Regaip Kandilinde okunacak dualar nelerdir? Peygamber Efendimiz (s.a.s)'in okuduğu dualar...

Mübarek üç ayların ilk kandil gecesi olan Regaip kandili, 'isteme, ihsanda bulunma, talep etme' anlamlarına gelmektedir. Allah'ın merhametine ve yüceliğine sığınarak bu gecede yapılan her ibadetin kabul edildiği ve günahların affedildiği rivayet edilmektedir. Peki Regaip kandilinde hangi duaları okunur? İşte Regaip kandili gecesinde okunacak dualar...

Regaip Kandilinde okunacak dualar nelerdir? Peygamber Efendimiz (s.a.s)'in okuduğu dualar...
Regaip Kandilinde okunacak dualar nelerdir? Peygamber Efendimiz (s.a.s)'in okuduğu dualar...
GİRİŞ 18.02.2021 17:22 GÜNCELLEME 18.02.2021 17:38
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

İslam dininin en kıymetli gecelerinden olan Regaip kandili, ‘Allah’ın kullarına ihsanlarda bulunduğu gece’ olarak kabul edilmektedir. Günahların affedildiği, tövbelerin ve duaların kabul edildiği bu önemi gecede dini vecibelere daha çok ehemmiyet verilmesi, Allah nezdinde çok kıymetlidir. Regaip kandili, namaz kılarak, Kuran-ı Kerim okuyarak ve tövbe istiğfar getirerek değerlendirilmesi Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in hadislerinde yer almaktadır. 

Regaip Kandilinde yapılacak ibadetler nelerdir? Regaip kandili gecesi kılınacak namaz...

PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.S)’IN ETTİĞİ DUALAR

- Allahümme einnî ala zikrike ve şükrike ve hüsni ibadetik

Anlamı: “Allah’ım! Seni zikretmek, nimetlerine şükretmek ve sana en güzel biçimde ibadet etmek konusunda bana yardım et.

- Allahümme innî es’elüke rahmeten min indike tehdi bihâ kalbi ve tecmau bihâ emri ve telümmü bihâ şa’sî ve tuslihu bihâ gâibî ve terfeu bihâ şâhidî ve tüzekki bihâ amelî ve tülhimünî bihâ rüşdî ve terüddü bihâ halfetî ve ta’sımunî bihâ min külli sûin. Allahümme e'dınî îmânen ve yakınen leyse beğdehu küfrun ve rameten enelü bihe şerafe kerametike fi'ddünya vel âhirah."

Anlamı: “Allâh’ım! Sen’den, katından vereceğin öyle bir rahmet istiyorum ki, onunla kalbime hidâyet, işlerime nizâm, dağınıklığıma tertip, içime kâmil îman, dışıma amel-i sâlih, amellerime temizlik ve ihlâs ver, rızâna uygun istikâmeti ilhâm et, ülfet edeceğim dostumu lûtfet ve beni her türlü kötülüklerden koru! Allâh’ım, bana öyle bir îman, öyle bir yakîn ver ki, artık bir daha küfür (ihtimâli) kalmasın. Öyle bir rahmet ver ki, onunla, dünya ve âhirette Sen’in nazarında kıymetli olan bir mertebeye ulaşayım.”

- Yâ Mukallibel Kulûbi Sebbit Kalbî 'Alâ Dînik

Anlamı: Ey kalpleri hâlden hâle çeviren Allâh’ım! Benim kalbimi dîninde sâbit kıl

Regaip kandili orucu tutmanın faziletleri nelerdir? Regaip kandili orucu kaç gün tutulur?

REGAİP KANDİLİNDE AKŞAM NAMAZINDAN SONRA OKUNACAK DUALAR

Akşam namazının kılınmasının ardından 12 rekatlık namaza başlanır. Her rekatta Fatiha, Kadir ve İhlas Sureleri okunur ve her 2 rekatta bir selam verilerek 12 rekat namaz tamamlanır. Namazın tamamı kılındıktan sonra ise

70 defa ‘Allahumme salli alâ seyyidinâ Muhammedinin nebiyyil ümmiyyi ve alâ âlihi ve sahbihi ve sellim.’

70 defa secdeye kapanıp ‘Sübbuhun Kuddüsün Rabbüna ve Rabbülmelaiketi verruh’

Secdeden kalktıktan sonra 70 defa ‘Rabbigfir verham vetecevez amme teğlemü inneke entel eazzul ekram.’

Tekrar secdeye kapanıp ‘Sübbuhun Kuddüsün Rabbüna ve Rabbülmelaiketi verruh’ duaları edilir. 

NECMETTİN NURSAÇAN'DAN REGAİP KANDİLİNE ÖZEL DUA

Amin

"Rabbena zalemna enfusena. Ve in lem tağfirlena ve terhemna lenekunenne minel hasirin."

"Rabbenâ lâ tuziğ kulûbenâ ba’de iz hedeytenâ veheb lenâ min ledunke rahmeh(rahmeten), inneke entel vehhâb(vehhâbu)."

"Vağfu anna,Vağfirlena,Verhamna, Ente mevlana fensurna alel gavmil kafirin..."

“Allahümme inneke afuvvün kerîmun tuhibbul afve fa'fu annî.”

"Allahümme barik lena fi recebe ve şa'ban ve belliğna ramazan"

Allahu ekber Allahu ekber la ilahe illallah hu Allahu ekber Allahu ekber velillahil

Ya Rab, sen emrettin ama biz tutmadık. Seni hakkıyla bilemedik, seni hakkıyla anamadık. Sana hakkına kulluk edemedik. Şimdide de kusurumuzu, ihtiyacımızı anlayarak huzuruna geldik. Elimiz boş yüzümüz kara bir günah için bin ah etmek gerekirken bin günahına bir ahı olmayan ben seni bildik seni bulduk sana geldik bizleri kabul eyle Ya Rab.

Ya Rab, sen tövbeleri kabul edersin. Kulu isteği çoğaldıkça lutfu, keremi çoğalan Mevlasın. Ya Rab, denizde nehir akıtan, dikende gül bitiren, kuru topraklara can veren Allah Regaip Kandili hürmetine bizleri affeyle. Bizlere lütfeyle, gönlümüzü ruhumuzu sevginle doldur.

Ya Rab Recep ve Şabanı mübarek eyle bizi Ramazan'ı şerife kavuştur. Yâ Erhamerrâhimin bizlere bitmez tükenmez nimetler ihsan eyledin sana hamd olsun. Havanı suyunu verdin. Canlıları cansızları hizmetine ram ettin. Kitap indirdin. Peygamber gönderdin. Varlığına kudretine binlerce delil koydun ki sana iman edelim, sana ittihat edelim, merhamet edelim diye. Ama Ya Rab biz bu görevimizi yapamadık bizi Regaib Kandili hürmetine affeyle Ya Rab...

Ya Rab darda olanlara genişlik, sıkıntıda olanlara ferahlık, hastalara şifalar borçlulara edalar lutfeyle. Şu konuda da da edilse de şu cemaat "Amin" deseydi diye gönlünden geçiren cümle kardeşlerimin korktuklarından emin umduklarında nail eyle ya Rab.

Esselatü Vesselamü Aleyke Ya RASULALLAH ..

Esselatü vesselamü aleyke ya HABİBALLAH..

Esselatü vesselamü aleyke ya Seyyidel evveline vel'ahirin…Ve Selemun Alel Murselin

Salat sana, selam sana, Ey Allah'ın elçisi

Salat sana, selam sana, Ey Allah'ın sevgilisi

Salat sana, selam sana, Ey gelmişin ve geleceğin bir tanesi. Hayırların fethi, şerlerin defi duamızın kabulu Rabbım'ızın rızası için el Fatiha...

Bismillahirrahmanirrahim.

"Elhamdü lillâhi rabbil’alemin. Errahmânir’rahim. Mâliki yevmiddin. İyyâke na’budü ve iyyâke neste’în, İhdinessırâtel müstâkim. Sırâtellezîne en’amte aleyhim ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn."

Anlamı: "Hamd, âlemlerin Rabbi, merhametli olan, merhamet eden ve Din Günü’nün sahibi olan Allah’a mahsustur. (Allahım!) Ancak sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz. Bizi doğru yola, nimete erdirdiğin kimselerin, gazaba uğramayanların, sapmayanların yoluna eriştir. 

YORUMLAR 4
 • Ferhat 1 yıl önce Şikayet Et
  Bugün rabbimiz dualarımızı kabul eylesin darda olanlara yardımcı olsun saglık konusunda şu virüslü günlerde korusun bizleri kandilimiz mübarek olsun inşallah
  Cevapla
 • Leyla 1 yıl önce Şikayet Et
  Bugün en anlamlı, en hayırlı gece , Regaip Kandili , tüm INSANLIGA hayırlara vesile olsun,Rabbim öncelikle dünyada tüm musibet ve belalardan, hastalıklardan korusun insanlığı.Dualarimizin kabul olması niyetiyle , hayırlı kandiller.Allah razı olsun tüm kullarindan.
  Cevapla
 • veli 1 yıl önce Şikayet Et
  Amin sizinde Kandiliniz Mübarek olsun
  Cevapla
 • Garip 1 yıl önce Şikayet Et
  Amiiiin inşallah.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'den Akdeniz'de dengeleri değiştirecek imza! Çavuşoğlu Libya'da açıkladı
Kira zammı için yeni sistem geliyor: Ev sahibi ve kiracılar dikkat