Huzuru bulduğu 'Mast kazı' üretiminde 9 ayda 800 kaza ulaştı

Denizli'nin Bekilli ilçesinde yaşayan girişimci Ender Yurdakul para kazanmanın yolunu ve huzuru 'Mast' kazı üretiminde buldu. 9 ay önce 50 Mast kazı ile başlayarak çiftlik kuran Yurdakul kaz sayısını 800'e çıkardı.

Huzuru bulduğu 'Mast kazı' üretiminde 9 ayda 800 kaza ulaştı
Huzuru bulduğu 'Mast kazı' üretiminde 9 ayda 800 kaza ulaştı
GİRİŞ 13.06.2021 11:51 GÜNCELLEME 13.06.2021 12:47
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Denizli’nin Bekilli ilçesinde girişimci Ender Yurdakul, yüksek yem fiyatları ve artan girdi maliyetleri nedeniyle sahibi olduğu keçi ile koyun sürüsü ve danalarının hepsini sattı. Bekilli Belediye Başkanı Mustafa Çoban’ın önerisiyle dokuz ay önce Almanya kökenli ‘Mast Kazı’nı araştıran Yurdakul, üzüm bağları ile ünlü ilçede satın aldığı 50 kazla ilk kez çiftlik kurup üretime başladı. Kendi kuluçka makinesinde döllü kaz yumurtalarından civciv çıkartan Yurdakul, çiftliğinde kısa sürede 800 kaza sahip oldu. 500 kazı kendisine ayıran Yurdakul, 300 kaz yavrusunu da ilçede kendisi gibi kaz çiftliği kurmak isteyenlere dağıttı

Karavan almaya gücü yetmedi, binek otomobilini karavan yaptıKaravan almaya gücü yetmedi, binek otomobilini karavan yaptı
Kazı üretmek kolay maliyeti düşük


Kaz üretimi yapmanın diğer hayvanlara göre daha kolay ve ucuz olduğunu anlatan Yurdakul, “Bizim bu işe girmemizdeki sebep bütün hayvanları denedik, keçisinden koyununa ve danasına kadar. Yem maliyetlerinden bıktık, yapamadık ve maliyetlerine gücümüz yetmedi.  En son pes ettiğimizde bakıcılarla uğraşmak çok zor oluyordu. Bakıcılara beş ile altı bin TL maaş veriyorduk beğenmiyorlardı. En son kızarak bütün hayvanlarımı sattım. Artık hayvan işini bırakacağım dedim. Ancak Belediye Başkanı Mustafa Çoban, 'Mast diye bir kaz ırkı var' dedi. 'Bakıma gerek yok ve yem az' dedi, denememi istedi. O gün akşama kadar araştırdım. Çok da bilgim yoktu ve daha önce yetiştirmemiştim. Buldum ve özel bir ırk olduğunu öğrendim. Orijinal ırk olarak 50 adet Mast aldım geldim. Kendimi görmek için 50 adetle başlamak istedim. 50 tane kazdan 900 kadar yumurta aldım ve bunun 800 tanesini çıkartmayı başardım. 500 tanesini kendime ayırdım. Geri kalan 300’ünü ise eşe dosta dağıttım. Halen daha yumurtlamaya devam ediyor ve ben bu kadar işin büyüyeceğini, bu kadar yüksek gücün olacağını bilmiyordum” dedi. 

Van'da yaşayan 81 yaşındaki Mehmet Kuşman Dünyada Urartuca yazabilen tek insan!Van'da yaşayan 81 yaşındaki Mehmet Kuşman Dünyada Urartuca yazabilen tek insan!
Hedef gelecek yıl bir milyonluk satış


Mast kazının küçük bir havuz yardımıyla karada da yetiştirilmesinin çok kolay olduğunu, etindeki vitamin değerlerinin çok yüksek olduğuna dikkat çeken Yurdakul, “Kaz ırkının değerli olan yeri etinden çok tüyü ve ciğeri ama Türkiye’de fazla kullanılmıyor. Kaz etinden sucuk yapılıyor ve yağı donmuyor, değişik bir hayvan. İnsan vücuduna yararlı vitaminler taşıyor ve kırmızı etin kolesterolsüz hali diyebiliriz. Bizim şu anki hedefimiz 500’dü ve ulaştık. Gelecek sene 1 milyonluk satış yapmayı planlıyorum. Bu hayvan günlük 200 gram yem tüketmekte ve yem tüketimini büyük ve küçükbaşa kıyasladığın zaman büyük bir fark ortaya çıkıyor. Bakımı muhteşem şekilde basit. Bekilli ilçemiz şarabıyla, sirkesiyle ve üzümüyle meşhur ilçemiz. Kaz üretimi ilçemizi alternatif olabilir. Ocak ve Şubat ayında yumurtalama başlıyor ve 3 ile 4 ay sürüyor. Bu sürede de bir kaz 50 ile 60 tane yumurta veriyor” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 2
  • Serkan 2 yıl önce Şikayet Et
    Tarımı mahveden küresel çete büyükbaş hayvancılığı da maliyetleri yükselterek yok etme peşinde. Hayvanlara aşı zorunluluğundan tut, GDO'lu mısır silajı yedirmeye kadar türlü türlü çirkinliği dayattılar, sattılar. Milletimizdem şehir hayatını bırakıp köylerine dönerek GDO'lu tarımı terk edip organik tarım yapmaya başlayan akıllı gençler gibi, büyükbaş hayvancılıkta da organik çözümler çıkaran birileri çıkar inşallah. Geleceğin yatırımı bugün de yarın da kıyamete kadar organik tarım ve organik hayvancılık.
    Cevapla
  • öneri 2 yıl önce Şikayet Et
    Kendi yoncanı mısırını arpanı ekeceksin kardeş. Yayladan otlaklardan ot biçip kurutacaksın yemin içine kışın katarsın. Hallerden sebze meyve atıklarını alacaksın ama yıkacaksın yedirmeden önce. Ucuz ve organik.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Eski Mossad Başkan yardımcısından itiraf: Savaşı kaybettik İsrail ekonomisi çöküyor
Bahçeli'den 28 Şubat tahliyeleriyle ilgili açıklama! Çetin Doğan'a tepki!