Almanya'dan '15 Temmuz' itirafı! Açık açık söyledi

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin "Biz burada bu olayın zihinsel önemini küçümsediğimizi düşünüyorum" dedi.

Almanya'dan '15 Temmuz' itirafı! Açık açık söyledi
Almanya'dan '15 Temmuz' itirafı! Açık açık söyledi
GİRİŞ 18.09.2019 05:54 GÜNCELLEME 18.09.2019 06:32
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, İstanbul'da 5 yıl önce kurulan Türk-Alman Gençlik Köprüsü kapsamında başkent Berlin'de düzenlenen bir etkinlikte gençlerin sorularını cevapladı.

 

 

Almanya’nın, öz eleştiri olarak son yıllarda Türkiye-Almanya ilişkilerinde nerede yanlış yaptığına ilişkin bir soruyu cevaplayan Maas, bu konudaki bir hususun darbe girişiminden sonra olduğunu belirterek, "Biz burada bu olayın zihinsel önemini küçümsediğimizi düşünüyorum" dedi.

Maas, şiddet içeren ve hayatını kaybedenlerin de olduğu bir darbe girişiminin, devleti tehdit eden, belirli duygusal tepkilerin ve hassasiyetlerin göz önünde bulundurulması gereken bir olay olduğunu söyledi.

 

 

Darbe girişiminin ardından Almanya'da hızlı bir şekilde gündeme geçildiğini dile getiren Maas, "Belki çok hızlı bir şekilde orada (Türkiye'de), yerinde olmak ve muhatap olarak hazır bulunmak mantıklı olurdu" ifadelerini kullandı. 

'TÜRKİYE NATO'DA MÜTTEFİK, AB İÇİN DE ÖNEMLİ PARTNER'

Almanya'da 3 milyondan fazla Türk kökenlinin yaşadığına işaret eden Maas, "Elbette her zaman Türkiye ile ilişkilerimizin iyi olması gerektiğine inanıyorum. İkili ilişkilerde Türkiye bizim için önemli bir partner. Türkiye NATO'da müttefiktir ve Avrupa Birliği (AB) için de önemli partnerdir" diye konuştu.

Türkiye ile Almanya arasında tüm zorluklara rağmen görüşme kanallarının kopmadığını belirten Maas, zorlukların iki ülke arasında sessizlik oluşmadan yüz yüze konuşulduğunu, bunun da ortaklığın bir kanıtı olduğunu kaydetti. 

Maas, AB'ye katılım konusunda zor bir dönemde olunduğunu, AB’ye üye bazı ülkelerin devam eden görüşmelerin kesilmesi düşüncesini taşıdıklarını ifade ederek, "Biz bu görüşte değiliz" dedi.

Türkiye’ye geçmişte imtiyazlı ortaklık verilmesinin savunulduğunun hatırlatılması üzerine de Maas, "İmtiyazlı ortaklık bu hükümetin hedefi değil" dedi.

Gençlerin vize serbestisine ilişkin sorularını da cevaplayan Maas, bu konuda AB içinde bir çok ülkenin çekingen davrandığını belirterek, göç sorunundan dolayı bunun zor bir konu olduğunu ifade etti.

Maas, bunun sadece Türkiye ile ilgili değil, AB üyeliği yolunda olan diğer ülkelerle için de geçerli olduğunu kaydetti.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
FETÖ 15 Temmuz
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • Ahmet 4 ay önce Şikayet Et
  Allah korusun darbe başarılı oldaydı zil takıp oynayacaktınız siz be. Sizin BND başkanınız Fetö’nün yaptığına inanmıyoruz dedi siz önce bunun hesabını verin. Ülkeniz PKK’lı ve Fetöcü teröristlerle doldu taştı
  Cevapla
 • ugur gurbetci 4 ay önce Şikayet Et
  Almanya nın ekonomik sorumları olduğunu resmi olarak avrupa da onaylandı. Mercedes leri avrupa da kimse almıyor.
  Cevapla
 • hakkan 4 ay önce Şikayet Et
  Türkiye alamanya için önemli partnermiş mişş... sınırlarımızın açılacağı lafını duyunca tutuştunuz dimi? hele şu suriyelileri üstünüze bi salalım ozaman Türkiyemizin değerini anlarsınız...
  Cevapla
 • belde 4 ay önce Şikayet Et
  ulan dunkoflar yalandan yere ayağa yatmayın. darbe başarılı olsa idi, zil takıp oynayacaktınız tüm AB ve ABD. Kimi kandırıyorsunuz. şimdi mi aklınıza geldi bunun bir darbe teşebbüsü olduğu. bu millet nasıl bir badire atlattığını ancak bunu yaşayanlar bilir. ancak içerdeki ajanlarınız bunun olması için ne kadar zaman harcadılar şimdi şaba oturdular kodes sıralarını bekliyorlar.
  Cevapla
 • CAN BAR 4 ay önce Şikayet Et
  Romantizmden oldum olası nefret etmişimdir Bıktık artık bu romantik sözlerden Ama bizim saflarda hep inanıyor Tıpkı saf kadınlar gibi Romantizm birşeyleri elde edene kadar uygulanan kandırmacadır
  Cevapla
 • coşkun 4 ay önce Şikayet Et
  sen kadını saf sanırsın. o yapacağını yapar veya yaptıracağını sana yaptırır farkına bile varmazsın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray'dan zirveye 'Büyük' adım!
Evinin bahçesinde hobi olarak başladı! Şimdi para basıyor, tanesi 9 bin lira