Gaziantep'in özel lezzeti 'Dolmalık biber kurusu' tescillendi

Gaziantep'in geleneksel lezzetleri arasında bulunan eşsiz lezzeti 'Antep dolmalık biber kurusu' Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendi.

Gaziantep'in özel lezzeti 'Dolmalık biber kurusu' tescillendi
Gaziantep'in özel lezzeti 'Dolmalık biber kurusu' tescillendi
GİRİŞ 18.05.2021 17:19 GÜNCELLEME 18.05.2021 17:35
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Antep dolmalık biber kurusu, 40 dereceyi aşan sıcak havada, temizlenip yıkandıktan sonra iplere dizilerek kurutuluyor. 10- 15 gün süreyle toplanıp ipe dizilen kurutmalıklar, daha sonra sofralardaki yerini alıyor. Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı, dolmalık biber kurusunun işlenmiş meyve ve sebzeler grubunda adı ile tescil edildiğini söyledi. Antep dolmalık biber kurusunun Ticaret Borsası tarafından tescili gerçekleştirilen 15’inci ürün olduğunu belirten Mehmet Akıncı, "Amacımız dünyaca meşhur Gaziantep mutfağının geleneksel lezzetlerini coğrafi işaretle taçlandırmak, aslına uygun hazırlanış biçimleriyle geleceğe taşımak ve bu ürünlerin marka değerlerine katkı sağlamak. Bu bağlamda 15'inci yöresel ürünümüz Antep dolmalık biber kurusunu coğrafi işaretle taçlandırdık. Böylelikle şehrimizin tescilli ürün sayısı 51’yükseldi" dedi
 

Görenler gözlerine inanamıyor, neşterle 10 günde yapıyor!


Lahmacun için de başvuru yaptılar

Akıncı, Gaziantep'in lezzetleri arasında yer alan lahmacuna AB tescili almak için de başvuru yaptıklarını belirterek, "Bu başvurumuzun da kısa süre içinde neticelenmesini bekliyoruz. Onaylanması durumunda şehrimizin baklavadan sonra ikinci AB tescilli ürünü Antep lahmacunu olacak" diye konuştu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 2
  • Kemal63 3 yıl önce Şikayet Et
    Allah calanlardan eylemesin
    Cevapla
  • Şahinbey 3 yıl önce Şikayet Et
    Neyi çaldık da öyle konuşuyorsun .
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İsrail Han Yunus'a hava saldırısı düzenledi: 17 şehit ve yaralı var
Köpeklerin öldürdüğü Mahra'nın babası bir kez daha yandı: Öldüğünde hiç üzülmedim