Kuzey Kore saldırırsa ABD'nin yanında yer alacak!

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, Kuzey Kore'nin saldırı başlatması durumunda ABD'nin yanında yer alacaklarını bildirdi.

 • GİRİŞ11.08.2017 06:11
 • GÜNCELLEME11.08.2017 09:23
Kuzey Kore’den yeni tür füze denemesi

Turnbull, Kuzey Kore ile ABD arasında artan gerginlik ve Pyongyang'ın Guam'a saldırı tehdidiyle ilgili 3AW radyosuna açıklamalarda bulundu.

"GÖREVİMİZ AMERİKA'NIN YARDIMINA KOŞMAK"

Avustralya ile ABD arasında imzalanan "Avustralya, Yeni Zelanda, Birleşik Devletler (ANZUS) Güvenlik Anlaşması" hükümlerinin açık olduğunu belirten Turnbull, "Amerika tabii ki Avustralya dahil müttefiklerinin yanında duruyor ve biz de Birleşik Devletler'in yanında duruyoruz. Bu yüzden çok net olarak, ABD'ye saldırı olursa ANZUS devreye girer. Avustralya saldırıya uğrarsa Birleşik Devletler'in yardıma geleceği gibi bizim de görevimiz Amerika'nın yardımına gitmek." diye konuştu.

ARALARINDA ANLAŞMA VAR

Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD arasında 1951 yılında imzalanan ANZUS Güvenlik Anlaşması, söz konusu ülkelerin Büyük Okyanus bölgesinde herhangi bir saldırıya uğramaları halinde birbirlerine yardım etmelerini öngörüyor.

KUZEY KORE SALDIRI HAZIRLIĞI İÇİNDE

Kuzey Kore'nin resmi KCNA ajansının haberinde, Pyongyang yönetiminin Guam'a Hwasong-12 orta-uzun menzilli balistik füzesiyle saldırı hazırlığı içinde olduğu açıklanmıştı.

ABD REST ÇEKTİ

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore'yi, ülkesini tehdit etmeyi bırakmaya çağırarak, bu çağrıya kulak asılmazsa Pyongyang'ın ABD'nin öfkesiyle karşı karşıya kalacağını söylemişti.

KAYNAKAA

Yorumlar77

 • memo 7 ay önce Şikayet Et
  abd vuramaz çünkü kobay olarak kullanacağı müslüman yok
  Cevapla
 • Dulqarnein 7 ay önce Şikayet Et
  Inglizler ne düsünüyor bu durmuda.
  Cevapla
 • Vatan 2023 7 ay önce Şikayet Et
  Abd suriye bakın buna cok dıkkat edın bu deaş denen teröristler musllumanlıgın en aşırı ulkelerınden bu teröristler cıkmadı avrupa ulkelerınden geldıler deaş teröristlerı ne yaptı kafa kestıler benzınle yaktılar astılar aslında bunların hedefi hem musllumanlıgı karalamak hemde abd parcalla böl sılah satmak yöntemı
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Vatan 2023 7 ay önce Şikayet Et
  Abd musllumanlıgın bır mumaralı düşmanı dır çunku bunların hedefi sadece musllumanlardır tabıkı buyuk ortadoguda ısrail buyuk projelerıde var 11eylul de yapılan operasyon aslında ırakın yok oluşuydu sonra abd ıslamıfobı cıkardılar neden musllumanlıgı karalamak tabı bunu hem sılah satmak hemde ulkelerın toprağında parcala yönet tabı kuculen topraklara gırmek abd ve şuanda ısrail ın fılıstıne yaptıgı ablukayla aynı
  Cevapla
 • sami 7 ay önce Şikayet Et
  Hepsi yalan ABD savaş çığırtkanlığı yapıyor Güney Koreye Japonya ya silah satıyor orta doğuyu karıştırıp Sudi arabistana mısıra ırak a silah satıyor çökmek üzere olan ekonomisini düzeltiyor
  Cevapla Toplam 1 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat