Evinin 15 metrekarelik odasında hazırlandı, Avrupa'da şampiyon oldu

Bursa'da 13 yıldır vücut geliştiren ve pandemi nedeniyle spor salonları kapalı olduğu için evinin 15 metrekarelik odasında antrenman yapan Semih Topçu Sırbistan'da düzenlenen 'elite procard' yarışmasında şampiyonlar şampiyonu oldu.

Evinin 15 metrekarelik odasında hazırlandı, Avrupa'da şampiyon oldu
Evinin 15 metrekarelik odasında hazırlandı, Avrupa'da şampiyon oldu
GİRİŞ 15.06.2021 10:17 GÜNCELLEME 15.06.2021 10:33
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Ege Üniversitesi Spor Akademisi mezunu olan Semih Topçu, 2008 yılında vücut geliştirme sporuyla tanıştı. Bu sporu çok seven Topçu, gösterdiği başarılarla millî takıma seçilmeyi başardı. Aynı zamanda da antrenör olarak görev yapıyor. Bu zamana kadar yurt içi ve yurt dışında 8 kupa kazanan Semih Topçu, Sırbistan'da tertip edilen 'elite procard’ yarışmasına pandemi döneminde spor salonlarının kapalı olmasından dolayı evinin 15 metrekarelik odasında hazırlandı. 15 metrekarelik odada 7 ay boyunca spor yapan millî sporcu, 100 kilo bodybuilding  sıkletinde genel bütün bodybuilding sıkletlerinin şampiyonlar şampiyonu  ve bütün kategorilerin birincisi olmayı başardı. Bu başarıları 15 metre karelik odasında zor şartlarda idman yaparak kazanan Topçu, herkesin takdirini kazandı

Koyun otlatırken yaptığı antrenmanla badmintonda altın madalya kazandı!Koyun otlatırken yaptığı antrenmanla badmintonda altın madalya kazandı!
13 YILDIR VÜCUT GELİŞTİRİYOR

Vücut Geliştirme Federasyonuna bağlı millî sporcu olduğunu ifade eden Semih Topçu, "13 yıldır vücut geliştirme sporuyla ilgileniyorum. Aynı zamanda Ege Üniversitesi Spor Akademisi mezunuyum. Vücut Geliştirme Federasyonu Yönetim Kurulu üyesiyim. Müsabakalara katılan, düzenli bir şekilde spor hayatı devam eden biriyim. Vücut geliştirme sporuna 2008 yılında başladım. Kendimi tamamen bu işe verdim. Yurt içi ve yurt dışında 15 müsabakaya katıldım. Bazıları millî takımla oldu, bazıları ferdî oldu. Türkiye şampiyonluklarım ve şampiyonlar şampiyonluklarım var. Yurt dışında derecelerim var. En son Sırbistan'da düzenlenen müsabakada turnuvanın en değerli sporcusu ve profesyonel anlamda şampiyonluk ve ayrıyeten şampiyonlar şampiyonluğu unvanı kazandım. Bu şampiyona Sırbistan'da düzenlendi. 100 kilo üzeri sıkletinde şampiyon oldum. Bu vücut geliştirmenin en üst sıkleti olarak geçiyor. Şampiyon olduktan sonra bütün kategorilerde şampiyonlar şampiyonu oldum. Yılın en değerli sporcusu seçildim" dedi.GÜNDE 5 SAAT ÇALIŞIYOR

Pandemi dönemiyle birlikte spor salonlarının kapandığını belirten Topçu,  "Bizim gibi profesyonel anlamda bu sporla ilgilenen arkadaşlarım gibi spor salonlarına gidemedim. Ben de evimin bir odasını spor odası yaptım. Sırbistan'da düzenlenen yarışmaya evim odasında oluşturduğum spor odasında hazırlandım. Bu hazırlık kısıtlı imkanlar ve zorluklarla geçti. 7 ay boyunca evimde spor yaptım. İmkânsızlıklar bazen bizi kamçılıyor. Bu kısıtlı imkânlarla bir şeyler başarabilmeyi, birilerine örnek olabilmeyi, alttan gelen yeni nesle bütün zorluklara rağmen bu sporu yapabileceklerini göstermek için kendimi motive ettim ve bu sporu ileriye taşımak için elimden gelen fedakârlığı gösterdim. Rabbim de nasip etti, güzel bir başarı elde ettim. Türkiye'de çok sayılı procard sporcusu var, hatta bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar. Genç yaşımda bu pro lisansı alabilme imkânına sahip oldum. Asıl mücadelemin bundan sonra başladığımı biliyordum. Bu kazandığım kupa büyük organizasyonlara katılma biletiydi. Bundan sonra alttan gelecek nesle biraz daha farklı yollar açabilir. Tecrübelerimi aktarabilmek adına elimden gelen çabayı göstereceğim. Şu âna kadar 9 tane kupa kazandım. Şampiyona öncesi son 2,5 ayımı günde çift antrenman yaparak ve günde 5 saat çalışarak geçirdim. Bundan sonraki hedefim bir üst ligde şampiyon olmak. Bunun için çalışıyorum" şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 3
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Krallar gibi hotellerde kalip tesislerde anteraman yaptiktan sonra Italya karsisinda rezil bir oyun oynayan Turkiye milli takimi utansin!!!
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Evet. Mütevazi olmayı. Bilemiyor. Övunmek dovunmektir. Takdir edilmeyle ovünmeyi gaza gelmeyi karistiriyorlar. Kim ne derse desin yola bakip hedefe nasil giderim diye düsünmedigin surece gaza geldigin surece. Cok zor. alçak gonüllü mütevazı ve çaliskan olmak başarı getirir.
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Maşallah. Ne diyelim Allah çalışana çaba gösterene emeginin karşılıgını veriyor. Herdaim. Allah başarılarının devamanı nasip etsin sevdiklerinle. Degerli kardeşim.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İranlı yetkili, Reisi’nin helikopter kazasında yaşananları anlattı
Yeni dönem başlıyor! Kabul etmeyen yolcu uçağa binemeyecek