoğan,  bağlamanın yaklaşık 107 yıllık olduğunu belirterek,“ Benim hiç ustam olmadı ben ilkokul ikinci sınıftayken kendi yaptığım bağlamamı çaldım. Türkiye’de ilk kez kişinin sesine özel bağlama yaptım ve dünyada ilk kez hiç yapıştırıcı kullanmadan bağlama yaptım. Elimde Aşık Veysel Şatıroğlu’nun bağlaması var. Sadece Aşık Veysel’inde yok. Ali Ekber Çiçek’in,  Davut Sulari’nin,  Müslüm Ağbaba’nın var. Ben Aşık Veysel’i her zaman şöyle tanımlarım. Dünya’nın gelmiş geçmiş 72 millet arasında ayrım yapılmayan ilk ve tek ozanı. Diğer ozanlarımızın da hepsi birbirinden kıymetli tabi. Ben 2006 yılında Şarkışla Aşık Veysel Şatıroğlu Kültür Merkezi’nde  kara toprağı okuduğum zaman  Aşık Veysel’in rahmetli oğlu  sahnenin önüne geldi. Babamızın sesini babamızın bağlamasını ilk olarak bir kara toprak parçasını söyler misin dedi. Ağlayarak dinledik, söyledik. O zaman orada ki yaşlılarda geldiler hesapladılar. Bana gelişi 92 yıl olmuş. Yaklaşık 107 senelik bir bağlama’’ şeklinde konuştu. 


 
İyidoğan, Aşık Veysel Şatıroğlu’nun sesinin bu bağlamada gizli olduğunu düşündüğünü dile getirerek, “Bağlamaya bakımı çalarak yapıyorum. Bağlamanın bakımı çalmaktır, onun sesini duymaktır. Onun sesini çıkarıp insanlara duyurmaktır. Kapımızın önünde Ozanlar Müzesi var. Zaman zaman geliyorum hepsinin bağlamasını çalıyorum. Tabi ben 4 yaşından beri de Aşık Veysel Şatıroğlu’nu dinliyorum.

767 bin TL teklifi geri çevirdi


Konuşmasının devamında: ''Buraya geldikten sonra Aşık Veysel’in akrabaları getirdi bana bağlamayı. Bu bizim amcamızın bağlamasıdır diyerek. Ben 2 yıl hiç cesaret edemedim, kılıfından bile çıkarmadım. Ben Aşık Veysel’in sesinin bu bağlamanın içinde gizli olduğunu düşünüyorum. Onu da her zaman o keyifle onu dinleyerek çalıyorum. Benim en sıkıntılı zamanında 100 bin dolar (767 bin TL) teklif ettiler.  Ama tabi ben her şeyin satılmaması gerektiğini düşünüyorum . Ve bunun bir değerinin olmadığını paha biçilemez olduğunu düşünüyorum’’ ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 18
 • Adnan 1 yıl önce Şikayet Et
  Hayırdır turşusunu mu kuracaksın.
  Cevapla
 • Ozcan 1 yıl önce Şikayet Et
  Eger o teklif dogruysa allah akil versin derim
  Cevapla
 • racal 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünyadaki insanların yarısından fazlası avanaktır. Nokta. Ahiret için kıymeti olmayan nesneye dünya için tapmak ve değer vermek avanaklık değildir de nedir.
  Cevapla
 • Osman hamdi 1 yıl önce Şikayet Et
  10 lira veririm diyecemde işime yaramaz ev doğal gazlı
  Cevapla
 • habiblacin 1 yıl önce Şikayet Et
  doğuda bir söz vardır acın ağası işte buna demişler, maddi sıkıntısı varmışda satmamışta çocuklarının beddusını alır başka bişey değil
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin 'Amiral İDA'sı ezber bozacak
Financial Times: Erdoğan çileden çıkaran ama vazgeçilmez bir müttefik