Kilise sapığı papazlar ifşa edildi!

ABD'nin Teksas eyaletinde kiliselerde çocuklara cinsel istismarda bulunan 286 rahibin ismi açıklandı. Pensilvanya Başsavcısı'nın kiliselerde binden fazla çocuğa cinsel istismarda bulunulduğu ve bu suçların yöneticiler tarafından örtbas edildiği yönündeki raporun ardından, istismarda bulunanların isimleri açıklanmaya devam ediyor.

Kilise sapığı papazlar ifşa edildi!
Kilise sapığı papazlar ifşa edildi!
GİRİŞ 02.02.2019 14:53 GÜNCELLEME 02.02.2019 14:54
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Teksas eyaleti Başpiskoposluk Bölgesi, sorumluluk alanlarındaki kiliselerde çocuklara cinsel istismarda bulunan 286 rahibin isimini yayımladı.

 

 

Bazı cinsel istismar olaylarının 1950'li yıllara dayandığı, olaylara ismi karışan rahiplerden bazılarının artık hayatta olmadığı belirtildi.

"İSİMLERİ AÇIKLAMAK DOĞRU OLAN"

 

 

Teksas Başsavcılığı Sözcüsü Marc Rylander, yaptığı açıklamada, "Başsavcılığımız, bu tür kötülüğü paramparça etmek ve Teksaslı çocuklara yönelik tehditleri ortadan kaldırmak için yerel güvenlik güçleri ve ilçe başsavcılarına her zaman yardıma hazırdır" ifadelerini kullandı.

Galveston-Houston Piskoposluk Bölgesi Başkanı Kardinal Daniel N. DiNardo da yaptığı yazılı açıklamada, "Teksas başpiskoposları, şu anda rahiplerin isimlerini açıklamaya karar verdi çünkü bu, acı çeken insanlara bir iyileşme ve umut sunabilmek için doğru olan şey. Bu konuda bugüne kadar bir şey yapmayanlar adına özür diliyorum. Kilisemiz bu konuda yara aldı ve iyileşmesi için harekete geçmeliyiz" değerlendirmesinde bulundu.

ABD'DE KİLİSELERDE CİNSEL TACİZ İDDİASI

ABD'nin Pensilvanya Başsavcısı Josh Shapiro, iki yıllık soruşturmanın ardından ağustos ayında çocuklara yönelik cinsel istismarların Pensilvanya ve Vatikan'daki kıdemli kilise yetkililerince ''sistematik'' şekilde örtbas edildiği sonucuna ulaştıklarını söylemişti.

Tahkikat jürisi de 300'den fazla rahibin 1950'lerin ortalarından beri çocukları istismar ettiğini belirterek, Roma Katolik Kilisesi'ne bağlı yüzlerce rahibi, binden fazla çocuğa cinsel istismarda bulunmakla suçlamıştı.

Jüri, raporunda bazı kayıtların kaybolduğunu ve cinsel istismar kurbanı bazı çocuklar konuşmaktan korktuğu için tacize uğrayanların sayısının çok daha yüksek olduğuna inandığını kaydetmişti.

Kurbanların çoğunun erkek çocuklar olduğuna işaret eden jüri, tecavüze kadar uzanan her türlü cinsel taciz olayına rastlandığını bildirmişti.

500'DEN FAZLA RAHİBİN ADININ VERİLMEDİĞİ İDDİASI

Illinois Başsavcısı Lisa Madigan tarafından hazırlanan ve geçen ay ABD basınında yer alan ön rapor, ABD'de son zamanlarda gündemde olan kiliselerdeki cinsel istismar tartışmalarına yeni boyut kazandırmıştı.

Rapora göre, kilisede cinsel istismarda bulunmakla suçlanan 500'den fazla rahibin adı, Illinois Katolik Piskoposluk Bölgesi'nin bu konuda yayımladığı listede yer almadı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Neoturk 7 ay önce Şikayet Et
  Bunun icinde Fettullahda varmi???
  Cevapla
 • gakko 8 ay önce Şikayet Et
  sapik bir inanç en doğru yol ALLAH in yolu peygamber yolu islam dir
  Cevapla
 • mertcann 8 ay önce Şikayet Et
  Türkiyedeki papazlardan da var diye duymuştum eş cinsel olanlar.
  Cevapla
 • Erdoğan 8 ay önce Şikayet Et
  işte abd çöküşü yakında
  Cevapla
 • Ünal. 8 ay önce Şikayet Et
  Çağdaş avrupa sıkıntı yok...
  Cevapla
 • ÜNSÜZ AL 8 ay önce Şikayet Et
  ABD DIYOR CANIM benim
  Cevapla
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  Haber amerikadan..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Firari hainler iyice zıvanadan çıktı!
MSB son rakamları açıkladı... İşte öldürülen terörist sayısı