Ağızdaki beyaz yaralar nasıl geçer?

Ağızdaki beyaz yaralar nasıl geçer, toplumun %25'i ağız içi yaralarına maruz kalmaktadır.

Ağızdaki beyaz yaralar nasıl geçer?
Ağızdaki beyaz yaralar nasıl geçer?
GİRİŞ 20.12.2016 16:06 GÜNCELLEME 20.12.2016 16:09
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Aft olarak adlandırılan ağız içindeki beyaz yaralar, dilde, damakta, yanakta ve dişetlerinde oluşum gösterebilir. Kişi yemek yerken, su içerken hatta konuşurken zorlanabilir. Beyaz renkli yaralar bazen küçük bazen 1-2 milim derinliğinde olabilir.

Ağızdaki beyaz yaralar bazen tek başına bazen birkaç tane birden oluşabilir. Yaraların oluşum nedeni değişik faktörlere bağlı gerçekleşebilir. Ağız içindeki yaralar 1 hafta içinde kendiliğinden geçebilir. Sağlıksız beslenme, bağışıklık sisteminin zayıf olması ağız yaralarında önemli rol oynamaktadır. Ağız yaralarına maruz kalmamak için öncelikle düzenli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Kişisel bakım ihmal edildiği sürece ağız yaralarına maruz kalmak kaçınılmaz olur.

Ağızdaki Beyaz Yaraların Nedenleri

-Travma
-Stres
-Yiyecekler
-Kullanılan diş macunu
-Bazı hastalıklar
-Bağışıklık sisteminin zayıf olması
-B12 ve C vitamini eksikliği
-Sigara tüketimi olarak sayılabilir.

Ağızdaki Beyaz Yaralar Nasıl Geçer?

- Ağızda oluşan beyaz yaralar genellikle hiçbir müdahaleye gereke kalmadan 1 hafta içinde kendiliğinden geçer. Ağız yaraları için doktora başvurulduğunda doktor antibiyotik ve ağız gargarası reçete eder. Bu tedavi yöntemi ile ağızdaki beyaz yaralar genellikle kontrol altına alınabilir. Ağız yaraları evde de uygulanabilecek basit yöntemler ile de kontrol altına alınabilir.

Ağızda oluşan beyaz yaralara tuz bastırılabilir. Tuz direkt olarak yaralara bastırılabileceği gibi tuzlu su ile gargara yapmakta ağızdaki beyaz yaraların geçmesini sağlayacaktır. Yaraya tuz bastırmak oldukça acı veren bir yöntem olsa da yaralar üzerinde etkili olacaktır. Günde 3 defa uygulandığında ağız yaralarından kısa sürede kurtulmak mümkün olacaktır. Aynı işlem sirke ile de yapılabilir.

- Asitli ve baharatlı yiyeceklerden uzak durarak ağızdaki beyaz yaralar kısa sürede geçirilebilir. Ağızda beyaz yara oluştuğunda domates, narenciye ya da asitli yiyecekler tüketmekten kaçınılmalıdır. Bu sayede yaralar daha çabuk geçecektir.

- Kabartma tozu ağız yaralarını geçirmek için kullanılabilecek bir diğer üründür. Kabartma tozu birkaç damla su ile karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Elde edilen karışım yaralı bölgelere sürülerek birkaç dakika bekletilir. Günde 3 defa uygulanabilir.

- SLS içermeyen diş macunları da ağızdaki beyaz yaralar için etkili tedavi yöntemlerindendir. Ayrıca eczanelerden kolaylıkla temin edilebilecek bu tür diş macunlarının yanı sıra ağrı kesici jeller de kullanılabilir.

Çilek yaprakları da ağızdaki beyaz yaralara karşı iyi gelir. Bir miktar çilek yaprağı 1 litre su ile kaynatılarak çay şeklinde demlenir. Demlenen çay ağızdaki beyaz yaralar için gargara suyu olarak kullanılır.

Limon suyu ağız içindeki beyaz yaralar için etkili bir yöntemdir. Limon suyu ile ağız içi gargarası yapılırsa ağızdaki beyaz yaralar kısa sürede geçer.

-Keten tohumu yine ağızda oluşan beyaz yaralar için etkili bir bitkidir.
Siyah dut, böğürtlen gibi kırmızı meyveler ağızdaki beyaz yaralara karşı iyi gelir.

YORUMLAR 11
 • Oğuz 3 hafta önce Şikayet Et
  Ayda 2 defa yılda 24 defa ağız yarası çıkıyor.
  Cevapla
 • ... 5 ay önce Şikayet Et
  kimsenin basina vemesin cok kotu bi ciktimi gecmek bilmiyo
  Cevapla
 • tuana 7 ay önce Şikayet Et
  abi bu yara ne resmen ya baş belası ne bir haftası 2 hata oldu daha geçmedi çok acıyor bir şey yiyemiyorum su içemiyorum dişimi zor fırçalıyorum hiç bir şey geçirmiyor yanağım şişti resmen tuz basına ağladım acıdan limonda öyle
  Cevapla
 • Melisa 7 ay önce Şikayet Et
  aynı urumdayım 6 gun oldu haylaga geçmedı
  Cevapla
 • ASLIHAN 7 ay önce Şikayet Et
  Bilgi için teşekkürler!
  Cevapla
 • ENES BATUR 9 ay önce Şikayet Et
  cco guzel fakat tuz ekince cook acıyor oluyorum resmen :)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
200 metre kalmıştı.. Facianın eşiğinden dönüldü!
2017 yılında batırılmıştı! Akdeniz'in dibindeki tanka büyük ilgi