Gardıroplarda kötü koku nasıl önlenir?

Gardıroplarda oluşan kötü kokunun önüne geçmek için neler yapabileceğinizi öğrenin. Pratik alabileceğiniz önlemler ve dikkat edilmesi gereken noktalar.

Gardıroplarda kötü koku nasıl önlenir?
Gardıroplarda kötü koku nasıl önlenir?
GİRİŞ 16.07.2023 11:31 GÜNCELLEME 16.07.2023 11:59

Gardıroplarda, evimizin önemli bir parçasıdır. Ancak zamanla dolaplarımız kötü kokmaya başlayabilir ve bu durum, temiz kıyafetlerimizin de kötü kokmasına neden olabilir. Kötü koku, bazen kullanıcı hatasından kaynaklanırken, bazen de rutubet ve nem gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Bu durum, zamanla can sıkıcı bir hal alabilir. Bu nedenle, gardıroplarda oluşan kötü kokunun önüne geçmek için bazı önlemler alınması gerekmektedir.

Gardıroplarda oluşan kötü kokuyu önlemek için bazı dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. İşte bu noktalar:

 • Belli aralıklarla gardıroplarını havalandırın: Gardıroplarınızı düzenli olarak havalandırın. Bu, gardıroplardaki havanın yenilenmesine ve koku oluşumunun önlenmesine yardımcı olacaktır.
 • Kirlenmeyen giysileri havalandırın: Kullandığınız ama kirlenmeyen kıyafetlerinizi gardıroba koymadan önce, bir süreliğine havalandırın. Bu, gardıroplarda kötü koku oluşumunu önleyebilir.
 • Rutubetli bir evde yaşıyorsanız gardırobunuzu havalandırın: Eğer eviniz rutubetliyse, gardıroplarınızı havalandırmak için ekstra çaba göstermeniz gerekebilir. Bu, gardıroplarda oluşabilecek küf ve kötü kokuların önlenmesine yardımcı olacaktır.
 • Kıyafetlerinizi iyice kurutun: Yeni yıkanmış ya da nemli kıyafetlerinizi gardırobunuza koymadan önce, iyice kurutun. Nemli kıyafetler, gardıroplarda küf ve kötü koku oluşumuna neden olabilir.
 • Duvara çok yakın yerleştirmeyin: Elbise gardıroplarınızı duvara çok yakın yerleştirmemeye özen gösterin. Bu, gardıropların hava sirkülasyonunu engelleyebilir ve rutubet oluşumuna neden olabilir.
 • Gardıropları çok fazla doldurmayın: Gardıroplarınızı haddinden fazla doldurmayın. Bu, hava sirkülasyonunu engeller ve kötü koku oluşumuna neden olabilir.
 • Kıyafetlerinizi havalandırın: Kıyafetlerinizi ütüledikten sonra bir müddet havalandırın ve daha sonra gardıroba yerleştirin. Bu, kıyafetlerinizin tazeliğini korur ve kötü koku oluşumunu önler.
 • Gardırobunuzu temizleyin: Ayda bir kere gardıroptaki tüm kıyafetlerin çıkarın, sirkeli su ile gardırobu temizleyin ve ardından iyice durulayın. Daha sonra gardırobunuzu yaklaşık 2 saat havalandırın.
 • Gardırop kokusu kullanın: Gardırobun kokusu hafiflediğinde içerisine sevdiğiniz kokulardan sıkabilir ya da kurutulmuş çiçek keseleri koyabilirsiniz.
 • Ayakkabılarınızla kıyafetlerinizi aynı yere koymayın: Ayakkabılarınızla kıyafetlerinizi aynı gardıroplara koymak da kötü kokuya sebep olmaktadır.
 • Gardırop kokusu kullanın: Güzel kokulu sabunlar veya hazır dolap kokuları kullanarak gardırobunuzu daha güzel kokmasını sağlayın.

Yukarıda belirtilen tüm önlemler alındığı halde, gardıropta ve kıyafetlerde hala bir koku varsa, deterjan kaynaklı olabilir. Bazı deterjanlar kıyafetlerde kötü kokulara sebep olabilir, bu durumda deterjan markası değiştirilerek sorun giderilebilir.

Elif Kocalı Haber7.com - SEO İçerik Editörü
Haber 7 - Elif Kocalı

Editör Hakkında

1996 yılında Kocaeli’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Şile'de tamamladı. 2018’de Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldu. Kanal7 Medya Grubu’na bağlı Haber7.com bünyesinde ‘SEO Editörü’ unvanıyla görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Cüneyt Özdemir, DEM Partili vekile ateş püskürdü: Siyasetin en büyük yüz karası...
İşte mama lobisi bunu savunuyor! Başıboş sokak köpeği çocuğa dehşeti yaşattı