Trump: İptal ettim, yakında özgürleşecekler

ABD Başkanı Donald Trump, eski Başkan Barack Obama'nın Küba’yla başlattığı normalleşme sürecini iptal ettiğini açıkladı ve 'yakında özgürleşmiş bir Küba'ya kavuşacağız' dedi.

GİRİŞ 16.06.2017 22:50 GÜNCELLEME 17.06.2017 07:43

ABD Başkanı Donald Trump, eski Başkan Barack Obama'nın Küba ile başlattığı normalleşme sürecini iptal ettiğini açıkladı.

"TEK TARAFLI İPTAL EDİYORUM"

Trump, ABD'de Kübalı göçmenlerin yoğunluklu olarak yaşadığı Miami'de yaptığı konuşmada, ABD'nin Küba politikasını değiştirdiklerini belirterek, "Derhal yürürlüğe girmek üzere, önceki ABD yönetiminin Küba ile yaptığı tek taraflı anlaşmayı iptal ediyorum." dedi.

"NORMALLEŞME SADECE KÜBA HÜKÜMETİNİN MENFAATİNE"

Trump, Obama yönetiminin, 2014'ün sonunda 50 yılı aşkın süredir diplomatik bağı bulunmayan ve ekonomik yaptırım uygulanan Küba ile aldığı ilişkileri normalleştirme kararının sadece Küba hükümetinin menfaatine olduğunu söyledi.

Anlaşmanın Küba ve Amerika halkının menfaatlerini göz önünde bulundurmadığını kaydeden Trump, "Küba'ya yapılan yatırımlar ve turizm, doğrudan askeriyeye kazanç sağlıyor. Rejim parayı alıyor ve piyasayı kontrolü altında tutuyor. Son (ABD) yönetiminin aldığı Başkanlık Kararnamesinin sonucunda Küba'da baskı, demokratik hareketlere ve barışa saldırı arttı." ifadesini kullandı.

"YAKINDA ÖZGÜR BİR KÜBA'YA KAVUŞACAĞIZ"

Küba'da yaşanan insan hakları ihlallerini takip ettiklerini belirten Trump, "Yakında özgür bir Küba'ya kavuşacağız." diye konuştu.

Trump, bu süreçte iki ülkenin büyükelçiliklerinin görevlerine devam edeceğini açıkladı.

HALEY DE AYNI İFADEYİ KULLANDI: ÖZGÜRLEŞECEKLER

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Haley de, Trump'tan hemen sonra bir açıklama yaparak aynı ifadeyi kullandı.

Haley, "Başkan Trump doğru olanı yaptı. Amerikan dolarları Küba ordusunu ve rejimini desteklemek için kullanılmamalı." değerlendirmesinde bulundu.

Küba halkının bir gün özgürlüğüne kavuşacağını vurgulayan Haley, bugün alınan kararın o günün gelmesine yardımcı olacağını savundu.

ABD, 2014'ün sonunda 50 yılı aşkın süredir diplomatik bağı bulunmayan ve ekonomik yaptırım uyguladığı Küba ile ilişkileri normalleştirme kararı almış, geçen yıl iki ülke karşılıklı olarak büyükelçiliklerini yeniden açmıştı. Taraflar, son olarak iki ülke arasında karşılıklı tarifeli uçak seferlerini başlatmak üzere anlaşma imzalamıştı.

YAZDIR
YORUMLAR 91
 • Realist 1 yıl önce Şikayet Et
  Amarikan baharının esintileri gelmeye başladı, abd trumpla özgürlüğe ilk adım atacaktır..Afrika ve rusyada olduğu gibi
  Cevapla
 • Delinin birisi 1 yıl önce Şikayet Et
  Delinin Biri : abd yasalarını ve trumpun Başkanlığını iptal ettim abd eyalet eyalet özgürleşecek...
  Cevapla
 • Rıfkı 1 yıl önce Şikayet Et
  abd nin savaş siyasetinin adını özgürlük koyarak dünya da savaş siyaseti ve senoryaları üretmesinden yer küredeki tüm canlılar yoruldu, Patlayıcı maddelerden tabiat ana bunaldı, artık abd kendi sonunu kendisi hazırlamakla meşgul. Çünkü bıçak kemiğe dayanıyor artık
  Cevapla
 • mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  bu adam abd sonunu getirecek inşallah
  Cevapla
 • Ara 1 yıl önce Şikayet Et
  Ente mevlana fensurna alel gavmil kafirin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fazladan oy atıldığı iddiasına YSK'dan açıklama!
24 Haziran 2018 gazete manşetleri