Babasının bel ağrıları için tasarladığı aparatla ödül kazandı!

Van Alpaslan Fen Lisesi 11'inci sınıf öğrencisi Mehmet Emin Kaya, babasının bel rahatsızlığı nedeniyle yaşadığı ağrıları için omurga aparatı tasarladı.

Babasının bel ağrıları için tasarladığı aparatla ödül kazandı!
Babasının bel ağrıları için tasarladığı aparatla ödül kazandı!
GİRİŞ 19.04.2021 13:01 GÜNCELLEME 19.04.2021 13:34
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Van'ın Erciş ilçesinde yaşayan 6 nüfuslu bir ailenin üçüncü çocuğu olan Muradiye Alpaslan Fen Lisesi 11'inci sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Mehmet Emin Kaya, babasının yaşadığı bel fıtığı rahatsızlığı nedeniyle çektiği acıları azaltmak için bir aparat tasarlamaya karar verdi. Konuyla ilgili araştırmalar yapan Kaya, piyasada bulunan ürünleri inceleyip bu ürünlerin kullanım amaçlarını, nasıl kullanıldıklarını, dezavantajlarını ve avantajlarını belirleyip bir omurga aparatı tasarladı. Kaya, tasarladığı bu aparatla Semra-Enver Yücel (SEY) Vakfı tarafından bu yıl ilki düzenlenen Genç Girişimciler Yarışması'na da başvurdu. Türkiye genelinden 200'den fazla lise öğrencisinin başvuru yaptığı yarışmada Kaya, acıyı dindiren ve ağrıyı azaltan omurga aparatı projesi ile gelecek vaat eden özel ödüle layık görüldü.
 

Karslı kardeşler ekmek teknelerini 28 yıl sonra görünce gözyaşlarını tutamadılar


Bel fıtığından çok acı çekiyordum

Mehmet Emin Kaya’nın babası Mahsun Kaya, Erciş’in Kışla Mahallesi’nde ikamet ettiğini belirterek, “Bel fıtığı rahatsızlığından dolayı çok acı çekiyordum. Oğlum da bunu görünce bir şeyler yapmaya çalıştı. Bu omurga aparatını yaptı ve Semra-Enver Yücel Vakfı tarafından özel ödüle layık görüldü” dedi. Milletime daha faydalı işlerde hizmette bulunmak benim için ödül

Mehmet Emin Kaya ise girişimcilik üzerine araştırmalar yapmayı sevdiğini belirterek, “Babamdaki bel fıtığı ve bel ağrıları üzerine çeşitli araştırmalar yaptım. Araştırmalarımda halihazırda piyasada bulunan malzemelerin eksik kaldığı noktasını araştırdıktan sonra projemiz ile Semra-Enver Yücel Vakfı’nın Genç Girişimciler Yarışması'na başvurdum. Yarışmada elde ettiğim başarıdan sonra bana destek vereceklerini, ileriki hayatımda benimle birlikte bu yolda olacaklarını ifade ettiler. Destekler için Semra Enver Yücel Vakfı’na teşekkürlerimi iletiyorum. Devletime ve milletime daha faydalı işlerle hizmetlerde bulunmak benim için en büyük ödüldür. Bel fıtığı ve bel sorunlarına mustarip insanlara çözüm olabilmek benim için şimdilik en büyük mutluluk ve ödül olacak. İleriki hayatımda farklı sorunlara da çözüm bulabileceğim konusunda kendime güveniyorum” şeklinde konuştu. 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 8
 • Semih 3 yıl önce Şikayet Et
  Tebrik ederim.Lakin bir üniversiteden ve sağlık bakanlığından onay alıp , patent başvurusu yapmasında fayda var.
  Cevapla
 • Klavuz 3 yıl önce Şikayet Et
  Kullanış şekli video şeklinde verilseydi daha iyi anlaşılırdı.. Kardeşimize başarılar dilerim..
  Cevapla
 • Speak Turkish 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu aparat kelimesi ne demek oluyor, Türkçesi yokmudur acaba mesela cihaz, uygulayıcı ve ya destekleyici gibi.
  Cevapla
 • MEHMET 3 yıl önce Şikayet Et
  Mevzu bumu şimdi. Sen bilimde öncü ol kullanılan dilde de öncü olursun. Hep bir ama, acaba, moral bozma, bardağın boş tarafınında ötesinde uzayın boşluğunu görme. Pes.
  Cevapla
 • Mehmet Fatih 3 yıl önce Şikayet Et
  Konuşmak kadar yazmak da önemlidir. Size tavsiyem imla,noktalama ve yazım kurallarına dikkat etmeniz.
  Cevapla
 • yahya 3 yıl önce Şikayet Et
  speak turkish, aynen öyle demi
  Cevapla
 • Seyfullah 3 yıl önce Şikayet Et
  Ben aparat diyebiliyorum, cihaz elektronik aletlere denir diye biliyorum baska isim gelmiyor aklıma
  Cevapla
 • osm 3 yıl önce Şikayet Et
  nasıl temin edebiliriz onuda yazsanız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Vatandaş tepkisini koydu! Peş peşe indirim kararları
Son Dakika: Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50'nci yılında 50 gemiyle geçit töreni