Her şey yarın belli olacak!

Türkiye, Rusya ve İran dışişleri bakanlarının, yarın İsviçre'nin Cenevre kentinde Suriye krizine siyasi çözüm bulma çabaları çerçevesinde yeni anayasayı yazacak komiteyi ilan etmesi bekleniyor.

Her şey yarın belli olacak!
Her şey yarın belli olacak!
GİRİŞ 17.12.2018 16:46 GÜNCELLEME 17.12.2018 17:08
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yarın Cenevre'deki Birleşmiş Milletler (BM) ofisinde, Rus ve İranlı mevkidaşlarıyla bir araya gelecek. 

 

 

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın başkanlık edeceği toplantıda, dörtlünün Anayasa Komitesi'nin kurulduğunu ilan etmesi bekleniyor. 

BM Güvenlik Konseyinin (BMGK) 2254 sayılı kararı çerçevesinde siyasi geçiş sürecinde Suriye anayasasının yeniden yazılması öngörülmüştü. Ocak 2018'de Soçi'de yapılan Ulusal Diyalog Kongresi'nde BM, Türkiye, İran ve ev sahibi Rusya'nın temsilcileri ile Suriyeli taraflar, bir Anayasa Komitesi oluşturulması kararını almıştı. 

 

 

150 kişiden oluşacak Anayasa Komitesi'nde rejim ve muhalifler 50'şer kişi belirlerken, De Mistura da son 50 kişiyi Suriyeli aydın ve sivil toplum temsilcileri arasından seçecekti. 

İlk 50'şer kişilik grup üzerinde nispeten kısa sürece uzlaşan taraflar, son grup konusunda rejimin uzlaşmaz tavrı nedeniyle anlaşmazlık yaşamıştı. 

De Mistura, sene boyunca Cenevre'de garantör ülkeler, rejim ve muhalefet heyetleriyle toplantılar yaparken, Türk, Rus ve İranlı yetkililer, komiteyi oluşturacak isimler üzerinde anlaşmak için birçok kez bir araya gelmişti.

Türkiye, görüşmeler boyunca komitenin "dengeli ve muteber" nitelikte olması gerektiğini vurgulamıştı. 

İstanbul'da 27 Ekim'de düzenlenen Suriye Zirvesi'nde Türkiye, Rusya, Almanya ve Fransa liderleri, komitenin 31 Aralık'a kadar kurulması konusunda mutabık kalmıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • ali 6 ay önce Şikayet Et
  Türkiye Esad ile bir şekilde iletişime geçmeli...
  Cevapla
 • batman ASLAN 6 ay önce Şikayet Et
  bu iş Ancak ve ancak Esad'ın çözülür Başka çıkar yolu yoktur lütfen hükümet bunu dikkate alsın
  Cevapla
 • Yakub 6 ay önce Şikayet Et
  Terörü besleyen Avrupada toplantı olmaz. Hele hele Cenevre mi ne! Isviçre kazanıyor ve dünya barışına hiç bir katkısı yok. Fakir bir ülkede toplantı yapmak daha mantıklı. Terör besleyici Avrupadan uzak durun. Avrupanın rezil rusva olma vakti gelmiştir.
  Cevapla
 • Teo 6 ay önce Şikayet Et
  Reis ABD'in ocağına incir ağacı dikti.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Bu vahşeti anlatmaya kelimeler yetmez!
Erdoğan açıkladı: 20 dakika boyunca çırpındı, öldürüldü...