Kadın girişimci hobi olarak başladığı arıcılıkla herkese örnek oldu!

Sakarya'nın Karasu ilçesinde eşi sayesinde arıcılığa merak salan ve hobi amaçlı yaptığı arıcılığı meslek haline getiren iki çocuk annesi girişimci Lale Koç hem aile bütçesine katkı sağlıyor hem de azmiyle kadınlara örnek oluyor.

Kadın girişimci hobi olarak başladığı arıcılıkla herkese örnek oldu!
Kadın girişimci hobi olarak başladığı arıcılıkla herkese örnek oldu!
GİRİŞ 21.07.2021 17:34 GÜNCELLEME 21.07.2021 17:34

Sakarya Karasu Yeşilköy Mahallesi'nde eşi sayesinde arıcılığa merak salan iki çocuk annesi Koç, Karasu Halk Eğitim Merkezi öncülüğünde başlatılan arıcılık kursunu başarıyla tamamlayarak sertifika aldı. Başlarda hobi amaçlı iki kovanla arıcılığa başlayan Koç, zamanla işini severek kovan sayısını artırdı. Aile büyüklerinin desteğiyle kestane, orman gülü ve ıhlamur balı üreten Koç, aile bütçesine katkı sağlamanın sevincini yaşıyor. Her gün kovanlarıyla çocuğu gibi ilgilenen Lale Koç, arıcılığı severek yaptığını, bunun çok zevkli bir iş olduğunu anlattı. Kadınlara örnek olmak amacıyla bu işe başladığını aktaran Koç, "Her kadına tavsiye ederim. Bu bölgede ilk bayan arıcıyım ben. Valimizden, Kaymakamımızdan, bize hibe kovan vermesini istiyorum." dedi.

Denizli'den Bursa'ya götürdüğü etler bozulmasın diye kurduğu düzenek görenleri şaşırttı!Denizli'den Bursa'ya götürdüğü etler bozulmasın diye kurduğu düzenek görenleri şaşırttı!
ÇOCUK GİBİ İLGİLENMEK GEREKİYOR

Bu yıl kestane, orman gülü ve ıhlamur balını karıştırarak sağım yaptıklarını dile getiren Koç, "İlk hasadımızı aldık. Balımızın kalitesi çok yüksek. Ancak hava şartlarından dolayı miktar olarak az, kalite olarak çok yüksek. Bu işi büyütmek istiyorum. Çok zevkli, hevesle yapıyorum." şeklinde konuştu. Koç, mesleğin zorluklarına da dikkati çekerek, "Arılarla uğraşmak zor, onlarla bir çocuk gibi ilgilenmeniz, sürekli bakımlarını yapmanız gerekiyor. Her gün kontrol etmeniz lazım." diye konuştu.

Balıkesir'de 3 kuşak dondurmacının sırrı orkide yumrusunda saklı!Balıkesir'de 3 kuşak dondurmacının sırrı orkide yumrusunda saklı!
EŞİM MAHALLEDEKİ KADINLARA ÖRNEK OLDU

Yeşilköy Mahallesi Muhtar Azası olan eşi Ersin Koç da muhtarlık ve Karasu Halk Eğitimi Merkezi öncülüğünde düzenlenen arıcılık kursuyla mahalle halkına arıcılık sertifikası verdiklerini, fındığa alternatif ek gelir elde edilmesini sağladıklarını söyledi. Yöre kadınlarının arıcılıkta uzmanlaşması için başlatılan çalışmada ilk adımı atan eşinin diğer kadınlara örnek olduğunu dile getiren Koç, "Anzer balından sonra ikinci kaliteli balı Çamdağı bölgesinde ürettik. Üç çeşit balı birleştirerek sağıma aldık ve yüksek kalitede bal elde ettik." dedi.

KADIN GİRİŞİMCİLERİ SEKTÖRE DAHİL ETTİK

Yörede arıcılıkla uğraşan Hayati Koç da burada çok kaliteli kestane ve "komar" adı verilen acı bal yetiştiğini anlattı. Bu işi severek yaptıklarını ve üretimi çoğalttıklarını dile getiren Koç, "Kadın girişimcilere de ön ayak olarak onları sektöre dahil ettik." diye konuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Dünyanın istediği Gazze çağrısı: Asker göndermeye hazırız! Alternatif yok
Erdoğan bahsettiği isimler kim? Korkunç halde bulunmuştu