İngiltere'de neler oluyor? Peş peşe istifalar

İngiltere’de Ekonomi ve Sanayiden Sorumlu Devlet Bakanı Richard Harrington ile Ortadoğu’dan Sorumlu Bakan Alistair Burt, Brexit oylamasında hükümete karşı oy vererek istifa ettiler. Öte yandan İngiliz parlamentosu kabul ettiği teklif sonucunda parlamento gündemini belirleme yetkisini hükümetten bir günlüğüne aldı.

İngiltere'de neler oluyor? Peş peşe istifalar
İngiltere'de neler oluyor? Peş peşe istifalar
GİRİŞ 26.03.2019 03:49 GÜNCELLEME 26.03.2019 05:10
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

İngiltere’de Ekonomi ve Sanayiden Sorumlu Devlet Bakanı Richard Harrington ile Ortadoğu’dan Sorumlu Bakan Alistair Burt, Brexit oylamasında hükümete karşı oy vererek istifa ettiler.

 

 

Öte yandan İngiliz parlamentosu kabul ettiği teklif sonucunda parlamento gündemini belirleme yetkisini hükümetten bir günlüğüne aldı.

İKİ BAKAN İSTİFA ETTİ

 

 

Hükümetteki Muhafazakar Partinin “hayır” oyu için grup kararı aldığı oylamada, “evet” oyu veren Ortadoğu Bakanı Burt ile Ekonomi ve Sanayiden Sorumlu Devlet Bakanı Harrington görevlerinden istifa ettti.

Kabul edilen teklif, hükümeti parlamentoya sunduğu nötr önergeyi değiştirmiş oldu. Hükümetin değişikliğe uğrayan önergesi de yapılan oylamada 300'e karşı 327 oyla kabul edildi.

İngiltere’de teamüllere göre parlamento gündemini belirleme yetkisi hükümetlere ait bulunuyor. Ancak kabul edilen teklifin çarşamba günü Avam Kamarası Başkanı John Bercow’un inisiyatifiyle hükümetin gündeminin yerini alması bekleniyor.

Bercow, Brexit sürecinde daha önce de teamüllerde hükümet aleyhine içtihatlarıyla gündeme geldi.

Kabul edilen teklife göre milletvekilleri Çarşamba günü Brexit konusunda farklı senaryoları oya sunacaklar. Oylanacak seçenekler arasında yeni referandum ve Brexit'in iptalinin de bulunması bekleniyor. Herhangi bir seçeneğin önemli bir çoğunluğu arkasına alması durumunda, hükümet üzerinde siyasi baskının artması öngörülüyor.
Normal koşullarda önerge ve tekliflerin hükümetler üzerine yasal bağlayıcılığı bulunmuyor.

Bu gece yapılan oylamada iktidar partisinin grup kararına karşı hareket eden başka bakanların da istifası bekleniyor. İstifaların artması durumunda Başbakan Theresa May'in de koltuğunun sallanacağı yorumu yapılıyor.

May'in AB ile vardığı Brexit anlaşması parlamentoda 15 Ocak ve 12 Mart'ta yapılan oylamalarda ezici çoğunlukla reddedilmişti.

ETİKETLER
ingiltere
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • KIZIL ELMA 6 ay önce Şikayet Et
  Daha beter olun inşaallah...
  Cevapla
 • kim kimdir 6 ay önce Şikayet Et
  "Ortadoğu’dan Sorumlu Bakan" adamlarda ortadoğudan sorumlu "bakan" var. abd den veya rusyadan sorumlu bakanda var mı acaba?
  Cevapla
 • erdem 6 ay önce Şikayet Et
  inşaallah parçalanıyorlar, hasta ingiltere, hasta avrupa
  Cevapla
 • ALİ 6 ay önce Şikayet Et
  YİKILASIN AŞAĞILK İNGİLTRE soysuzlar
  Cevapla
 • hasan 6 ay önce Şikayet Et
  bu mu demokrasi? komikmiş. kraliçeden cevap bekleniyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan Pence'i kabul etti
Barış Pınarı Harekatı'nda son dakika: Bakan Akar dehşeti duyurdu