Kırıkkale'de kadınlar üretiyor! 2 bin adet bebek Amerika'ya gidiyor

Kırıkkale'de 'Mahalle Konakları' projesi sayesinde kursiyer kadınlar oyuncak bebekler üretiyor. Ürettikleri bebekleri Amerika'ya ihraç eden kadınlar hemde ev ekonomilerine katkı sağlıyorlar..

Kırıkkale'de kadınlar üretiyor! 2 bin adet bebek Amerika'ya gidiyor
Kırıkkale'de kadınlar üretiyor! 2 bin adet bebek Amerika'ya gidiyor
GİRİŞ 02.08.2021 15:07 GÜNCELLEME 02.08.2021 15:20
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Kırıkkale Belediyesi tarafından başlatılan "Mahalle Konakları" projesi sayesinde kursiyer kadınlar, diğer el işlemlerinin yanı sıra örgü bebek üretimine de başladı. Belediye tarafından açılan dükkânda oyuncak bebekleri pazarlamaya çalışan kursiyer kadınlar, Amerika'dan da 2 bin adet sipariş aldı. Kursiyerler, siparişleri yetiştirmek için yoğun bir mesai harcıyor. Satılan tüm bebeklerin geliri ise kursiyer kadınların ev ekonomisine katkı sağlıyor.

Şile'de üretiyor, tüm dünyaya satıyor! Sirkesiyle İtalya'dan ödül aldıŞile'de üretiyor, tüm dünyaya satıyor! Sirkesiyle İtalya'dan ödül aldı


AMERİKA'YA 2 BİN ADET BEBEK GÖNDERECEKLER

Kent merkezindeki 5 mahallede de hizmet veren "Mahalle Konakları" projesine KOP, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve İŞKUR’da destek sağlıyor. "Mahalle Konakları" Koordinatörü Nezahat Bakır, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, Amerika’ya yakın bir süreçte ilk etapta 2 bin adet oyuncak bebek teslimatını gerçekleştireceklerini söyledi. SİPARİŞLERİN DEVAMI GELECEK 

"Mahalle Konakları" projesi, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı tarafından organize edilen bir kuruluş olduğunu ifade eden Bakır, şunları kaydetti: "Biz burada bayanlarla Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü hocalarıyla birlikte kurslar düzenliyoruz. Buradaki kurslarda bayanlarımız çeşitli el işleri öğreniyorlar. Bu el işleriyle hem aile bütçesine katkı sağlıyorlar hem de burada sosyalleşiyorlar. İlk etapta Amerika’dan aldığımız 2 bin adet bebek siparişini kursiyerlerimizle birlikte bitirmek üzereyiz. İlk teslimatımızı çok yakında yapacağız İnşallah. Bunun devamı da gelecek yıl içerisinde Toplu siparişler almaya devam edeceğiz inşallah." 


 

Elazığ'da bir işveren 6 bin TL maaşla çalışacak eleman bulamıyorElazığ'da bir işveren 6 bin TL maaşla çalışacak eleman bulamıyor


ŞUANDA YURT DIŞI İŞİ YAPIYORUZ 

Bir kursiyer kadının yaklaşık 2 bin Türk lirası kazanç elde ettiğini belirten Halk Eğitim Merkez, Müdürlüğü Öğretmeni Tuğba Demirtaş, "Kırıkkale Belediyesi’nin Mahalle Konaklarında bize verdiği imkânlarla 15 kursiyerimle bebek yapıyoruz. Şöyle bir bebeğimiz 5 günde çıkıyor. Çok büyük bir emek var. Hafta sonlarında kursiyerlerimiz örmeye devam ediyorlar. Böyle bir bebeği 200 Türk lirasına satıyoruz. Kursiyerlerimiz ayda bin 500 ila 2 bin Türk lirası kazanabiliyorlar. Şu anda yurt dışı işi yapıyoruz. Oraya çalışıyoruz siparişlerimiz oluyor. Onun dışında Kırıkkale Belediye’sinin bize tanımış olduğu başka imkânlarda var. Satış için dükkân verdiler. Bebeklerimizi dükkâna götürüyoruz. Dükkânda satışlarımız devam ediyor" dedi. 
 
AYLIK EN AZ 2 BİN LİRA KAZANIYORLAR

Kursiyer Funda İlkbahar ise "Buraya çok isteyerek geldim. Çok heves ediyordum bu örgüye. Kırıkkale Belediyesi’ni araştırdım. Baktım burada bu kurs açılmış. Bunlar bizler açısında eşlerimize ve kendimize büyük bir katkıda bulunması büyük bir fırsattı. Aylık en az 2 bin lira kazandırabiliyor. Ne kadar hızlı örebilirsek el pratikliğimize bakıyor. Hem aile bütçemize katkıda bulunuyor. Aynı zamanda da terapi oluyor. Bana çok faydası oldu öğrenmenin" ifadesini kullandı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 5
 • Arife 2 yıl önce Şikayet Et
  Tebrikler bayanlar. Allah kolaylık versin . O bebekleri daha kısa sürede daha kaliteli nasıl üretebiliriz diye düşünün. Teknik iş bölümü yapın mesela bazılarınız hep kolları yapsın, bazılarınız hep gövde yapsın bazılarınız hep ayak yapsın. Bebeğin bazı bölümlerini mesala gövdesini makinede dikip içini doldurabilirsiniz böylece daha kısa sürede daha fazla oyuncak yapabilirsiniz böylece daha çok kazanabilirsiniz. Yani değişime açık olun .
  Cevapla
 • 2 bin lira 2 yıl önce Şikayet Et
  Aylık 2 bin lira nedir ya. Bizim halka bırakılmış durumda ne üretileceği. Oysa Çinde devlet karar veriyor nerede neyin ne kadara ne miktarda üretileceğine. Vatandaşı kendi haline bırakırsanız işte ömürünü ayda 2 binlira için heba ederler. Pahalı lüks ürünler üretmeliyiz.
  Cevapla
 • izmir-doğru söyler 2 yıl önce Şikayet Et
  kadınlar ve gençler üretime katılsın çini geçeriz
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Kırıkkale de İphone yapmışlar ihracatta rekor kırarız artı. Adını proje koyup örgü ördürterek ülkeyi zengin edersin artık.
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Boş beleş yaşamaktan iyidir..
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Deniz Akkaya'nın kızı devlet korumasına alınmıştı! Velayet davası sonuçlandı
Partide tanıştığı genç kızı evinde alıkoydu! Hasan Can Kaya’ya polis baskını