Ağızdan nefes alanların diş yapıları bozuluyor

Diş Hekimi İsmail Beker, ağızdan nefes almanın çocuklarda diş yapısını bozduğunu ve çapraşık dişlere yol açtığını belirtti.

Ağızdan nefes alanların diş yapıları bozuluyor
Ağızdan nefes alanların diş yapıları bozuluyor
GİRİŞ 02.03.2016 12:34 GÜNCELLEME 02.03.2016 12:34

Çocuklarda sık görülen yalancı emzik, solunum şekli, diş gıcırdatma ve tırnak yeme gibi alışkanlıkların zamanında terk edilmezse ciddi ortodontik sorunlara neden olduğunu kaydeden Diş Hekimi İsmail Beker, “Ortodonti, çarpık dişleri düzelterek ve çeneler arası ilişkiyi yeniden konumlandırarak daha estetik bir yüz yapısı, profili ve fonksiyonel çene ilişkileri elde etmeyi hedefleyen bir bilim dalıdır. Çene kemiğinin ve dişlerin doğru yerde ve doğru konumda yerleşmesini sağlamak amaçtır.

Çapraşık dişlere sahip olunca ağız hijyenini sağlamak zor olacaktır ve diş-dişeti hastalıkları kaçınılmaz olacaktır. Çapraşıklık yüzünden kapanışta veya çene ilişkileri yüzünden eklem ilişkilerinde bozukluklar varsa tam yapılamayan çiğneme sindirim sorunları da yaratacaktır." diye konuştu.

Dişlerin estetik dizilimi ve çene kapanışlarının düzelmiş olması kişiye estetik bir görünüm kazandırmanın yanında ağız bakımını daha kolay ve etkili yapabilme imkanı sağlayacağını belirten Diş Hekimi İsmail Beker, “Çiğneme fonksiyonu daha başarılı yapılır. Böylece diş ve dişeti hastalıklarının önüne geçilmiş olur." dedi.

Diş Hekimi İsmail Beker, ortodontik problemlerin nedenlerini şöyle açıkladı:

“1- Genetik olarak yatkınlık: Çocuğun çene boyutuyla dişlerin genişlikleri arasında bir uyumsuzluk varsa çapraşıklık kaçınılmaz olacaktır. Örneğin küçük çene yapısını anneden ama büyük diş formunu da babadan alan bir çocuğun diş diziliminde sorunlar mutlaka olacaktır.

2- Parmak Emme: Emme içgüdüsünü tatmin edememiş bebek parmak emme alışkanlığı kazanır. Emilen parmağa ve sayısına bağlı olarak daimi damaklarda yaratacağı etki farklı olur. Parmak yerine anatomik yapılı yalancı emzikler 1,5 yaşına kadar kullandırılabilir.

3- Süt dişlerinin erken kaybı: Yerine yenisi gelecek düşüncesiyle tedavi edilebilecekken çekilen süt dişleri çene gelişimini olumsuz. Süt dişleri daimi dişlerin süreceği bölgede yer tutucu görevi yaparlar. Erken çekilen süt dişi aralığını diğer dişler kapatacağından sürekli diş ya eğri ve sürmemesi gereken bir yerden sürer ya da gömülü kalır. Sistem bozulmuş olur.

4- Erken kaybedilen sürekli dişler yüzünde oluşan aralanmalar ve kapanış ilişkilerinin bozulması.

5-Beslenme Bozuklukları: İyi beslenme çene ve yüz gelişimini olumlu etkiler. Hacimleri büyü daimi dişlerin yerlerini alacağı çenelerimiz yeteri kadar gelişmiş olmalıdır.

6-Ağızdan nefes alma, yatış şekli, diş sıkma, tırnak yeme, kalem ısırma vs. gibi devamlı kronik travma yaratabilecek alışkanlıklar.

7- 20 yaş dişlerinin çenenin ön bölgesindeki dişlere baskı yapıp çapraştırması. Ortodontik tedavi sırasında dişler nasıl yer değiştirebilir? Üzerine braketler ve teller yardımıyla bir kuvvet alan dişin hareket yönünde hızlı bir kemik yıkımı, arkasında bıraktığı boşlukta da kemik yapımı olur. Diş yeni konumunda en az 6 ay kadar kalmalıdır ki geride bıraktığı bölge kemikleşmiş olsun tedavi pekişmiş olsun ve diş eski konumuna dönmesin. Ortodontik tedavi de yaş sınırlaması var mıdır? Hayır yoktur.

7 yaşını doldurmuş çocuklarımızı, ortodontik problemlerinin olup olmadığını öğrenmek için diş hekimimize götürmeliyiz. Ancak dişlerini çevreleyen kemik dokuları sağlam olan her birey de ortodontik tedaviden faydalanabilir.

Tedavi yöntemleri:

Sabit Ortodonti : Dişlerin üzerlerine yapıştırılan minik braketlerle yapılan bir tedavidir. Eskiden sadece metal olan braketlere artık diş renginde braketlerde eklenmiştir. Bunlar daha estetik görünüm sağlamaktadır.

Hareketli Ortodonti : Daha basit vakalarda kullanılan bu apereyi hasta kendisi takıp çıkartır.

Çene Ortopedisi: Çeneler arası ilişkinin bozuk olduğu vakalarda (alt çene üst çeneye göre önde veya gerideyse vs.) ortodontik tedaviye paralel olarak hastanın yüzüne takılan apareylerle gerçekleştirilir."

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
diş yapısı
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
20 Ağustos Günün Önemli Gelişmeleri
Fenerbahçe gol şovla zirveye!