Sınava gireceği gün annesini kaybetti, sınavı onun için kazandı!

Kocaeli'de yaşayan ve yetenek sınavına gireceği gün annesini kanserden dolayı kaybeden 20 yaşındaki kemanist Zeliha Nur Altaş yine de sınava girerek annesi için kazandı. Altaş sabah sınava girdi öğlen annesini toprağa verdi.

Sınava gireceği gün annesini kaybetti, sınavı onun için kazandı!
Sınava gireceği gün annesini kaybetti, sınavı onun için kazandı!
GİRİŞ 19.06.2021 15:29 GÜNCELLEME 19.06.2021 15:29
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Kocaeli’de yaşayan kemanist Zeliha Nur Altaş keman virtüözü Prof. Dr. Cihat Aşkın’dan eğitim alabilmek için, İzmit Belediyesi Sanat Akademisi’nin yetenek sınavlarına uzun süre hazırlandı. Bir yandan sınavlara hazırlanan, bir yandan da kanser hastası annesi Sema Nur Kervan ile ilgilenen Altaş, 3 Haziran’da yapılan yetenek sınavına girmeden önce annesini kaybetti. Derin bir üzüntüyle sarsılan genç müzisyen, çok değer verdiği annesinin, "O sınava mutlaka hazırlanacaksın, gireceksin" sözünü unutmayarak yine de sınava girdi. Sınavda annesinin en sevdiği parçaları çalan Zeliha Nur Altaş, sınavdan sonra ise cenaze törenine katıldı. Sınavda ise duygu dolu anlar yaşayarak, çaldığı parçayı annesine armağan eden Altaş, seçmelerde baş,0arı elde etti ve kaydını yaptırdı.  

İzmir'de kızından babasına en güzel hediye: Karaciğer nakli!İzmir'de kızından babasına en güzel hediye: Karaciğer nakli!


6 AY ÖNCE TEŞHİS KONDU

Annesi Sema Nur Kervan’a 6 ay önce meme kanseri tanısı konulduğunu ifade eden Zeliha Nur Altaş, 2 aydır ise ışın tedavisi uygulandığını söyledi. Altaş, "Vücudundaki metastaz durumu sebebiyle kansere yenik düştü. Ben, 'kaybettik' demek istemiyorum. 'Işığa kavuştu' demenin daha doğru olacağını düşünüyorum" dedi. 


  
KEMAN BENİ ÇOK ETKİLEDİ

Sanatla 4 yaşında tanıştığını anlatan Altaş, şu ifadeleri kullandı: "Annemin ve babamın aldığı çizgi filmlerin içerisinden ’operadaki hayaleti’ bulmuştum. Onu her gün izliyordum, etki altında kalıyordum. Çevremizde de Hristiyan ve Yahudi tanıdıklarımız vardı. Onların dini şölenlerine katılıyorduk. Müziklerinden çok etkilenmiştim. Zaten klasik müziğe de merakım vardı. Kemanı ilk gördüğümde, "Ben keman çalmak istiyorum" demiştim. Piyanoya da bir yatkınlığım var ama keman beni daha çok etkilemişti. Ailem de, 'Bu konuda ciddi düşünürsen elimizden gelen her şeyi yaparız' dedi. Öyle başladı yolculuğum. 6 yılı aşkın süredir keman çalıyorum" 

Beraber ölmek için dua ettiler, 3 saat arayla vefat ettilerBeraber ölmek için dua ettiler, 3 saat arayla vefat ettiler

  
SABAH SINAV ÖĞLEN ANNEYE VEDA

Sınava gireceği gün annesinin vefat ettiğini dile getiren Zeliha Nur Altaş, "Annemin naaşını kaldıracağımız gün sınava girdim. Annem hastalığı süresince böyle bir sınava hazırlandığımı biliyordu. Zaten çalışmalara gidemiyordum. Bana, 'O sınava mutlaka hazırlanacaksın, gireceksin' demişti. Bende elimden geleni yaptım. Vefat ettiği gün bizzat onun için hazırlandım. Babamla da konuştuk. Ona, 'Sabah sınava gireceğim, öğleden sonra annemi uğurlarız' dedim. Saatleri ona göre ayarladık. Annemin sevdiği eserleri çaldım. O benim bu alanda ilerlememi çok istiyordu. Gençlerin bizzat sanat alanında kendisini geliştirmesini istiyordu. Hatta birkaç arkadaşıma enstrüman almışlığı da vardır. Işık gibi bir kadındı" dedi. 

  
HEM VARLIĞINI HEM EKSİKLİĞİNİ HİSSETTİM

Annesinin çok güçlü bir kadın olduğunu anlatan müzisyen Altaş, sözlerine şöyle devam etti: "Kendisi de basın mensubuydu. Zorluklarla çok karşılaşmış bir insan. Her zaman ayakta kalmış. Sınavda da onun bana güç yolladığını hissettim. Bende nasıl bir duruş sergilediğimi hiç bilmiyorum. Annemi kaybettim bir tarafım eksik, bir tarafım o kadar dolu. Onun enerjisini her zaman alıyorum. Güneşten alıyorum, doğadan alıyorum. Gidişi bir o kadar üzdü. Ama onun varlığını hissettiğim için, bu sınava da onun varlığını hissederek girdim. Sanki annem de oradaymış gibiydi. Onun hem varlığını, hem de eksikliğini hissederek o sınava girdim. Beni çok etkiledi ve annemin en sevdiği eseri çalmaya çalıştım" diye konuştu. 

Ordu'da anasınıfı öğretmeni organik yumurta üretiyor, Dubai ve Almanya'ya ihraç ediyor!Ordu'da anasınıfı öğretmeni organik yumurta üretiyor, Dubai ve Almanya'ya ihraç ediyor!


ANNEM İÇİN GÜÇLÜ OLACAĞIM

Annesine verdiği sözü tutmak için çalışacağını dile getiren Zeliha Nur Altaş, "Müzikte iyi olacağım, sanatta iyi olacağım. Olabildiği kadar sanatı yayacağım. Annem ölmeden önce her zaman, "Hep güçlü ol. Hayat bu, ben ölür giderim sadece güçlü kalmanı istiyorum" derdi. Onun vermiş olduğu bir bayrak var ve ben o bayrağı gururla taşıyorum" sözlerine ekledi.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • vay be arkadaş 4 ay önce Şikayet Et
  çal yavrum çal ''çal meyhaneciyi çal'',yahu onu çalacana bi kuran okumayı öğrenseydinde bi yasin ezberleseydin bi aşır ezberlesydin okusaydın da faydası olsaydı hey yavrum hey
  Cevapla
 • Ispartalı 4 ay önce Şikayet Et
  Rabbim sana hidayet versin inşaallah fakat ışık ne ya doga ne ya.. hiç mi Allah'ı duymadın.anacigin ahirete gitti ..
  Cevapla
 • angara 4 ay önce Şikayet Et
  dans, muzik, eglence, tv..bunlari icra edenlere sanat denilmis ki, tam bir ironi..bir toplumu yonetmek istersen bunlara futbol ve oglene kadar uykuyu da ekle...
  Cevapla
 • yemez 4 ay önce Şikayet Et
  Allah hidayet versin
  Cevapla
 • Mehmet 4 ay önce Şikayet Et
  kendiniz için dua etmeniz güzel
  Cevapla
 • Mehmet 4 ay önce Şikayet Et
  kendiniz için dua etmeniz güzel
  Cevapla
 • Böyle 4 ay önce Şikayet Et
  Aynı hastalıktan anacım da hastanede yatıyor, sözün bittiği yer.
  Cevapla
 • ishak 4 ay önce Şikayet Et
  Rab'bim acil şifalar versin inşallah
  Cevapla
 • yemez 4 ay önce Şikayet Et
  Allah şifa versin kardeşim
  Cevapla
 • Bir dua 4 ay önce Şikayet Et
  Allah şifa versin inşallah sizlere bağışlasın..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Akşener ve Kılıçdaroğlu'ndan 10 ülkenin Osman Kavala çağrısına destek
Son dakika haberi: Türkiye'ye S-400 uyarısı: Acil şekilde aktive edin!