Teknolojiyi takmayan tarikat: Amiş

Tam 230 bin kişilik bir tarikat. Neredeyse teknolojiye tapılacak noktaya gelinen ABD'de elektrik ve telefon kullanmadan ve motorlu araca binmeden yaşıyor.

Teknolojiyi takmayan tarikat: Amiş
Teknolojiyi takmayan tarikat: Amiş
GİRİŞ 01.08.2009 15:30 GÜNCELLEME 01.08.2009 15:30

ABD'de elektrik, telefon kullanmadan, otomobile binmeden ve her türlü teknolojiyi reddederek yaşayan aşırı Hristiyan topluluk Amişlerin nüfusu, son 16 yılda 125 binden 230 bine çıktı.

Elizabettown Üniversitesi'nden Amişler uzmanı Donald B. Kraybill'in yaptığı, 1992-2008 verilerini kapsayan araştırmaya göre, 18. yüzyılda baskılar nedeniyle Avrupa'dan Yeni Dünya'ya göçen topluluk, son 16 yılda yüzde 4'lük nüfus artışıyla ülkenin en hızlı büyüyen alt topluluğu oldu.

Kraybill, ülkedeki diğer etnik ve dini toplulukların nüfus planlaması yaptığını, Amişlerin ise son 20 yılda ''çok çocuk sahibi olma'' politikası izlediğini belirterek, toplulukta her ailenin ortalama 5-6 çocuk sahibi olduğunu kaydetti.

Yapılan araştırmaya göre, topluluk içi evlilik yapan Amişlerin nüfusu bu hızla büyümeye devam ederse 2026 yılında 500 bine yaklaşacak. Otomobil yerine atlı arabalarıyla ulaşımı sağlayan, internet, cep telefonu gibi her türlü yeni teknolojiyi reddeden, evlerine elektrik bağlatmayan Amişler, geçimlerini tarımcılık yaparak sağlıyorlar.

Ülkenin pek çok eyaletine yayılmış halde yaşayan Amişlerin en yoğun bulunduğu bölge ise Pensilvanya eyaletindeki Lancester şehri. ABD'nin doğu kısmında bulunan ve şehirlerarası trafik bakımından da yoğun olan Lancester'da anayollarda atlı arabalarıyla gezen Amişler için trafikte de özel düzenlemeler yer alıyor.

Kendi özel kiliselerinde ibadet etmeyi tercih eden Amişlerin en çok önem verdiği şeyler, fazla çocuk sahibi olmak, komşuluk ilişkileri ve akrabalarıyla görüşmek.

Almanca'nın farklı bir aksanıyla konuşan ve anadillerini 200 yıla yakın süredir bulundukları Amerika kıtasında da kullanmayı sürdüren topluluk, çocuklarını ilköğretimin ardından okula göndermiyor.

Giyim tarzlarıyla da farklı olan Amiş topluluğunda kadınlar uzun kollu ve uzun etekli elbiseler giyiyor. Elbiselerini önlük ve 17. yüzyıldan kalma şapkaları ile tamamlıyorlar. Erkekler ise çalışırken askılı elbise, günlük yaşamda ise koyu renk takım elbise giyerek şapka takıyorlar. Evlendikten sonra tüm erkekler sakal bırakıyor.

Amişler, çamaşır ve bulaşıklarını elde yıkıyorlar, akşamları mum ışığında oturmayı tercih ediyorlar, atlı arabanın yanı sıra zaman zaman bisiklet kullanarak ulaşımı sağlıyorlar ve akşama kadar tarlalarında çalışıp günbatımına yakın evlerine çekiliyorlar.

Farklı kültürleri ve yaşam tarzlarıyla insanların ilgisini çeken ve kalabalık olarak yaşadıkları Lancester'ı ülkenin en turistik yerlerinden biri haline getiren Amişleri görmek için her gün onlarca tur otobüsü bölgeye geliyor.

Kurdukları köylerde yaşayan bu aşırı Hristiyan ve içe kapanık topluluğun hayatlarını yerinde gözlemlemek isteyen turistler, atlı arabalarla düzenlenen turlarla köylere gidiyorlar.

Amişleri rahatsız etmemeye de özen gösteren turistler, özel izin dışında fotoğraf ve görüntü çekiminin yasak olduğu köylerde Amişlerin yaşam tarzlarına saygılı davranmaya çalışıyor.


AMİŞLER, ADINI İZMİR'DEN ALAN SMYRNA'DA


Son 20 yılda çok hızlı şekilde büyüyen ve ABD'de 27, Kanada'da ise 2 eyalete yayılan Amişler topluluğunun son olarak yerleştiği şehirlerden biri de ABD'nin Kanada sınırında bulunan Maine eyaletine bağlı Smyrna oldu.

Adını İzmir'in eski adı olan Smyrna'dan alan kente, ilk Amişler 1996 yılında yerleşmeye başladı. Ülkenin farklı şehirlerinden gelerek Smyrna'ya yerleşen grupların hızla artmasıyla bu kentteki Amiş nüfusu 200'e yaklaştı.

1830 yılında kurulan şehri, kültürlerini yaşatacak ve tarımla uğraşmalarına olanak tanıyacak yer arayışları sonunda seçen Amiş aileleri, burada kurdukları 10'un üzerinde fabrikada işledikleri ürünleri ABD iç piyasasında satarak geçimlerini sağlıyorlar.

Teknolojiyi takmayan tarikat: Amiş
GALERİYE GİT
YORUMLAR 22
 • Ferhat MURAT 8 yıl önce Şikayet Et
  Teknolojinin kralını kullanıyorlar haberleri yok. Teknolojinin kralı bence Tekerlektir. Ayrıca konuya ait ilk fotoğrafların birisinde bir at arabasında far gördüm (hani elektrik kullanmıyorlardı. haaaa şehir şebekesi elektriğini red ediyorlar, pili kabul ediyorlarsa o başka). ayrıca vitesli bisiklet teknoloji değilmi?. bir de her resimde at gördüm. atlarını hastalanınca neyle tedavi ediyorlar. teknoloji ile üretilmiş aşıları kullanmıyorlar herhalde?! çok şaçma bir toplulukmuş.
  Cevapla
 • ibrahim ganidagli 8 yıl önce Şikayet Et
  :)). evet sadece guluyorum. habere bakin ve bir tane yorum gordum kurtleri bu habere katmayi basarmis:)). ve turkiye 30-35 milyon kurt oldugunu iddia eden klasik..... bende kurtum ama yeter artik bu sacmaliklara son verin. kim dagda yasamak istiyor? ben degil. kendi adina konus cok istiyorsan sen git. kimse kurtlerin adina konusamaz heleki pkkyi veya dtpyi savunan birisi!
  Cevapla
 • sanane 8 yıl önce Şikayet Et
  imreniyorum. keşke bende teknoloji olmadan, kendi toprağımı ekerek geçinebilseydim. ahh ahh.....
  Cevapla
 • nededunne 8 yıl önce Şikayet Et
  Hanimişler??. Bunların dinle imanla alakası yok bunlar cehaletin simgesi geri kalmışlığın en açık göstergesidir. İslam dini insanlara sunulan nice nimetlerden bahseder, bunların başında teknoloji gelmektedir. Amaçları neki okul okumaz teknoloji kullanmazlar.. Bu Amiş lerden Türkiyemdede var ne yazıkki.. Ama bu Türkiyedeki Amişlerin hocaları her türlü nimetten yararlanmaktalar jet skilere bile binmekteler ;) anlayana amiş anlamayana mafiş..
  Cevapla
 • ceyhun caner 8 yıl önce Şikayet Et
  Organik Tarımla Daha da Zenginler. Ya bildiğim kadar Amişler Yahudi idiler yanlış mı biliyorum yoksa bi yanlışlık mı var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika... Oy verme işlemi başladı
24 Haziran 2018 gazete manşetleri