Rusya duyurdu! Artık adı anılmayacak

Rusya Ortodoks Kilisesi Meclisi, Ukrayna kilisesinin bağımsızlığını tanımaya yönelik girişimi nedeniyle, Fener Rum Patrikhanesi'nin ibadetlerde anılmaması kararını aldı

Rusya duyurdu! Artık adı anılmayacak
Rusya duyurdu! Artık adı anılmayacak
GİRİŞ 14.09.2018 21:13 GÜNCELLEME 14.09.2018 21:13
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

"Rus Ortodoks Kilisesi'nin Dış İlişkiler Bölümü Başkanı İlarion Volokolamskiy, meclis (Sinod) toplantısı sonrasında alınan kararlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Patrik Bartholomeos'un Kiev'e iki temsilci gönderme kararı aldığını anımsatan Volokolamskiy, Fener Rum Patrikhanesi'nin Ukrayna Ortodoks kiliselerinin bağımsızlığını tanıma yönünde hazırlık yaptığını kaydetti.

 

 

Volokolamskiy, "Meclis, Rus Ortodoks kiliselerinde ibadet esnasında Fener Rum Patrikhanesi’nin isminin anılmaması kararı aldı." dedi.

"SADECE İBADETLERDE ANMAYI KESİYORUZ"

 Buna karşılık Rus Ortodoks Kilisesi'nin Fener Rum Patrikhanesi ile hukuki ilişkisini kesmeyeceğini bildiren Volokolamskiy, "Biz Fener Rum Patrikhanesi'ni sadece ibadetlerde anmayı kesiyoruz." dedi.
 
Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Fener Rum Patrikhanesi'nin, Moskova'nın izni olmadan tüm devletlere bağımsız kilise oluşturma hakkı verme yönünde karar aldığını aktararak, "Bu kararı göz önüne alacak olursak ilk sırada Ukrayna'nın yerli kilise oluşturma hakkı olabilir." değerlendirmesinde bulunmuştu.
 
Moskova Patriği Kirill ise yaptığı açıklamada, Rum Fener Patriği Bartholomeos ile görüşmesini "kardeşler arasındaki görüşme" olarak nitelendirerek, "Dünya çok hızlı değişiyor ve hiçbir kilise başka bir Ortodoks kilisesinin pozisyonu ile çelişen kararlar veremez." ifadesini kullanmıştı.
 
Ukrayna'da bazı din adamları, Moskova kiliselerine karşılık, Kiev Patrikhanesi Ukrayna Ortodoks Kilisesi ve Ukrayna Bağımsız (Otosefal) Ortodoks Kilisesi'ni kurduklarını ilan etmişlerdi.
 
Ancak, Ortodoksluk mezhebinde bu yapılanmanın geçerli olabilmesi için bu kiliselerin, Fener Rum Patrikhanesi ya da diğer patrikhanelerin yarısı tarafından tanınması kuralı bulunuyor.
 
Halkın büyük çoğunluğunun Ortodoks mezhebine mensup olduğu Ukrayna'da, kiliselerin bir kısmı Moskova Patrikhanesi'nin, bir kısmı da Kiev Patrikhanesi'nin kontrolünde bulunuyor. Bazı kiliseler de Ukrayna Bağımsız Ortodoks Kilisesi'ne ait.
 
Batı yanlısı Ukrayna yönetimi günümüzde Rus Patrikhanesi'nden bağımsız kiliselerden yana tavır sergiliyor.
 
Poroşenko yönetimi, bağımsız kilise hakkının sağlanması ile Ukrayna'da kiliselerde birliğin sağlanacağı ve Ukrayna'nın Rusya'nın siyasi etkisinden kurtulacağını savunuyor.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Murat 5 ay önce Şikayet Et
  Rus milleti dini inanış bakımından da uyanmalı. Ortadoks, katolik, protestan... Siyasi hamlelerle şekil verilen dini oluşumlar... Bu dinin Allah'tan gelen saf din olmadığını anlamaları gerekir. Kısacası imana gelmeleri, Kur'an'ı öğrenmeleri gerekir. Fakat bizde de eksiklik çok. Kendimiz doğru düzgün, dini yaşayamadığımız gibi, Dünyaya da anlatamıyoruz.
  Cevapla
 • Aziz 5 ay önce Şikayet Et
  Zaten savaş bu yüzden çıktı.Batı Yunan ortodoks kilisesini büyütüp Ortodoks Slav halkları üzerinde hakimiyet kurmak istiyor.Rusya da ortodoks hilafetini devam ettirmek istiyor
  Cevapla
 • zeynep 5 ay önce Şikayet Et
  Ayet:Sen onları birlik görürsün oysa onlar kendi içlerinde parça parçadırlar.Yüce Allah ne güzel buyurmuş.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Selçuk Bayraktar paylaştı: Yeri geldi kalkamadık
Kan donduran olay! Ayakları ve boğazından iple bağlı....