Türkiye 'Muhteşem Süleyman'ın kalbini arıyor

Türkiye, Kanuni Sultan Süleyman'ın Macaristan'ın Zigetvar kenti yakınlarında bulunduğu düşünülen türbesini bulabilmek için girişim başlattı. Macaristan'da Kanuni'nin kalbinin ''bir altın kabın'' içine konularak gömüldüğü yönünde yaygın bir inanış var.

Türkiye 'Muhteşem Süleyman'ın kalbini arıyor
Türkiye 'Muhteşem Süleyman'ın kalbini arıyor
GİRİŞ 01.12.2012 16:57 GÜNCELLEME 01.12.2012 17:55

Macar basını, Türkiye'nin girişimini ''Türkler Sultanın kayıp kalbinin peşinde'' başlığıyla duyurdu.

Başbakanlığa bağlı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Macaristan'ın Zigetvar kenti arasında yapılan bir anlaşmayla, bundan 450 yıl önce Kanuni Sultan Süleyman'ın Zigetvar önlerinde hayatını yitirmesinin ardından iç organlarının defnedildiği türbe ortaya çıkarılmaya çalışılacak.

Macar arkeolog ve tarihçileri tarafından oluşturulan bir ekiple sürdürülecek çalışmalar Türkiye tarafından finanse edilecek.

Aradan geçen yıllar içinde tamamen kaybolan türbenin izinin bulunabilmesi çalışmalarına ve de Zigetvar şehrindeki Osmanlı anıtlarının ve kalenin restorasyonu için Ankara 2 milyon Euro'nun üzerinde bir maddi kaynak oluşturulduğunu açıkladı.

1566 yılında Osmanlı ordusu Zigetvar kalesini kuşatmış, ancak kalenin ele geçirilmesinden birkaç gün önce Kanuni hayatını kaybetmişti.

Sultanın vefatı ordudan saklanmıştı

Padişahın naaşı daha sonra İstanbul'a götürülüp orada defnedilmiş olsa da, iç organları Zigetvar şehri yakınında, Osmanlı ordusunun karargâhının bulunduğu bölgede toprağa verilmişti.

Daha sonra da bu mezar bir türbe haline gelmişti.

'Süleyman'ın kalbi altın kapta'Osmanlının bölgeden çekilmesinin ardından türbenin izi kaybolmuş olsa da, Macarlar arasında "Muhteşem Süleyman'ın kalbinin" Zigetvar dolaylarında altın bir kaba konularak gömüldüğüne dair yaygın bir inanış var.

Bu nedenle de haber Macaristan'da da ilgi ve heyecan yarattı.

Macar basını haberi "Türkler Sultan'ın kayıp kalbinin peşinde" manşetiyle üst sıradan verirken, Türkiye'nin bu iş için ayırdığı paranın Zigetvar şehri açısından çok önemli bir destek olacağının da altı çizildi.

Araştırmayı yapan uzmanlar, maddi desteğin ardından bölgede zaten birkaç yıldır devam etmekte olan arama faaliyetlerinin bundan böyle teknolojinin en yeni kazanımlarının da dâhil edilmesiyle sürdürüleceğini açıkladılar.

Bilim adamları keşif uçaklarıyla gerçekleşen arazi tetkikleriyle ve havadan çekilen fotoğrafların bilgisayar analizleriyle yüzlerce yıllık izlerin bile kolayca ortaya çıkarılabileceğini umut ediyorlar.

Kanuni Sultan Süleyman'ın 500. doğum yıldönümü olan 1994 yılında da iki ülke arasında işbirliği yapılmış ve Türkiye'nin maddi desteğiyle Zigetvar'da Türk Macar Dostluk Parkı inşa edilmişti.

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • abc def 5 yıl önce Şikayet Et
    macaristanda yapılacak çok iş var.... -kanuni sultan süleyman'ın tuna nehrinden estergon'a ayak bastığı yerde inşa edilen cami şuanda bir macarın elinde; (kendisi restroe etti ve sanat galerisi olarak kullanıyor) bunun satın alınıp tekrar cami olarak hizmete açılması. -zigetvara çok yakın bulunan peç şehrinde 2 adet cami ve 1 adet türbenin, -zigetvar kalesinin içinde bulunan caminin restoresi ve camii olarak ibadete açılması... ve bunlara benzer yerlerin devletimizce satın alınarak bir şekilde korunması gerek, ilgililere duyurulur...
    Cevapla
  • erdal 5 yıl önce Şikayet Et
    ise bak eskiden yani daha 15 yil evvel yabanciler ulkemize gelip bu tip isler yapar idi. gun geldi ulkem de adina yakisan bi sekilde artik kendi kultur mirasini avrupada korur kollar oldu helal olsun demek ki para nelere kadir oluyor zenginligin simgesi olcusu budur benim icin
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Porsche Taycan'ı böyle tanıttı
Pentagon'dan 'Menbiç' ile ilgili ilk açıklama!