Yemen'de kolera salgını nedeniyle olağanüstü hal

Yemen'de Husiler tarafından, kontrol altında tuttukları bölgelerde yaygın olan kolera salgını ile mücadele için olağanüstü hal ilan edildi.

Yemen'de kolera salgını nedeniyle olağanüstü hal
Yemen'de kolera salgını nedeniyle olağanüstü hal
GİRİŞ 08.04.2019 03:30 GÜNCELLEME 08.04.2019 04:30

Husilere bağlı Saba haber ajansının haberine göre, oluşturulan  hükümette Sağlık Bakanlığı görevini yürüten Taha el-Mutevekkil, kontrol altında  tutulan bölgelerde salgın haline gelen kolera ile mücadele amacıyla olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı.

 

 

Cumartesi günü Husiler tarafından kolerayla mücadele amacıyla  Sana'daki tüm okullarda kantinlerin kapatılmasına karar verilmişti.

Yemen'de özellikle Husilerin kontrolündeki bölgelerde yoğun kolera salgını gözleniyor.

 

 

UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörü Geert Cappelaere ile Dünya  Sağlık Örgütü (DSÖ) Doğu Akdeniz Bölge Müdürü Ahmed el-Manzuri tarafından bir  süre önce yapılan yazılı açıklamada, 2019'un başından bu yana Yemen'de kolera  vakalarının hızlı bir şekilde arttığı ve 17 Mart'a kadar 109 bin kolera vakası  kaydedildiği, 190 kişinin de bundan hayatını kaybettiği rapor edilmişti.

Yemen'deki insani kriz

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de Husiler,  Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde  bulunduruyor.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu  yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Yemen'de 4 yılı aşkın süredir yaşanan çatışmalarda binlerce kişi  yaşamını yitirdi. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen'de iç savaş  nedeniyle büyüyen insani kriz de korkunç boyutlara ulaştı.

BM'ye göre dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı  Yemen'de 22 milyondan fazla kişi yardıma ve korumaya ihtiyaç duyuyor.

Ülkede temiz suya erişimin olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi  malzemelerdeki eksiklik gibi nedenler de kolera başta olmak üzere salgın  hastalıklara davetiye çıkarıyor.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Annesi, babası tarafından öldürülen Müşerref yürekleri dağladı
Dünyada füze hareketliliği! Rusya da harekete geçti