Adana'da öğretmenliği bıraktı, tavşan çiftliği kurdu!

Adana'nın İmamoğlu ilçesinde öğretmenliği bırakarak bölgenin ilk etlik tavşan çiftliğini kuran Kasım Mesutoğlu 10 adet Yeni Zelanda tavşanıyla başladığı üretimde ayda yaklaşık 2 ton tavşan eti üretip turistik bölgelere gönderiyor.

GİRİŞ 26.07.2021 10:40 GÜNCELLEME 26.07.2021 12:06

Adana’nın ilk etlik tavşan çiftliğini kuran Tavsun Tavşan Çiftliği sahibi Kasım Mesutoğlu, 10 adet Yeni Zelanda tavşanıyla başladığı üretimi 1737 anaç tavşana çıkararak gerçekleştiriyor. Mesutoğlu, sıcakların tavşanları olumsuz etkilememesi için de 4 klima ve 5 pervane ile tesisi iklimlendiriyor. Şu an aylık yaklaşık 2 ton tavşan üretip kilosunu 45 TL'den turistik bölgelere gönderen Mesutoğlu, tavşan etini özellikle Arap ve Avrupa ülkelerinden gelen turistlerin tercih ettiğini söyledi..

Seyyar satıcılıkla başladı, şimdi 350 kişiyi istihdam ediyor!Seyyar satıcılıkla başladı, şimdi 350 kişiyi istihdam ediyor!
3 AYLIK SİPARİŞİ VAR

3 aylık siparişin dolu olduğunu vurgulayan Mesutoğlu, şu an yeni sipariş almadıklarını belirtti. Tavşan etinin yanı sıra kulaklarının, derisinin, gübresinin ve bağırsaklarının sanayi ve hayvan mamasında da kullanıldığını söyleyen Mesutoğlu, tavşanların erkeklerinin sadece kesime gittiğini, anaç tavşanların ise gübre ve tavşan üretiminde kullanıldığını kaydetti. 

Denizli'de mama üretim tesisiyle aylık 35 bin TL tasarruf sağlanıyorDenizli'de mama üretim tesisiyle aylık 35 bin TL tasarruf sağlanıyor
AVRUPA VE ARAP ÜLKELERİ HER AY ALMAK İSTİYOR

Turizm sezonunun açılması ile birlikte aylık 2 ton tavşan etinin yurt içi üretime kazandırılarak yurt dışından gelen siparişlere yetişemediklerini ifade eden Kasım Mesutoğlu, “1737 tane araç tavşanımız var. Adana çok sıcak olduğu için klimalarla tavşanları serinletmeye çalışıyoruz. Erkekler kesimlik oluyor. Antalya ve turistik yörelere gidiyor. Kısıtlama sonrası otellerin açılması ile talepler çok ciddi arttı. Önümüzdeki aylarda rezervasyon var. Onun haricinde alım garantisi verdiğimiz için 75 ilde tavşan üretimi için talep oldu ve üretim yapılıyor. Hem damızlık hem de etlik tavşan olarak beklediğimizin üzerinde bir talep var. Hem Avrupa hem de Arap ülkelerinden talep var. Her ay almak üzere istiyorlar. Almanya, İtalya, İngiltere, Fransa, Dubai, Katar, Kuveyt, Bahreyn, Lübnan gibi ülkelerden talep var. Aylık 2 ton ancak temin edebiliyoruz ve yurt içi ihtiyacını karşılıyoruz şu an” dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Tarım Kredi Market 130 üründe indirime gitti
Kaya Sabancı'yı darbeden Vedat Aşçı'nın oteline boykot! Rezervasyonlar iptal ediliyor