Hatay'da mobilya ustası emekli oldu! Unutulmaya yüz tutmuş ahşap oymacılığı yapıyor

Hatay'da mobilya sektöründen emekli 78 yaşındaki Şekip Kaman unutulmaya yüz tutmuş ahşap oymacılığına merak salarak yaşatmaya çalışıyor.

Hatay'da mobilya ustası emekli oldu! Unutulmaya yüz tutmuş ahşap oymacılığı yapıyor
Hatay'da mobilya ustası emekli oldu! Unutulmaya yüz tutmuş ahşap oymacılığı yapıyor
GİRİŞ 03.08.2021 17:17 GÜNCELLEME 03.08.2021 17:17

Tarihi Uzun Çarşı içerisinde 20 metrekarelik atölyede ahşaba şekil vererek el emeği göz nuru ile yaptığı mutfakların önemli ürünleri olan tahta yemek kaşığı, kömbe kalıbı, oklava, hamur kesme bıçağı, sarımsak dövme havanı ve aşşur dövme tokmağını 8 yıldır üreterek satıyor. Siparişlere yetişmek için gece-gündüz atölyesinde tek başına çalışan Akman, ilerleyen yaşına rağmen hobi olarak başladığı mesleğini yorulmadan ve yılmadan devam ettiriyor. 

Ordu'da 85'lik Arif dede 63 yıldır bal satarak geçimini sağlıyorOrdu'da 85'lik Arif dede 63 yıldır bal satarak geçimini sağlıyorAĞAÇLARI İŞLEYEREK MUTFAK ARAÇLARINA DÖNÜŞTÜRÜYOR

Ahşap ürünleri geleneksel yöntemlerle üretimine devam eden Akman, “Bana gelen ağaçları işleyerek çeşitli mutfak araçlarına dönüştürüyorum. Yaptığım iş el işi, fabrika üretimi çok sağlıklı değil. Ürettiğim el işleri fabrika üretiminden pahalı. 8 senedir bu işi yapıyorum. Benim için zor olmuyor. Çünkü önceki mesleğim olan mobilyacılıktı. Mobilya üretimi yaptığım için elim her şeye yatkın. Bu iş bana göre zor değil. Alışan için kolay bir meslek. İşlerimiz iyi çok şükür. Ürettiğim ürünlerin tamamı iyi satılıyor" dedi.

 

 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Kurum'dan Ekrem İmamoğlu'nun 'davet' açıklamasına yanıt: Hayali davetler yapıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Bulgaristan' mesajı: Değerli bir müttefik