Sisi'den Abbas'a teklif: Sina'da devlet kuralım

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'nin, Filistin Devlet Başkanı Abbas'a Sina Yarım Adası'nda bir Filistin devleti kurulmasını teklif ettiği, Abbas'ın ise bu öneriyi reddettiği iddia edildi.

Sisi'den Abbas'a teklif: Sina'da devlet kuralım
Sisi'den Abbas'a teklif: Sina'da devlet kuralım
GİRİŞ 03.11.2018 09:21 GÜNCELLEME 03.11.2018 11:22
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a Sina Yarım Adası'nda bir Filistin devleti kurulmasını teklif ettiği, Abbas'ın ise bu öneriyi reddettiği iddia edildi.

İsrail ordu radyosunda yer alan habere göre, Sisi, Abbas'tan Sina'da kurulacak Filistin devletine karşılığında Filistinlilerin 1967 sınırları talebinden vazgeçmesini istediği ileri sürüldü.

 

 

Sina'da kurulacak Filistin devletinin Gazze Şeridi'nden 5 kat daha büyük olacağı, komşu ülkelerde yaşayan Filistinli mültecilerin yeni kurulacak yere yerleşebilecekleri öne sürüldü.

Haberde, Sisi'nin önerdiği planda kurulacak yeni devletin Gazze'yle birleştirilmesi, buranın silahlardan arındırılması ve işgal altındaki Batı Şeria'daki Filistin kentlerinin Filistin yönetiminin kontrolü altında kalması gibi maddeleri içerdiği iddia edildi.

ABD yönetiminin yeşil yaktığı ileri sürülen plandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun haberdar olduğu ifade edildi.

Filistin yönetiminin İsrail'in 1967 sınırlarına dönmesi isteğinden vazgeçmesi karşılığında Sina Yarım Adası'nda devlet kurmasına izin verileceği ileri sürülen planı Devlet Başkanı Abbas'ın reddettiği kaydedildi.

ABBAS VE SİSİ GÖRÜŞECEK

İsrail ordu radyosunun iddiasına yönelik Filistin ve Mısır makamlarından henüz açıklama yapılmazken, Mahmud Abbas ile Cumhurbaşkanı Sisi'nin Mısır'ın Şarm eş-Şeyh kentinde Filistin meselesindeki son gelişmeleri görüşmek üzere bugün bir araya gelmesi bekleniyor.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, 3-6 Kasım'da Şarm eş-Şeyh'de düzenlenecek Dünya Gençlik Forumu'na katılması için Filistinli mevkidaşı Abbas'a davetiye göndermişti.

Abbas ve Sisi, en son eylül ayında ABD'nin New York kentinde yapılan Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurul Toplantıları kapsamında görüşmüştü.

İsrail, 1967'deki tarihte Altı Gün Savaşı olarak bilinen muharebede Doğu Kudüs ve Batı Şeria'yı işgal etmişti.

Filistin yönetimi, İsrail'in Altı Gün Savaşı sırasında işgal ettiği topraklardan çekilerek muharebe öncesi sınırlara dönmesinin ve başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin kurulmasının İsrail-Filistin çekişmesini sona erdirecek tek çözüm olduğunu dile getiriyor.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 23
 • 1071 1 yıl önce Şikayet Et
  israil ağzıyla konuşmuş....siyonist uşağı ... zaten israilin istediği bu....
  Cevapla
 • Malatyam 1 yıl önce Şikayet Et
  SİSİ çok SİNSİ, itrailin önerisini dost gibi görünüp adamları ikna etmeye çalışıyor kalleş..!
  Cevapla
 • Gelecek 1 yıl önce Şikayet Et
  İsrail mısırı kullanarak neden bunu istiyor.sinada filistin devlet kuracakmış.sisinin ne denli devlet adamı olmadığını gösteriyor.filistinin mısırın sigortası olduğunu göremiyecek kadar kör vesağır.çünkü siyonistlerin hedefinde vadedilmiş topraklar hayali nerden nereye.fırat dicle ve nil arası değilmi.israil nile doğru gitmek istiyor.karşısında kim var,filistin var.eğer filistin olmasaydı çoktan mısır sınırına ulaşmış bizdeki pkk gibi bir örgüt kurarak nile kadar olan topraklarda terörestireceklerdi.bu toprakları koparmak istiyor.sisi denilen kişi bu kadar kör olamaz.birde filistine sinaya git diyor.buda devlet yönetiyor güya.mısır uyan yoksa.kıyamete kadar terörle yaşamak zorunda kalırsın.
  Cevapla
 • Şok mu 1 yıl önce Şikayet Et
  Git israil icin kurun o devleti çöle
  Cevapla
 • Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Nasıl olurda böyle rezil bir teklifte bulunur.Bu gerçekten çok rezil bir teklif.Mescidi Aksa'yı İslam düşmanı İsraile nasıl vermeye gönlü razı olur.O topraklar için yıllardır savaşan şehit olan Filistinli müslümanları nasıl görmezden gelir .Mısır da maalesef işgal edilmiş durumda.Allah Mısır'ın işgalden kurtulmasını müslümanlara nasip etsin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'den ülkeyi şoka sokan koronavirüs açıklaması
Ekonomide yeni dönem başlıyor! 22 madde daha kabul edildi