Buradan bir şey olmaz dedikleri araziyi ekti! 2 milyon kazanç bekliyor

Tokat’ın Başçiftlik ilçesinde atıl durumda bulunan arazide ‘Burada bir şey olmaz’ diyenlere inat 2 kardeşi ailesi ve 9 çalışanıyla 100 dönüm arazide ekim yapan 48 yaşındaki çiftçi Ender Aynalı 2 milyon liralık kazanç bekliyor.

Buradan bir şey olmaz dedikleri araziyi ekti! 2 milyon kazanç bekliyor
Buradan bir şey olmaz dedikleri araziyi ekti! 2 milyon kazanç bekliyor
GİRİŞ 23.07.2021 11:46 GÜNCELLEME 23.07.2021 11:49
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Tokat'ın Başçiftlik ilçesine bağlı Erikbelen köyünde atıl durumda olan arazileri 48 yaşındaki çiftçi Ender Aynalı arsa sahiplerinden izin alarak ekim yaptı. Aynalı, iki kardeşi, ailesi, dokuz çalışanı ile ekilemeyen, "bir şey bitmez" denen 100 dönüm araziyi ekilebilir hale getirdi. Geçtiğimiz yıl yüzde 50’sini ektiği araziden ciddi kazanç sağlayan Aynalı, bu yıl arazinin tamamında ekim yaptı. Atıl durumdaki araziyi adeta bir çiftlik haline getiren Aynalı, 22 çeşit ürün elde etti. 100 dönüme yakın tarlada sebze ektiğini belirten Aynalı, “Yaklaşık 200 traktör, yani 800 ton civarında organik hayvan gübresi kullandım. Şu anda da verim en üst seviyede. Domatesle beraber biber, bunlar hep üçer dörder çeşit. Bunlarla beraber 22 kalem sebze yetiştiriyorum. Fasulyesi, patlıcanı, kavunu, karpuzu, patates, lahana, pırasa yani olmadık sebze yok” dedi. 
 

Bu tarladaki her şey bedava! 25 yaşındaki muhtarın inanılmaz başarısıBu tarladaki her şey bedava! 25 yaşındaki muhtarın inanılmaz başarısı


'BURADA BİR ŞEY OLMAZ' DİYENLERE İNAT

Aynalı, kendisine ‘burada bir şey olmaz’ şeklinde uyarıda bulunanlara kulak asmadığını ifade ederek, “Burası atıl bir yerdi, çevre köylerden burada hiçbir şey olmayacağını defalarca izah ettiler. Ama ben burayı hayvan gübresi ile iyi bir işleme, damlama sulamayla birlikte bu hale getirdim. Yani Erikbelen Ayazma çiftliği haline getirdim. Burası bir çiftlik oldu artık. Bana burada hiçbir şey yetişmez diyenlere de şunu söylemek istiyorum. Yanıldıklarını gördüler, burada bir şey yetişmez diyen arkadaşlar geldiler gördüler, dedikleri gibi çıkmadı ve şaşırdılar. Olay emek olduktan sonra her şey oluyor. Niksar’ın yanı sıra çevredeki ilçelerin semt pazarlarına çıkıyorum. Satışlarımızı pazarlarda kendimiz yapıyoruz, şu an için toptan satış yapmayı düşünmüyorum. Çocuklarımla birlikte pazara çıkıyoruz ailemizde dokuz kişi çalışıyor, bu şekilde iyi oluyor bizim için” diye konuştu. 

Babası istemedi, annesi gizli gizli spora gönderdi! Milli atletin inanılmaz başarısıBabası istemedi, annesi gizli gizli spora gönderdi! Milli atletin inanılmaz başarısıHEDEF BİN TON SEBZE


Dönüme ortalama 10 ila 15 ton ürün aldığını belirten Aynalı, “100 dönüm yerden yaklaşık bin ton sebze almayı hedefliyorum. Geçen yıl acemilikten dolayı 50 dönüm civarına daha az ekmiştim yaklaşık 650 Bin TL kazanç elde ettim. Bu sene 100 dönüme ektim, ustalık oynuyorum ve topraktan her şey fışkırdı. Rabbim izin ederse ikiye üçe katlayacağız ve yaklaşık 2 milyon TL civarında bir kazanç elde edeceğimi düşünüyorum” şeklinde konuştu. BOL KAZANÇ İÇİN KALİTELİ EKİM YAPILMALI

Çiftçilere bol kazanç için kaliteli ekim yapmaları ve damla sulama sistemini öneren Aynalı sözlerini şöyle tamamladı: “Buradan diğer çiftçilere de şunu söylemek istiyorum. Mutlaka araştırsınlar, araştırma kimlikleri büyük olsun. Ben burada 100 dönümün tamamını damlama sulama sistemiyle yapıyorum. Yaklaşık 90 km damlama sulama borusu döşedim. Yıllık boru yani sebzede meyvede mısırda damlama sulama sistemini kullanırlarsa verimi ikiye katlayacaklarına inanıyorum.”

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 3
 • zafer 2 yıl önce Şikayet Et
  Amca güzel ,tebrikler de çevredeki tepelere ve diğer arazilere bakınca pek te dediğin gibi çorak ,ot bitmez arazi gibi durmuyor. Gel bir de yunak ,konya ovalarını gör, orada bile mahsül alınıyor.
  Cevapla
 • muhammet gündoğdu 2 yıl önce Şikayet Et
  arkadaşı tebrik ediyorum hayırlı bol kazançlar diliyorum
  Cevapla
 • Hamza 2 yıl önce Şikayet Et
  Maşallah herkes bu kadar çalışsa ülkemiz daha çok kalkınır
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakan Şimşek: Swap hariç net rezervler 4,5 yılın zirvesinde
CHP'den Atatürk’e muhalefet! Atatürk hükümeti başıboş köpeklere ne yapmıştı?