Davlumbaz filtresi nasıl temizlenir?

Davlumbaz filtresi temizleme ile tıkanmaları önleyin ve mutfağınızın daha güzel kokmasını sağlayın.

Davlumbaz filtresi nasıl temizlenir?
Davlumbaz filtresi nasıl temizlenir?
GİRİŞ 25.07.2023 14:20 GÜNCELLEME 25.07.2023 14:20

Davlumbazlar, mutfaklarda farklı tasarımlar ile karşımıza çıkan elektronik ev aletlerinden bir tanesidir. Davlumbazın görevi, yemek yaparken ortaya çıkan duman ve yağın evin havasını kirletmeden filtreleyerek hapsetmektir.

Davlumbaz filtresi temizleme, çoğu zaman atlanılan bir konudur. Temizlenmeyen bir davlumbaz filtresi, davlumbazın çalışırken çok fazla gürültü yapmasına ve zamanla dumanı düzgün bir şekilde çekmeden mutfağınızda koku oluşmasına sebep olur.

Davlumbaz filtresi nasıl temizlenir?

İster son model isterseniz çok eski model bir davlumbazınız olsun. Doğru temizlenmeyen bir davlumbaz hiçbir zaman tam performans göstermez. Buna bağlı olarak da zamanla evinizin yağ ve yemek kokusuna esir olacaktır.

DAVLUMBAZ FİLTRESİ NE SIKLIKLA TEMİZLENMELİDİR?

Davlumbaz filtresi temizlemek sıklığı yemek yapma sıklığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Eğer sık sık yemek yapan bir kişiyseniz davlumbaz filtresi temizleme ve genel davlumbaz temizliğini ayda bir kere yapabilirsiniz. Çok sık yemek yapmayan bir aileyseniz de mevsimsel temizlik yaparken davlumbaz filtresini temizleyebilirsiniz.

Davlumbaz filtrenizi temizleme zamanınızın geldiğini, davlumbazın en yüksek ayarda bile doğru çekmemesinden anlayabilirsiniz. Eskiye göre mutfakta oluşan dumanın fazlalaşması bir davlumbaz filtresi temizleme belirtisidir.

Davlumbaz filtresi nasıl temizlenir?

Davlumbaz filtresi temizlemenin bir diğer belirtisi ise yüksek motor sesidir. Normalden daha yüksek bir sesle çalışan motorda davlumbaz filtresi temizleme zamanı geldiğini gösterir.

Peki, davlumbaz filtresi temizleme işlemi nasıl yapılmalı? İşte davlumbaz filtresi temizlemek için izlemeniz gereken temizlik adımları…

DAVLUMBAZ FİLTRESİ NASIL TEMİZLENİR?

Adım 1: Filtreyi Çıkarın

Davlumbaz filtresi nasıl temizlenir?

Davlumbaz filtresi temizlemek için yapmanız gereken ilk adım davlumbazın filtresini çıkarmaktır. Filtre, davlumbazın alt tarafında ocağın tam üstüne bakan kısımda yer alır. Davlumbazın filtre kısmını çıkarmak için kullanım kılavuzuna bakabilirsiniz. Çoğu davlumbaz filtresi dışarı kaydırılarak ya da mandal kısmı yardımıyla çıkarılabilir.

Adım 2: Temizleme Solüsyonunu Hazırlayın

Davlumbaz filtresi nasıl temizlenir?

Davlumbaz filtresini temizlemek için bir diğer aşama temizleme solüsyonunu hazırlamaktır. Davlumbaz filtresi temizleme solüsyonu hazırlamak için aşağıdaki adımları izleyin.

5 basit adım: Bebek oyuncakları nasıl temizlenir?5 basit adım: Bebek oyuncakları nasıl temizlenir?

  • Lavabonun giderini kapatın ve içerisini kanar su ile doldurun. Eğer bu aşama için uygun bir lavabonuz yoksa ısıya dayanıklı herhangi bir kap da kullanabilirsiniz.
  • Kaynar suyun içerisine yağ çözme gücü yüksek bir bulaşık deterjanından 2 yemek kaşığı ekleyin.
  • Deterjanlı su karışımı içerisine yarım su bardağı karbonat ekleyin ve çözünmesi için karıştırın.

Adım 3: Filtreyi Islatın

Davlumbaz filtresi nasıl temizlenir?

Hazırladığınız davlumbaz filtresi temizleme solüsyonu içerisine çıkarmış olduğunuz filtreyi daldırın. Bu şekilde en az 15 dakika boyunca bekletin. Su ılıktan soğuğa geçerken çözünen yağ kalıntıları filtrenin üzerine tekrar yapışmadan sudan çıkarın.

Adım 4: Filtreyi Fırçalayın ve Durulayın

Davlumbaz filtresi nasıl temizlenir?

Davlumbaz filtresi temizleme solüsyonunu boşaltın ve tekrar içerisinden çıkardığınız filtreyi yerleştirin. Sert bir fırça yardımıyla iyice fırçalayın gerekirse bulaşık deterjanı ilavesi yapın. Temizlendiğine emin olduktan sonra sıcak suyla iyice durulayın ve kurumaya bırakın.

Adım 5: Davlumbaz Yüzeylerini Temizleyin

Davlumbaz filtresi nasıl temizlenir?

Davlumbaz filtresi kurumasını beklerken davlumbazın diğer kısımlarını da temizleyebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar ise;

  • Davlumbazın yüzeylerini temizlemek için öncelikle ocak üzerindeki her şeyi alın. Ardından yüzeylere yağ sökücü sprey sıkın ve en az 15 dakika çalışması için bekleyin.
  • Yağ çözücü etkisini gösterince ve kirler çözünmeye başlayınca silmek için bir havlu ile güzelce temizleyin.

Her gün temizlemeniz gereken 10 şey Her gün temizlemeniz gereken 10 şey

  • Çıkmayan sert kirler var ise temizlik fırçası üzerine yağ çözücü sıkın ve fırçalayın.
  • Temizleme işlemi bittikten sonra nemli temiz bir bez ile tüm alanları güzelce durulayın.

Son olarak kuruyan davlumbaz filtrenizi aynı şekilde yerine takın.

Elif Kocalı Haber7.com - SEO İçerik Editörü
Haber 7 - Elif Kocalı

Editör Hakkında

1996 yılında Kocaeli’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Şile'de tamamladı. 2018’de Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldu. Kanal7 Medya Grubu’na bağlı Haber7.com bünyesinde ‘SEO Editörü’ unvanıyla görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Rusya'da hareketli saatler! Gardiyanları rehin alan DAEŞ'li mahkumlar öldürüldü
Bayram günü taşlı sopalı ve silahlı kavgada 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı