Sudan'a askeri müdahale sonrası Arap dünyası ayağa kalktı

Sudan Askeri Geçiş Konseyi'ni desteklediğini açıklayan Arap Birliği, uluslararası topluma ülkedeki istikrar ve uzlaşıyı desteklemeleri çağrısında bulundu. Suudi Arabistan'dan da Sudan'daki askeri darbeye destek açıklaması yapıldı. Açıklamada, Askeri Geçiş Konseyi'nin ilan etmiş olduğu adımların desteklendiği ve Sudan halkının yanında yer alındığı vurgulandı. Bir destek de BAE'den geldi.

Sudan'a askeri müdahale sonrası Arap dünyası ayağa kalktı
Sudan'a askeri müdahale sonrası Arap dünyası ayağa kalktı
GİRİŞ 15.04.2019 13:40 GÜNCELLEME 15.04.2019 13:45
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Merkezi Mısır'ın başkenti Kahire'deki Arap Birliği tarafından yapılan açıklamada, Sudan Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan'ın attığı adımlardan duyulan memnuniyet vurgulandı.

 

 

Arap Birliği'nin Sudan'daki Askeri Geçiş Konseyi'ni desteklediği belirtilerek, uluslararası topluma da ülkede istikrar ve uzlaşıyı desteklemeleri çağrısı yapıldı.

SUUDİ ARABİSTAN VE BAE'DEN DE ASKERİ MÜDAHALEYİ YAPANLARA DESTEK

 

 

Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansının (SPA) haberinde, "Suudi Arabistan Krallığı, Askeri Geçiş Konseyi'nin ilan etmiş olduğu adımları desteklediğini ve Sudan halkının yanında yer aldığını duyurmaktadır" ifadeleri yer aldı.

Haberde, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in Sudan'a ilaç, petrol ürünleri ve buğday içeren yardım paketi sunulması talimatı verdiği de belirtildi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da, "Sudan Askeri Geçiş Konseyinin halkın yanında durmak, can ve mal güvenliğini sağlamak için ilan ettiği adımları destekliyor ve teyit ediyoruz" ifadesi kullanıldı.

SUDAN'DA NELER YAŞANMIŞTI?

Savunma Bakanı Avad bin Avf, 11 Nisan'da devlet televizyonunda Yüksek Güvenlik Konseyi başkanı sıfatıyla yaptığı konuşmada, ordunun ülke yönetimine el koyduğunu ve 2 yıllık geçiş döneminin başladığını duyurmuştu.

Ancak Bin Avf, Sudan'da Askeri Geçiş Konseyi Başkanı sıfatıyla yemin etmesinin üzerinden 24 saat geçmeden görevini bıraktığını ve yerine Abdulfettah el-Burhan'ı seçtiğini açıklamıştı.

Ardından Askeri Geçiş Konseyinin başına geçen Burhan, cumartesi akşamı Askeri Geçiş Konseyi adına kararname yayımlayarak 8 kişinin konsey üyeliğine atandığını duyurmuştu.

Askeri Geçiş Konseyi üyeliklerine atanan ordudan altı kişi ve emniyet teşkilatı ve istihbarattan birer kişi yemin ederek göreve başlamıştı.

Son olarak Konsey tarafından yapılan açıklamalarda yeni kurulacak hükümetin siyasiler tarafından kurulacağını açıklamıştı.

Sudan, 19 Aralık 2018'den bu yana hayat pahalılığının protesto edildiği ve Ömer el-Beşir'in görevi bırakmasının istendiği gösterilere sahne oluyordu.

Sudan'da ordu bünyesindeki Hızlı Destek Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Muhammed Hamdan Daklu, dün yaptığı açıklamada, Beşir'in başkent Hartum'da ev hapsinde olduğunu belirtmişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 25
 • Kürşat 5 ay önce Şikayet Et
  Türkün sessiz kalışından bunlar!
  Cevapla
 • Vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  Yahu bu Abdulfettah larda bir Darbe saplantısı mı var acaba? Abdülfettah el Sisi, Abdülfettah el Burhan vs. Enteresan yani...
  Cevapla
 • Ali 5 ay önce Şikayet Et
  Çok uzak değil aynı darbe sizin başınıza gelecek
  Cevapla
 • Ali 5 ay önce Şikayet Et
  İsrail abd bae neden bir araya geldiği belli oldu
  Cevapla
 • VUSLAT 5 ay önce Şikayet Et
  Amerikan uşakları Tek tek darbecilerin yanında yer aldıklarını açıklıyorlar. Şaşırmadım. Mınafıklıkları herhalde ortaya çıkıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Akar ABD'ye resti çekti!
Gaziler Günü töreninde başörtülü sunucuya skandal tepki!