Kulaklık temizleme yöntemleri nelerdir? Kulak üstü kulaklık ve kulak içi kulaklık nasıl temizlenir?

Kulaklık temizliği önemsenmesi gereken bir durumdur. Düzenli olarak temizlenmeyen kulaklıklar hem sağlık hem de cihazın performansını olumsuz etkileyecek sorunlara sebep olabilir.

Kulaklık temizleme yöntemleri nelerdir? Kulak üstü kulaklık ve kulak içi kulaklık nasıl temizlenir?
Kulaklık temizleme yöntemleri nelerdir? Kulak üstü kulaklık ve kulak içi kulaklık nasıl temizlenir?
GİRİŞ 04.01.2024 13:25 GÜNCELLEME 04.01.2024 13:27

Kulaklıklar, neredeyse günlük olarak kullandığımız bir teknolojik cihazdır. Kulak üstü ve kulak içi olmak üzere temel olarak iki seçeneğe ayrılır. Her iki kulaklık da kullanım sıklığına bağlı olarak ölü cilt hücreleri, sebum ve kulak kiri ile temasta bulunur. Ve kulaklık temizliği düzenli yapılmadığı takdirde başta kulak enfeksiyonu olmak üzere birçok soruna sebep olabilir.

Kulaklık temizliği yapılmadığı zaman görsel olarak bir kirli görüntü oluşmasının yanı sıra biriken kirler hoparlörleri tıkayarak ses performansını olumsuz yönde etkiler. Bunun yanı sıra kulaklıklar hassas elektronik yapıya, metale ve parçalara sahip olduğu için yanlış temizlenmesi yarardan çok zarara sebep olur.

Kulaklık temizleme yöntemleri nelerdir? Kulak üstü kulaklık ve kulak içi kulaklık nasıl temizlenir?

Haber7.com ekibi olarak kulak üstü ve kulak içi kulaklığınızı en doğru şekilde nasıl temizlemeniz gerektiğini sizler için araştırdık. İşte kulaklık tipine göre kulaklık temizleme yöntemleri…

KULAK ÜSTÜ KULAKLIK TEMİZLEME YÖNTEMİ

Kulaklık temizleme yöntemleri nelerdir? Kulak üstü kulaklık ve kulak içi kulaklık nasıl temizlenir?

 • Kulak Üstü Kulaklığı Çıkarın Ve Kapatın: Kulaklığı temizlemek için öncelikle elektronik aksamına zarar vermemek için varsa bluetooth yoksa kablo bağlantısını kesin. Cihazı tamamen kapatın. Eğer pille çalışan bir kulaklık ise mümkünse pilleri cihazdan çıkarın.
 • Çıkarılabilir Kulaklık Pedlerini Çıkarın: Kulaklığı temizlemek için eğer çıkarılabiliyorsa kulaklık pedlerini çıkarın. Bunun için nazikçe kulaklık pedlerini çekin. Çektiğiniz zaman yavaşça çıkacak ve alt kısımdan hoparlör açığa çıkacaktır. Eğer kulaklık pedlerini çıkarmakta zorlanıyorsanız bu şekilde bırakın ve bir sonraki aşamaya geçin.
 • Yüzeydeki Gevşek Kiri Nemli Bir Bez İle Temizleyin: Mikrofiber bir bezi ılık su ile ıslatın ve iyice sıkın. Kulak üstü kulaklığınızın kafa bandı, kulaklık pedi gibi yüzeyinde kalan kısımları nazikçe silin.

Akıllı telefonunuzu şarj ederken sıkça yaptığınız 10 şarj hatasıAkıllı telefonunuzu şarj ederken sıkça yaptığınız 10 şarj hatası

 • İnatçı Kiri Sıvı Bulaşık Deterjanı İle Temizleyin: Kulaklığı temizlemek için bir sonraki aşama inatçı kirler ile savaşmaktır. Nemli bir mikrofiber beze bir damla sıvı bulaşık deterjanı damlatın ve köpürtün. İnatçı çıkmayan lekeli noktaları nazikçe bu bez ile temizleyin. Lekeler çıktıktan sonra bezi durulayın ve sıkın. Kulaklığı kalan deterjan kalıntılarından arındırın.
 • Kulak Üstü Kulaklığınızı Dezenfekte Edin: Kulak üstü kulaklığı mikroplardan arındırmak için dezenfekte edin. Bunun için dezenfektan kullanabilirsiniz. Tüy bırakmayan bir bez ile kulaklığın her köşesini, kablosunu nazikçe temizleyin. Dezenfektanın içerisindeki alkol buharlaşacağı için kurulamanıza gerek kalmaz.
 • Bezin Ulaşamadığı Noktaları Pamuklu Çubuk Yardımıyla Temizleyin: Kulaklığı temizlerken bezin ulaşamadığı noktalar için kulak pamuğunu sabunlu suya batırın ve fazla suyunu sıkın. Küçük delikleri ve dar köşeleri bu şekilde temizleyin. Eğer pamuklu çubuğun kirlendiğini görürseniz yenisi ile değiştirin, böylelikle kiri başka yüzeylere taşıma olasılığınızı azaltın.

Bulaşık makinesi parlatıcısı nedir ve gerçekten kullanılmalı mı?Bulaşık makinesi parlatıcısı nedir ve gerçekten kullanılmalı mı?

 • Kulaklığı Temiz Bir Havlu İle Silin ve Kurumaya Bırakın: Temiz bir havlu ile kulak üstü kulaklığınızın her köşesini silin. Temizlik kalıntılarından arındırın. Ardından kulak üstü kulaklığınızı kullanmadan önce açık havada en az 30 dakika kuruması için bırakın.

KULAK İÇİ KULAKLIK TEMİZLEME YÖNTEMİ

Kulaklık temizleme yöntemleri nelerdir? Kulak üstü kulaklık ve kulak içi kulaklık nasıl temizlenir?

 • Kulak İçi Kulaklığınızı Kapatın Ya Da Bağlantısını Kesin: Kulaklığı temizlemeden önce her zaman olduğu gibi herhangi bir elektronik aksamın zarar görmemesi için onları kapatın ya da bağlantısını kesin.
 • Silikon Kulak Uçlarını Çıkarın Ve Sabunlu Suda Yıkayın: Kulaklığı temizlemek için silikon uçlarını çıkarın. Bunun için onları hafifçe çekin. Çekmenizle birlikte silikon uçlar kulaklıktan çıkacaktır. Silikon uçları sabunlu bir bez ve ılık su yardımıyla güzelce temizleyin. Tüm kiri temizledikten sonra temiz bir havlu ile durulayın.
 • Kulaklığı Sabunlu Su İle Temizleyin: Kulak içi kulaklığın silikonlarını çıkardıktan sonra kalan kısmını temizlemek için bir kâse ılık suya birkaç damla bulaşık deterjanı ekleyin ve karıştırın. mikrofiber bir bezi bu suya batırın ve fazla suyunu sıkın. Kulaklığın yüzeyini bu bez ile nazikçe temizleyin. Varsa kablosunu da bu sabunlu bez ile temizleyin.

Ayakkabının ayağı boyaması nasıl engellenir? Gerçek deri ayakkabı renk verir mi?Ayakkabının ayağı boyaması nasıl engellenir? Gerçek deri ayakkabı renk verir mi?

 • İnatçı Kirleri Dezenfektan Yardımıyla Temizleyin: Kulaklığı temizlerken inatçı kirler ile karşılaşabilirsiniz. Bu kirleri temizlemek içinde dezenfektan kullanabilirsiniz. Alkol içeren bir temizleme solüsyonu ile inatçı kirleri temizleyin.
 • Bir Kürdan Yardımıyla Hoparlör Kenarlarını Temizleyin: Kulaklığı temizlemek için bir sonraki aşama kulağın iç kısmına giren ve kirin biriken kısmını yani hoparlör kenarlarını temizlemek geliyor. Bunun için hoparlörün kenarlarını bir kürdan ile temizleyin. Bu aşamada kürdana güç uygulamaktan kaçının. En ufak bir hata hoparlörün içeri girmesine ve hasar görmesine sebep olur.
 • Hoparlörü Kuru Diş Fırçası İle Temizleyin: Temiz ve kuru bir diş fırçası ile kulak içi kulaklığın hoparlör kısmını yavaşça temizleyin. Diş fırçasının kılları hoparlör üzerinde biriken gevşek kiri temizleyecektir.

Bilgisayar ekranı nasıl temizlenir? En kolay bilgisayar ekranı temizleme yöntemiBilgisayar ekranı nasıl temizlenir? En kolay bilgisayar ekranı temizleme yöntemi

 • Kablosuz Kulaklık Kılıfını Dezenfekte Edin: Temizlediğiniz kulaklık eğer bir kablosuz kulaklık ise şarj kutusu da kullanmaya bağlı kirleneceği için onu da temizlemeniz gerekir. mikrofiber bir bezi alkollü temizleme solüsyonu ile ıslatın ve fazlasını sıkın. Şarj kutusunun dış yüzeyindeki kirleri bu bez ile temizleyin. Kutunun iç kısmındaki kileri kulak pamuğunu nemlendirerek nazikçe silin.
 • Kullanmadan Önce Kurumasını Bekleyin: Elektronik aksama zarar vermemesi için kulak içi kulaklığı temizledikten sonra en az 30 dakika kurumasına izin verin.
Elif Kocalı Haber7.com - SEO İçerik Editörü
Haber 7 - Elif Kocalı

Editör Hakkında

1996 yılında Kocaeli’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Şile'de tamamladı. 2018’de Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldu. Kanal7 Medya Grubu’na bağlı Haber7.com bünyesinde ‘SEO Editörü’ unvanıyla görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Demir Kubbe baş edemedi! İsrail onlara karşı çözüm arıyor
7 asır sonra durmuştu, 85 yılın ardından yeniden hareket etti