Bulaşık makinesi filtresi nasıl temizlenir? Bulaşık makinesi filtresi ne sıklıkla temizlenmeli?

Bulaşık makinesi filtresi temizlemek, temiz ve hijyenik bulaşıklar için düzenli olarak yapılması gereken bir işlemdir. Peki, bulaşık makinesi filtresi nasıl temizlenir ve bulaşık makinesi filtresinin temizlenmesi gerektiğini nasıl anlarsınız? Gelin birlikte öğrenelim!

Bulaşık makinesi filtresi nasıl temizlenir? Bulaşık makinesi filtresi ne sıklıkla temizlenmeli?
Bulaşık makinesi filtresi nasıl temizlenir? Bulaşık makinesi filtresi ne sıklıkla temizlenmeli?
GİRİŞ 21.02.2024 08:35 GÜNCELLEME 21.02.2024 09:35
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Bulaşık makinesi filtresi, suyu filtrelemek ve yıkama esnasında ortaya çıkan yiyecek kalıntılarını yakalamak için tasarlanan bulaşık makinesinin en gerekli parçalarından bir tanesidir. Bulaşık makinesi filtresini temizlemek bu parçayı korumanın ve bulaşıkların makineden temiz çıkmasının en temel sebebidir.

Bulaşık makinesi filtresi temizlemek, sadece kirli bulaşıklardan arta kalanları değil aynı zamanda bulaşık deterjanının fazla gelmesi halindeki kalıntıları da ortadan kaldıracaktır. Bulaşık makinesi filtresi temizleme ile alakalı tüm detayları öğrenmek için okumaya devam edin.

Bulaşık makinesi filtresi nasıl temizlenir? Bulaşık makinesi filtresi ne sıklıkla temizlenmeli?

KİRLİ BULAŞIK MAKİNESİ FİLTRESİNİ GÖSTEREN 4 İŞARET

Bulaşık makinesi filtresini düzenli olarak temizlemiyorsanız, bulaşık makineniz size filtrenin temizlenmesi gerektiğini bazı uyarılar vererek hatırlatacaktır.

İşte bulaşık makinesi filtresi temizleme zamanınızın geldiğini gösteren o uyarılar;

Bulaşık makinesi filtresi nasıl temizlenir? Bulaşık makinesi filtresi ne sıklıkla temizlenmeli?

  • Bulaşık Makinesi İçerisindeki Kötü Koku

Bulaşık makinesi filtresi temizleme işlemi uzun bir süre yapılmadığı zaman filtrenin içerisinde kalıntılar birikir. Bu biriken kalıntılar zamanla bakteri ve küf oluşumuna sebep olacağı için bulaşık makinesi içerisinde kötü bir koku oluşmasına sebep olur. Bulaşık makinesi filtresi temizleme işlemi yapılmadığında bu bakteri ve küfler, yıkanan temiz bulaşıklara da bulaşarak sağlık açısından tehlike oluşturabilir.

  • Bulaşıklarınız Makineden Temiz Çıkmıyorsa

Bulaşık makinesi filtresi temizleme işlemi yapılmadığında, bulaşık makineniz tam performans çalışmaz. Tam performans çalışmayan bulaşık makinesi, bulaşıklarınızı yeteri kadar temizlemez ve makineden kirli çıkmasına sebep olur.

Bulaşık makinesi filtresi nasıl temizlenir? Bulaşık makinesi filtresi ne sıklıkla temizlenmeli?

  • Bulaşık Makinenizin Alt Kısmında Su Birikiyorsa

Bulaşık makinesi filtresi temizlenmediği zaman kirli ya da tıkalı filtrenin işaretçisi olarak bulaşık makinesi yıkama döngüsünü tamamladıktan sonra alt kısımda su birikintisi bırakabilir. Bulaşık makinesinin alt kısmında bulunan bu su, küflenmeye ve bakteri oluşumuna sebep olur. Aynı zamanda bu su ilerleyen zamanda bulaşık makinenizin bozulmasına dahi sebep olabilir.

  • Bulaşık Yıkama İşlemi Normalden Uzun Sürüyorsa

Bulaşık makinesi filtresi temizlenmediği zaman yıkama döngüsünde sorunlar yaşanabilir. Kirli bir filtresi olan bulaşık makinesi, çalışırken yeterli temizliği sağlayamayacağı için daha fazla çalışmaya programlanır ve normalden daha uzun bir sürede bulaşıkları yıkamaya başlar. Daha uzun süre çalışan bulaşık makinesi hem enerji hem de su israfına sebep olur.

BULAŞIK MAKİNESİNE BULAŞIK KOYMADAN ÖNCE ÖN DURULAMA YAPMAYIN

Bulaşık makinesi filtresi nasıl temizlenir? Bulaşık makinesi filtresi ne sıklıkla temizlenmeli?

Bulaşık makinesi filtresi temizlemek makinenizin genel sağlığını etkileyen bir faktör olduğunu öğrendik. Ancak bazen bulaşık makinenizin daha temiz çalışmasını ve filtrenin tıkanmaması için bulaşıkları ön durulama yaparak makineye koyuyor olabilirsiniz.

Uzmanlara göre bulaşık makinesine ön durulama yaparak bulaşık koymak büyük bir hata. Çünkü bulaşık makinesi çalışırken, bulaşık deterjanının döngüden çıkması ve giderden hiçbir yere takılmadan gitmesi için bazı kalıntılara ihtiyaç duyar.

Ev yapımı bulaşık makinesi deterjanı nasıl yapılır? Sadece 4 malzeme ile bulaşık makinesi deterjanı yapımıEv yapımı bulaşık makinesi deterjanı nasıl yapılır? Sadece 4 malzeme ile bulaşık makinesi deterjanı yapımı

Siz bulaşıklarınızı makineyi yormaması için su ile temizleyerek koyarsanız bulaşık makinesi deterjanı takılacak bir şey bulamaz. Bu yüzden başta bulaşıklarınız olmak üzere makinenin içerisinde bulduğu her yere yapışır.

Bulaşıkları makineye koymadan önce kalıntıları kazımanız yeterli olacaktır. Yeni nesil bulaşık makineleri belirli miktarda yiyecek kalıntılarını temizleyecek düzeyde tasarlanmıştır. Bu yüzden bulaşıklarınızı makineye koyarken çok fazla temizlemenize gerek kalmaz.

BULAŞIK MAKİNESİ FİLTRESİ NASIL TEMİZLENİR?

Bulaşık makinesi filtresi nasıl temizlenir? Bulaşık makinesi filtresi ne sıklıkla temizlenmeli?

Bulaşık makinesi filtresi temizlemek hiç denemeyen kişiler için göz korkutucu gelebilir. Ancak endişelenmenize gerek yok. Bulaşık makinesi filtreleri oldukça kolay çıkarılır ve temizlenir. Bulaşık makinesi modelinize bağlı olarak bulaşık makinesi filtreniz ya yavaşça çekerek ya da çevirerek çıkarabilirsiniz.

Bulaşık makinesi filtrenizi çıkardıktan sonra yeterince temiz olup olmadığını merak ediyorsanız onu akan suyun altına tutun. Eğer bulaşık makinesi filtresi temizse su yüzeyindeki gözeneklerden, temiz değilse filtrenin etrafından süzülerek akar.

Havlular ve giysiler birlikte yıkanır mı? Havluları en iyi şekilde yıkamak için bilmeniz gerekenlerHavlular ve giysiler birlikte yıkanır mı? Havluları en iyi şekilde yıkamak için bilmeniz gerekenler

Bulaşık makinesi filtresi temizlemek için bir diş fırçası ve deterjanlı ılık su hazırlayın. Bu deterjanlı su ile filtrenin gözeneklerini iyice fırçalayarak temizleyin ve ardından akan suyun altında güzelce durulayın. Bulaşık makinesi filtresi temizleme işlemini gözeneklerin içerisinden sorunsuz şekilde su geçmeye başlayıncaya kadar devam edin.

Detaylı bulaşık makinesi temizliği yapmak istiyorsanız eğer sizler için hazırlamış olduğumuz "Pırıl pırıl temiz bulaşıklar için: Bulaşık makinesi temizliği nasıl yapılır?" adlı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir;

Bilgisayar ekranı nasıl temizlenir? En kolay bilgisayar ekranı temizleme yöntemiBilgisayar ekranı nasıl temizlenir? En kolay bilgisayar ekranı temizleme yöntemi

Kirli paspas başlığı nasıl temizlenir?Kirli paspas başlığı nasıl temizlenir?

En kolay ve etkili: Beyaz plastik sandalyeler nasıl temizlenir?En kolay ve etkili: Beyaz plastik sandalyeler nasıl temizlenir?

Elif Kocalı Haber7.com - SEO İçerik Editörü
Haber 7 - Elif Kocalı

Editör Hakkında

1996 yılında Kocaeli’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Şile'de tamamladı. 2018’de Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldu. Kanal7 Medya Grubu’na bağlı Haber7.com bünyesinde ‘SEO Editörü’ unvanıyla görev yapmaktadır.
YORUMLAR 1
  • Sade 1 ay önce Şikayet Et
    Evet filtre temizliği çok önemli.. yıllarca temizlenmeyen var. Ben iki yıkamada bir çıkarıyorum. 20 yıl kullandığım makinemden çok memnundum. 4 yıl önce aldığım (güya marka) makine berbat... Teneke resmen.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Kiralarda tavan zam uygulaması, Temmuz'da sona erecek! Zam oranı kalkarsa ne olur?
Ölüme neden olan ihmaller zincirine CHP'den pişkin destek!