Ordu'da 85'lik Arif dede 63 yıldır bal satarak geçimini sağlıyor

Ordu'nun Altınordu ilçesinde yaşayan 85 yaşındaki Arif Çerçil dede mesleği olan arıcılığı 63 yıldır sürdürüyor. Arif dede 63 yıldır bal satarak geçimini sağlıyor.

Ordu'da 85'lik Arif dede 63 yıldır bal satarak geçimini sağlıyor
Ordu'da 85'lik Arif dede 63 yıldır bal satarak geçimini sağlıyor
GİRİŞ 03.08.2021 15:00 GÜNCELLEME 03.08.2021 15:02

Aslen Sivaslı olan 85 yaşındaki Arif Çerçil, dede mesleği olan arıcılık ile 7 yaşında tanıştı. Bir süre arıcılık ile uğraşan Çerçil, sonrasında ise Ordu’nun Altınordu ilçesine yerleşti. Burada arıcılık sektörüne devam eden Çerçil, hem ürettiği hem de satın aldığı balların satışını yapmaya başladı. Çerçil, Ordulu gezgin arıcıların farklı illerde ürettikleri balların satışını yaptıklarını belirtti. 

Gaziantep'te bir berber traş ettiği her kişi için 1 fidan bağışlıyorGaziantep'te bir berber traş ettiği her kişi için 1 fidan bağışlıyor 

8 yaşındaki Eymen evinin balkonunda düğünde havaya açılan ateşle vuruldu8 yaşındaki Eymen evinin balkonunda düğünde havaya açılan ateşle vuruldu


63 YILDAN BU YANA BAL SATIYORUM 

Arıcılık ile çocuk yaştayken tanıştığını ve 63 yıldır bal satışı yaparak yaşamını devam ettirdiğini ifade eden Arif Çerçil, “Ben 7 yaşından bu yana arıcılık ve balların içerisindeyim, benim dede mesleğim. Burada da 63 yıldan bu yana bal satışı yapıyorum. Kendi arılarımız da var, üretim de yapıyoruz, üretenlerden de alıp satışlarını yapıyoruz. Şuan 2021 yılının hasatlarının gelmesine yaklaşık 20 gün var. Erzincan, Erzurum, Sivas, Kars, Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari gibi illere giden Ordulu arıcıların ballarını satıyorum. Bizim buralarda akasya balı, kestane balı, yaylalarımızdaki orman güllerinin balları oluyor. Fiyatlar arz ve talebe göre değişiyor. Süzme ballar, 30 liradan başlıyor 50 liraya kadar artıyor. Petekli bal 30, kara kovan balı ise 40-50 lira arasında değişiyor” dedi. 


 
EMEKLİ OLMAMA RAĞMEN ÇALIŞIYORUM 

“Arıcılık demek, Ordu demek ancak arıcılarımız bazen sahipsiz kalıyor” diyen Çerçil, “Arıcılarımız Türkiye’nin dört bir yanından dağın çiçeğini insanların sofralarına kadar getiriyor. Arıcıların üretim yapmaları konusunda biraz daha istikrar olması gerekiyor. Şuan her sektörde olduğu gibi arıcılıkta da üretim az, tüketim fazla. Ben kendim emekli olmama rağmen halen çalışıyorum, en güzel ibadet çalışmaktır” ifadelerini kullandı.  

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
YSK, 2 il merkezi ile 26 ilçedeki başvuruları reddetti
İran'dan, İsrail'e saldırı duyurusu! Rusya da resmen harekete geçti