Halıdaki yağ lekesi nasıl çıkar?

Evlerimizin vazgeçilmez eşyalarından biri olan halılarımıza dökülen yağ lekesini temizlemek için hangi yöntemleri kullanmalıyız sizler için derledik.

Halıdaki yağ lekesi nasıl çıkar?
Halıdaki yağ lekesi nasıl çıkar?
GİRİŞ 16.08.2023 13:36 GÜNCELLEME 16.08.2023 16:43

Yaşam alanlarımızın vazgeçilmezlerinden biri olan halılara, bazen yemek yaparken ya da yerken yağ dökebiliyor ve lekelenmesine sebep olabiliyoruz. Yağ lekesi müdahale edilmediği zaman çıkarılması zor lekelere dönüşür ve kötü bir görüntü oluşturur. Peki, halımıza yağ döküldüğünden ne yapmalıyız, nasıl hareket etmeliyiz?

Halıdaki yağ lekesini mümkün olan en kısa sürede temizlemek oldukça önemlidir. Leke kuruduğunda çıkarması daha zor hatta bazen imkânsız bile olabilmektedir. Halıdaki yağ lekesini çıkarmak için yapılması gereken ilk adım yağın döküldüğü bölgeyi bir kâğıt havlu ya da bez ile hafifçe bastırarak yağın fazlasını emmesini sağlamaktır.

Bu işlemi yaptıktan sonra aşağıda yer alan yöntemlerden bir tanesini uygulayarak halıdaki yağ lekesini temizleyebilirsiniz.

ÇAMAŞIR DETERJANI VE SU YÖNTEMİ

Halıdaki yağ lekesini çıkarmak için; bir çay kaşığı ağartıcı özelliği olmayan çamaşır deterjanını iki su bardağı sıcak su ile karıştırıp, sünger yardımıyla lekenin üzerine sürün. İyice ovalayarak lekenin temizlenmesini sağlayın. Ovalama işlemi bittikten sonra, halının lekeli kısmını mutlaka su ile durulayıp, kurumasını bekleyin.

SODA YÖNTEMİ

Halıdaki yağ lekesinin üzerine soda dökülür ve bir bez yardımıyla çok bastırılmadan silinir. Silme işlemi bittikten sonra eğer leke hala geçmediyse işlem birkaç defa daha tekrar edilebilir. Leke geçtikten sonra halı da soda lekesi kalmaması için su ile durulanmalı ve kurutulmalıdır.

Halıdaki yağ lekesi nasıl çıkar?

MISIR NİŞASTASI VE KABARTMA TOZU YÖNTEMİ

Halıdaki yağ lekesini kapatacak kadar mısır nişastası ve kabartma tozu karıştırılır ve yağ lekesinin kapatacak şekilde yayılır. Bir müddet bekledikten sonra diş fırçası yardımıyla lekeli alan fırçalanır. Son olarak vakumlu ve ıslak bir süpürge yardımıyla halının üzerindekiler çekilir.

İZOPROPİL ALKOL YÖNTEMİ

Halıdaki yağ lekesini çıkarmak için, eczanelerden kolaylıkla temin edebileceğiniz izopropil alkolü de kullanabilirsiniz. Bir havlunun üzerine izopropil alkolü döküp çok fazla baskı yapmadan halının üzerine uygulayın. Uygulama bittikten sonra halının yağ lekeli kısmını su ile durulayıp, kurmasını bekleyin.

KURU TEMİZLEME SOLVENTİ YÖNTEMİ

Halıdaki yağ lekesini çıkarmak için kullanabileceğiniz yöntemlerden bir tanesi de kuru temizleme solventi yöntemidir. Kuru temizleme solventinin en önemli görevi yağ giderici olmasıdır. Kuru temizleme solventini bir havluya dökün ve yağ lekesinin olduğu bölgeyi beş dakika boyunca silerek temizleyin. Ardından temiz bir bez ile bölgeyi tekrar silin ve kuru temizleme solventinin kalıntılarını yok etmek için birkaç kez olmak kaydıyla duru su ile silme işlemi yapın.

Bu yöntemi uygulamadan önce, kuru temizleme solventinin halınıza zarar verip vermeyeceğini anlamak için halınızın görünmeyen küçük bir kısmında denemeyi mutlaka unutmayın.

Elif Kocalı Haber7.com - SEO İçerik Editörü
Haber 7 - Elif Kocalı

Editör Hakkında

1996 yılında Kocaeli’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Şile'de tamamladı. 2018’de Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldu. Kanal7 Medya Grubu’na bağlı Haber7.com bünyesinde ‘SEO Editörü’ unvanıyla görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Dünyadaki bütün rezervler onlarda dolaşıyor! Borsa İstanbul kaçıncı sırada?
Fatih Altaylı'nın Akıncı İHA hazımsızlığı! Türkiye'yi de aciz gösterme çabası