Hiçbir yere gidemiyorlar! 23 milyonu hapsettiler

Çin hükümetinin, vatandaşların davranışlarını kontrol altına almak için hayata geçirdiği "sosyal puanlama" sistemince "kara listeye" alınmış 23 milyon kişinin seyahat etmesini engellediği açıklandı.

Hiçbir yere gidemiyorlar! 23 milyonu hapsettiler
Hiçbir yere gidemiyorlar! 23 milyonu hapsettiler
GİRİŞ 07.03.2019 16:31 GÜNCELLEME 07.03.2019 16:31
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Çin hükümeti, vatandaşlarının davranışlarını kontrol altına almak için "sosyal puanlama" sistemini başlatmış, davranışları uygun olmayıp, düşük puan alan vatandaşlara belirli kısıtlamalar getirmeye başlamıştı. Vergilerini ödemeyen veya suç işleyen vatandaşlar, bazı temel insani haklardan mahrum bırakıldıkları "kara listeye" yazılmaya başlanmıştı. Geçtiğimiz yıl, "sosyal puanı" düşük olan 23 milyon insanın uçak veya tren bileti alamadığı açıklandı. Henüz ülkenin bütün bölgelerinde hayata geçmeyen sistem, 2020'de tüm ülkede hayata geçirilecek ve Çin hükumeti, 1 milyar 386 milyon vatandaşı hakkında dosya tutmaya başlayacak.

 

 

REFORMLARA AYAK UYDURMAK İÇİN

Kamu Güveni Enformasyon Merkezi'nin yayınladığı son rapora göre, 17,5 milyon insanın uçağa binmesi, 5,5 milyonun tren kullanması ve 128 kişinin ülkeden çıkması engellenmiş. İktidardaki Komünist Parti, "sosyal puanlama" cezalarını ve ödüllerinin, son 30 yıl içinde hızlı bir değişim yaşayan toplumun, reformlara ayak uydurması için başlatıldığını açıklamıştı.

 

 

ABD: "ORWELLYEN SİSTEM"

İnsan hakları aktivistleri "sosyal puanların" esnetilemez ve insanların sosyal statülerini neden kaybettiklerini ve nasıl düzeltebileceklerini söylemeden, halkın gözünde güvenilmez olduğu konusunda uyarmışlardı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de geçtiğimiz Aralık ayında sistemi eleştirerek, "İnsan yaşamının hemen hemen her yönünü kontrol etmeye dayanan bir Orwellyen sistemi" değerlendirmesinde bulunmuştu.

GENETİK VERİ TABANI OLUŞTURULUYOR

Birçok insan hakları derneği, Müslümanlar'ın ve diğer azınlık grupların kan örneklerinin alındığı ve genetik veri tabanı oluşturulduğunu iddia ediyor. Bu veri tabanların Avrupalı ve Amerikan şirketler tarafından oluşturulduğu ve insanlık suçu işlenmiş olabileceği ifade ediliyor. Amerikalı Thermo Fisher Scientefic şirketi, çoğu Uygur Müslümanları'ndan oluşan, azınlıkların gözetimi için kullanıldığı şüphesiyle Çin hükümetine daha fazla teknolojik destek ve hizmet vermeyeceklerini açıklamıştı.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Hadi 7 ay önce Şikayet Et
  çin halkı 100 lerce milyon insanını kaybedecek dünya duysun zulüm arşa dayandı.
  Cevapla
 • Muvahhid 7 ay önce Şikayet Et
  Uygur kardeslerimiz zulum goruyor kesinlikle yardimci olalim INSHAALLAH
  Cevapla
 • Demir Ersoy 7 ay önce Şikayet Et
  keskin sirke küpüne zarar verir sıktıkça patlamaya dahada yaklaşıyorlar
  Cevapla
 • Tsli 7 ay önce Şikayet Et
  Ülkenin tümünde uygulanmıyoe dediğiniz sadece doğu türkistanda uygulanıyor olabilir mi
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye yaptırım cevabı
Açıkladılar: Türkiye onları üzerimize salarsa ne yaparız bilmiyorum