YGS puan hesaplaması! Kaç net kaç puan yapar

Yükseköğretime geçiş sınavı - YGS hesaplama sistemi 12 Mart pazar günü itibariyle günün en çok aratılanları listesine girdi. 2017 YGS sınavı sonrası milyonlarca öğrencinin aklına takılan en önemli soru ise kaç net kaç puan yapar oldu? İşte YGS puan hesaplama yöntemi

 YGS puan hesaplaması! Kaç net kaç puan yapar
YGS puan hesaplaması! Kaç net kaç puan yapar
GİRİŞ 20.03.2017 08:55 GÜNCELLEME 20.03.2017 08:55

YGS kaç net kaç puan getirir? 2017 Yükseköğretime Geçiş Sınavı bugün ÖSYM tarafından düzenlendi. Öğrenciler ise YGS soru ve cevaplarıyla puan hesaplama derdine düştü. İşte en kolay formül ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan Yükseköğretime geçiş sınav puanı hesaplama yolu

YGS PUAN HESAPLAMASI İÇİN TIKLAYINIZ

2017 YGS PUAN HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Aşağıdaki tabloları kullanarak kolayca YGS Puan Hesaplama hesaplayabilirsiniz. Katsayılar standart sapmalar dahil edilmeden, ham olarak alınmıştır. Sınavlardan sonra oluşacak standart sapmaya göre katsayılarda oynamalar olabilir. 2016 katsayılarına göre hesaplama yapmak ise doğru olmaz. Çünkü 2017 sınavlarında oluşacak standart sapmalar ile 2016 benzerlik göstermeyebilir. Bu durumda en doğru hesaplamanın standart sapmadan arındırılmış, ÖSYM kılavuzundaki katsayılar kullanılarak yapılabileceğini düşündük.

ÖNEMLİ NOT: Yapmanız gereken, denemelerde yaptığınız netlerle, tablolardaki katsayıları çarpmak ve çıkan sonuca 100 eklemek. YGS-1 Puan Türü için örnek bir hesaplama yapalım:

Netlerim şu şekilde: 

Türkçe: 30
Sosyal: 25
Matematik: 20
Fen: 10

YGS-1 PUANIM= 100+(30*2)+(25*1)+(20*4)+(10*3) 

YGS-1 PUANIM= 100+60+25+80+30

YGS-1 PUANIM= 295

YGS-puan-hesaplama

Neden puanlar tam hesaplanamıyor?

ÖSYM, YGS puanlarını hesaplarken, son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanları kullanarak o testin ortalama ve standart sapma denilen değerlerini hesaplayacaktır. Daha sonra bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.

Bu nedenle tüm adayların ham puanlarını ve bundan hesaplanacak değerleri sadece ÖSYM bilip hesaplayacağından başka birinin bu değerleri bilip de hesaplamada kullanması mümkün değildir. Hatta tüm sonuçları almadan ÖSYM bile hesaplayamaz.

Hesaplama yapan en popüler siteler ve dersanelerin hesaplama sayfalarından ayrı ayrı hesaplayın, hiç birinin sonucu bir diğerini tutmayacaktır.

Hesaplama ancak önceki yılların değerleri ile bu yılın değerlerinin yaklaşık olacağından hareketle önceki yılların değerleri kullanılarak yapılabilmektedir. Dolayısıyla puanlar yaklaşık çıkacaktır.

Ancak bir şey daha dikkate alınmalıdır. Bu senenin sorularının toplam zorluk derecesi önceki yıllardan farklı olursa ve ham puanlar düşerse, yaklaşık hesaplanan değerlerin asıl puanlardan farkı da artacaktır.

YGS puanları nerelerde kullanılacak?

LYS sınavına girebilmek için en az 180 puan almak gereklidir.
2 yıllık önlisans programlarının (sınavsız geçişler hariç) herhangi birine girebilmek için YGS puanı gereklidir.
Astsubay Meslek Yüksekokullarına YGS puanıyla girilmektedir.
Polis Meslek Yüksekokullarına YGS puanıyla girilmektedir.
Özel yetenek ile öğrenci alan bölümlere başvurabilmek için YGS puanı gereklidir.
4 yıllık lisans bölümlerinin bir kısmı tercih edildiğinde, LYS sınavı puanına YGS puanının bir kısmı eklenecektir (Türkçe yüzde 11, Temel Matematik yüzde 16, Sosyal yüzde 5, Fen yüzde 8, Matematik yüzde 26, Geometri yüzde 13, Fizik yüzde 10, Kimya yüzde 6 ve Biyoloji yüzde 5).

YORUMLAR 6
 • Melek 1 yıl önce Şikayet Et
  2017 YGS sözel kısmı gayet orta düzey kolaylıktaydı. Matematik geçen yıla göre daha zordu. Den kısmı ise yine orta zorluktaydı.
  Cevapla
 • merve 1 yıl önce Şikayet Et
  bence de doğru olamaz fazla hesaplıyor bu en güzeli kimse kafasını kurcalamasın ve sonuçları beklesin hayal kırıklığı yaşanabilir..
  Cevapla
 • toprak 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu tablo dogru olamaz cunku gecen yilin bile katsayilari bunlar degil.
  Cevapla
 • Damla 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu tablo doğru mu ona göre hesapladım da
  Cevapla
 • aylin 1 yıl önce Şikayet Et
  Sizce ygs zormuydu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Terör örgütü PKK, ABD'ye şube açmış
AK Parti, Erdoğan'ın oy oranını açıkladı