Başsavcılardan Trump'a çağrı: Felaketin eşiğindeyiz, yetkini kullan

ABD'nin 16 eyaletinin başsavcısı "Kritik malzemelerin eksikliğinden dolayı şu anda feci sonuçların görülmesinin eşiğindeyiz" açıklaması yaparak Başkan Donald Trump'a, Savunma Üretim Yasası'nı devreye sokarak özel sektörün yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede kritik olan malzemelerin üretimini artırmasını sağlaması çağrısında bulundu.

Başsavcılardan Trump'a çağrı: Felaketin eşiğindeyiz, yetkini kullan
Başsavcılardan Trump'a çağrı: Felaketin eşiğindeyiz, yetkini kullan
GİRİŞ 26.03.2020 00:46 GÜNCELLEME 26.03.2020 00:46
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

ABD'nin 16 eyaletinin başsavcısı Başkan Donald Trump'a, Savunma Üretim Yasası'nı devreye sokarak özel sektörün yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede kritik olan malzemelerin üretimini artırmasını sağlaması çağrısında bulundu. 

Wisconsin Başsavcısı'nın öncülük ettiği 16 eyalet başsavcısı, Trump'a 1950'de Kore Savaşı için çıkarılan Savunma Üretim Yasası'nı devreye sokması için mektup gönderdi. 

"FELAKETİN EŞİĞİNDEYİZ"

Başsavcılar mektubunda "Kritik malzemelerin eksikliğinden dolayı şu anda feci sonuçların görülmesinin eşiğindeyiz. Federal hükümet şu anda kararlı şekilde adım atmalı ve ihtiyaç duyulan malzemelerin bir an önce üretilmesi ve dağıtılması için tüm yetkilerini kullanmalı." ifadesini kullandı.

Mektuplarında, sağlık çalışanlarının yeterli maske ve benzeri korunma ekipmanlarına sahip olmadığı konusunda uyarıda bulunarak durumun sağlık çalışanları için tehlikeli bir hal almaya başladığına dikkati çeken başsavcılar, "Derhal Savunma Üretim Yasası'nı tam olarak devreye sokup eyaletlerimize kritik malzemelerin gelmesini sağlamalısınız." değerlendirmesinde bulundu.  

ÖZEL SEKTÖR ÜRETİME YÖNLENDİRİLMELİ

Savcıların yanı sıra birçok vali ve sivil toplum kuruluşu da Trump'a Savunma Üretim Yasası kapsamında yetkilerini kullanarak özel sektörün üretimini yönlendirme çağrısında bulunuyor. 

Federal Acil Durum Yönetim Ajansı (FEMA), dün, söz konusu yasanın verdiği yetkileri sınırlı ölçüde daha fazla test kiti alınması için kullandığını açıklamış, daha sonra bu yasanın test kiti alınması için gerekmediğini ifade etmişti. 

ABD Savunma Bakanlığı Satınalmadan Sorumlu Müsteşarı Ellen Lord, bugün düzenlediği basın toplantısında, Pentagon'un söz konusu yasanın birinci ve üçüncü maddelerini baz aldığını belirtti. 

Yasanın birinci maddesi savunma ekipmanlarının üretimine hız verilmesini, üçüncü maddesi ise Pentagon'un bazı savunma şirketlerine üretimlerini hükümetin talebi doğrultusunda yapması için çeşitli teşvikler vermesini öngörüyor. 

Ancak Lord, yasanın tam uygulanmasının tüm özel sektöre hükümet tarafından el konulması anlamına geldiğini ve bunun henüz söz konusu olmadığını ifade etti. 

YASA KORE SAVAŞ'INDAN HEMEN ÖNCE ÇIKARILMIŞTI

Savunma Üretim Yasası, Kore Savaş'ından hemen önce çıkarılmıştı. Söz konusu yasa ABD Başkanı'na özel sektörün ülkenin acil ihtiyacı olan ürünler üretmesini sağlaması konusunda yetki veriyor. 

Başkan, gerekli gördüğü takdirde ülkenin karşı karşıya kaldığı acil durum için şirketlere belirli bazı malzemeler ürettirmek için bu yasa kapsamındaki yetkisini kullanabiliyor.  

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Daim hak 1 hafta önce Şikayet Et
  Dünya ticaretiyle oynamak nasılmış Bazı dengelerle oynamamasını anlamışlardır.
  Cevapla
 • Ekrem 1 hafta önce Şikayet Et
  Ne gerek var canim siz silah yapin , uçak, tank,füze yapin ne gerekvar saglik malzemesine siz ABD siniz siz amerikalisiniz size birsey olmaz. Ordular gonderin linyays,ırak a,afganistana,suriyeye karistirin dunyayi masum insanlarin tepesine bombalar atin.. Bunlarin bir bedeli olacak ve Allah buyuktur herkez ektigini bicer.
  Cevapla
 • Ahmet 1 hafta önce Şikayet Et
  Allahu ekber
  Cevapla
 • 57.Alay 1 hafta önce Şikayet Et
  Kimin umurunda beter olun.siyonist ortaklarinizla yaptiklarinizin sonu geldi.
  Cevapla
 • Abdullah 1 hafta önce Şikayet Et
  Bu virüs milli ve yerli üretimin her alanda olması gerektiğini çok açık örneği oldu.Maske bile o kadar sorun haline geldi ki bir çok ülke üretmediği için perişan oluyor. Etil akol, solunum cihazı ,temel gıda maddeleri, yoğun bakım yatakları. Ölçek ekonimisi olmak ve devlet sistemini kanunlar ile iyi oturtmak gerek. Devlet şimdi bunun sınavını veriyor. Devlet adamı olmak lider olmak bu tür zamanlarda ortaya çıkar.Güçlü devlet yapisı ve geleneği bu zamanlarda belli olur.
  Cevapla
 • Ebubekir 1 hafta önce Şikayet Et
  Aferin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kulüplerden Milli Dayanışma Kampanyası'na dev bağış!
Başkan Erdoğan'dan belediye başkanlarına talimat