74 yaşındaki kaşıkçı Sakarya'da 60 yıldır baba ve dede mesleği olan kaşıkçılığı sürdürüyor!

Sakarya'nın Taraklı ilçesinde 60 yıldır kaşıkçılık mesleğiyle uğraşan 74 yaşındaki Sabri Özşahin baba ve dede mesleğini sürdürmekten son derece memnun. Şimdilerde bile hala el işi tahta kaşıkların ilgi gördüğünü ve sevilerek kullanıldığını söyleyen Özşahin gençliğinde günde 250 kaşık yaptığını ifade etti. Gençlerin bu mesleğe ilgisiz olduğunu düşünen Özşahin 'torunlarıma bile öğretemiyorum' diyerek yakındı.

 74 yaşındaki kaşıkçı Sakarya'da 60 yıldır baba ve dede mesleği olan kaşıkçılığı sürdürüyor!
74 yaşındaki kaşıkçı Sakarya'da 60 yıldır baba ve dede mesleği olan kaşıkçılığı sürdürüyor!
GİRİŞ 02.03.2021 14:05 GÜNCELLEME 02.03.2021 14:06
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Sakarya'nın Taraklı ilçesi Alballar Mahallesi’nde oturan Sabri Özşahin küçük yaşta babası ve dedesinin yanına giderek kaşık ustalığını öğrendi. Mesleği 60 yıldır sürdüren Özşahin, kaşık odası olarak adlandırılan atölyede yaptığı yemek kaşıklarını satarak geçimini sürdürüyor. Özşahin köylerdeki nüfusun azalması ve çocukların uzun süren eğitim hayatından dolayı çırak yetişmediğini söyledi. Mesleğin son temsilcilerinden olduğunu belirten Özşahin, "Bu meslekte biz son kuşağız. Çocukları çalıştıramıyoruz. Çocuk 6 yaşında okula başlıyor. Ondan sonra 25 yaşına kadar okul okuyor. Biz bu işe alışırken okul falan yoktu. Dedelerimizin ve babalarımızın yanında en hafif işlerden başlayarak öğrendik. 2 sene çalıştıktan sonra gereken noksanlarını ustalar söylerler ama ben şu anda torunlarıma bu işi öğretemiyorum” dedi.

1 Mart'ı 'Dünya Boyacılar Günü' ilan etti, boyacılıkla 1 doktor 1 öğretmen evlatlar yetiştirdi'Gençliğimde bir günde 250 kaşık yapıyordum'

Kaşık yapmak için önce taslak oluşturduğunu ve sonrasında oyma işlemi yaparak kaşık elde ettiğini anlatan Özşahin, "Ben gençliğimde bir günde 200 ile 250 arasında kaşık yapıyordum kayın ağacından. Kayın ağacı çok elverişli bir ağaç olduğu için hem de genç olduğumuz için rahat rahat yapıyorduk. Artık yaşımdan dolayı az kaşık yapabiliyorum” diye konuştu.Başarımın sebebi işimi severek yapmam

Tahta kaşıkların ilgi gördüğünü ve sevilerek kullanıldığını, mesleğini severek yaptığını belirten Özşahin, "Benim bu işte başarılı olmamın sebebi çok severek yapıyor olmam. Bu işi severek yapmazsan başarılı olamazsın” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 1
  • Yağız gökay 3 yıl önce Şikayet Et
    günde 250 tane yapılmaz...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Yakın takip başlıyor! Uymayan memura ceza verilecek
Bakan Kacır: Bir Çin otomotiv deviyle daha yatırım imzası yakın