İznikli demir ustası 50 yıllık mesleğini anlattı: Bu mesleği yapan aç kalmaz!

İznik Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl hayata geçirilen 'Yaşayan İznik Hazineleri' belgeselleri kapsamında Sıcak Demir Ustası Necip Saraç’ın hayatı ve zanaatı ele alındı. Bu kapsamda 50 yıldır sıcak demir ustası olarak çalışan Necip Saraç geçen yıllara rağmen mesleğini hala aşkla yapmaya devam ediyor.

GİRİŞ 05.02.2021 16:46 GÜNCELLEME 05.02.2021 17:42
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının ustaları ile mesleklerinde yarım asrı devirmiş kişilerin hayatları İznik Belediyesinin 'Yaşayan İznik Hazineleri' projesi kapsamında belgeselleştiriliyor. Bu kapsamda Sıcak Demir Ustası Necip Saraç (62) icra ettiği demircilik zanaatı ile 1971 yılından buyana mesleğini aşkla devam ettiriyor. 1959 yılında İznik’in Tacir Mahallesi’nde dünyaya gelen Necip Saraç, “11 yaşında çırak başladım bu mesleğe. Tam 50 yıldır sıcak demir ustalığı yapıyorum. Bizler bununla büyüdük. Çocuklarımızı bu meslekle okuttuk. Ailemizin geçimini bu meslekle kazandık ve kazanmaya devam ediyoruz” dedi.Bu mesleği yapan aç kalmaz

Sıcak Demir Ustalığının inceliklerini paylaşan Necip Saraç “İlkokula gittiğim yıllarda rahmetli amcam Mustafa Saraç’ın yanında çıraklık yapıyordum. Çıraklıkla devam eden birkaç yılın ardından babam bana kendi dükkanımı açtı. Evliyim 2 kızım var biri evli ve iki torunum var. Demircilik zanaatının sayesinde bu hallere geldim. Rızkımı geçimimi buradan sağlıyorum. Emekliliğimi de bu meslek sayesinde kazandım. Bu zanaatı devam ettirmek için hala mücadele ediyorum. Bende üç çırakla çalıştım. Fakat hiç biri devam etmedi. Özenmediler bu mesleğe, bıraktılar. Bizim en çok müşterilerimiz genelde çiftçiler ve orman işleriyle uğraşan kişiler. Yaptığım işle gurur duyuyorum. Yaptığım bir aleti önce kendim beğeniyorum. Kendi beğenmediğim bir işi hiçbir müşterime vermiyorum. Bir lokma ekmek yiyorsam bugün bu mesleğimin sayesindedir. Bu meslekler yok olmasın. Bu mesleklerle uğraşanlar aç kalmaz, ailesinin geçimini her zaman sağlarlar” diye konuştu.İznik Belediyesi'nin 'Yaşayan İznik Hazineleri' belgesellerinin sonuncusu

İznik Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Biriminin hayata geçirdiği 'Yaşayan İznik Hazineleri' belgesellerinin ilki 75 yıllık fıçı ustası İsmail Alkış ile gerçekleştirildi. İkinci belgesel ise İznik’e bağlı İnikli Mahallesi’nde ikamet eden 20 yıldır bastonculuk ile uğraşan Şükrü Kaya ile gerçekleştirildi. Üçüncü belgesel dünyaca ünlü Müşküle İğne Oyaları ile dördüncü belgesel 62 yıldır küfe sanatı ile uğraşan Hakkı Ateş (76) ile beşinci belgesel 63 yıldır terzilik sanatını icra eden İsmet Acar (75) ile yapılırken son olarak İznik’e bağlı Tacir Mahallesi’nde 50 yıldır Sıcak Demir Ustalığı yapan Necip Saraç (62) ile gerçekleştirilen belgeselde ustanın hayatı ve zanaatı ele alındı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 6
 • Bekir 3 yıl önce Şikayet Et
  Benşm yaşadığım yerde de demircilikle uğraşan var. Demirciliği ben bilmem ama ailemiz esnaf olduğu için ticareti az çok biliyorum. Kendilerine hırdavatçı toptancılığı yapanlar ile görüşelim. Hırdavatçı esnafına ürettiğin balta,kazma, tahra vs. leri pazarlayalım dedim. Bana ben şu andaki işlere bile zor yetişiyorum dedi. Ben de üretimin arttıkça dükkanını büyütürsün. Yeni elemanlar yetiştiririrsin çok daha fazla üretim yaparsın dedim. Olumlu bakmadı. Bizim en büyük eksikliğimiz ürettiğimiz ürünleri pazarlamasını bilmemek. 100 kg altın olsa onu pazarlayamadıktan sonra hiçbir faydası olmaz.
  Cevapla
 • Muttaki 3 yıl önce Şikayet Et
  Maşaallah, çok düzgün bir zanaatkar, efendi ve itikatlı bir insan gördüğüm kadarıyla. Mesleğinin peygamber mesleği olduğu, Hz. Davud (A.S)'dan bizlere intikal ettiğinin bilincinde, pırıl pırıl bir abimiz. Allah ömrüne bereket versin. İnşaallah kendisiyle birlikte bu meslek İznik'te yok olup gitmez, bu işi devam ettirecek bir çırak dilerim ki bulunur.
  Cevapla
 • Çepni 3 yıl önce Şikayet Et
  İşini hakkı ile yapandan yaradan ve yaradılan razı olur. Sanatçı adında soytarıların revaçta olduğu bu devirde zanatkarların elleri öpülmeli.
  Cevapla
 • Hanifi Çifçi 3 yıl önce Şikayet Et
  Allahım Kolaylık Versin
  Cevapla
 • madenci 3 yıl önce Şikayet Et
  necip usta rizki veren Hudadir bunu da ekleyelim
  Cevapla
 • hızırali.. 3 yıl önce Şikayet Et
  herşeye bi kulp bulursunuz değilmi saygılı olun biraz sanane ne eklerse eklesin sanane
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
2024 YKS sonuçları açıklandı! İşte Türkiye'nin birincileri...
ÖTV indiriminden yararlanacak marka ve modeller belli oldu