İran'dan Türkiye'ye sürpriz ABD çağrısı!

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, ABD'nin Asya'da istikrarsızlığı artırmak için terör örgütü DEAŞ militanlarından bir kısmını Afganistan'a naklettiğini, bu hususta İran, Türkiye, Rusya, Çin, Pakistan ve Afganistan arasında terörle mücadele alanındaki iş birliğinin çok önemli olduğunu söyledi.

İran'dan Türkiye'ye sürpriz ABD çağrısı!
İran'dan Türkiye'ye sürpriz ABD çağrısı!
GİRİŞ 07.12.2018 15:16 GÜNCELLEME 07.12.2018 15:16
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

İran Meclis Haber Ajansı ICANA'ya göre, Laricani, başkent Tahran'da Çin Meclis Başkan Yardımcısı Çen Zu ile bir araya geldi. Görüşmede ABD'nin tek taraflı olarak çekildiği nükleer anlaşma ve terörle mücadele konuları ele alındı.

 

 

ABD'nin Asya'da istikrarsızlığı artırmayı hedeflediğine dikkati çeken Laricani, "ABD'nin Irak ve Suriye'deki sorunları Asya'nın diğer noktalarına taşımak için geçen yıl birçok DEAŞ militanını Afganistan'a nakletme girişimleri göz önüne alındığında İran, Çin, Pakistan, Türkiye, Rusya ve Afganistan'ın terörle mücadeledeki iş birliği çok önemli" dedi.

Laricani ayrıca, ABD'nin çekilmesinden sonra nükleer anlaşmanın diğer ülkeler tarafından korunması gerektiğini ifade etti. İran Meclis Başkanı, Çin'in Rusya ve Avrupa ülkeleriyle birlikte anlaşmanın korunmasındaki rolünün önemli olduğunu kaydetti.

 

 

İran, Türkiye, Rusya, Çin, Pakistan ve Afganistan'ın terörle mücadele konusunu ele alacakları konferansa Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım da katılacak.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Servet 5 ay önce Şikayet Et
  iran burada doğru konuşuyor. abd deaş militanlarının naklini sağladığını Dünya kamuoyu görmedi mı gördü. peki İran'a güvenilir mi bu durumda, Suriye'de iç savaş çıkmasının nedenlerinden biridir. cok Sünni katledildi. istese bunu önlerdi neden yapmadı o vakit. her iki tarafında zihniyeti bozuk, İran'a bazen söyleyecek laf bulamıyorum. Müslüman olduklarını söylerler. cok Müslüman'ı katlettiler bu mu sizin Müslümanlığıniz.
  Cevapla
 • alp 5 ay önce Şikayet Et
  israilden farkın yok iran..
  Cevapla
 • serhat 5 ay önce Şikayet Et
  siz ilk once pkk ya desteğinizi çekin
  Cevapla
 • saydemir 5 ay önce Şikayet Et
  Size güvenilmeeeez,siz ki yönetim olarak müminlerin yüz karası,özellikle Yemen’de Suriye’de Irak’ta filistinde akan kan ve gözyaşının baş sorumlusunuz,s.arabistan yönetiminde sizden farksız,kalleşler......
  Cevapla
 • osmanoğlu2023 5 ay önce Şikayet Et
  iran uyandı gibi görünüyorsada kendi derdinde olduğu aşikar! neden daha önce hiç aklına gelmedi ? biz ricada bulunduğumuzda burnu birkarış havada idi ve hala ümmet düşüncesi taşımıyorlar mollalar...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hazine Bakanlığı'ndan Reuters'e çok sert tepki
Uzmanlar açıkladı! O projeyle istihdam rekoru kırarız