YÖKDİL sınav başvurusu nasıl yapılır? 2017 YÖKDİL sınavı ne zaman?

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yekta Saraç, üçüncü YÖKDİL sınavı başvurularının alınmaya başladığına ilişkin bir açıklama gerçekleştirdi. Peki, akademik yabancı dil yeterliliklerini ölçmek üzere sınava katılım sağlayacak adayları yakından ilgilendirecek YÖKDİL sınavı ne zaman yapılacak? YDS'den yeteri kadar puan alamayan adaylar için alternatif olarak yapılan üçüncü YÖKDİL başvuru işlemleri nasıl yapılacak? İşte, yanıtı...

YÖKDİL sınav başvurusu nasıl yapılır? 2017 YÖKDİL sınavı ne zaman?
YÖKDİL sınav başvurusu nasıl yapılır? 2017 YÖKDİL sınavı ne zaman?
GİRİŞ 09.10.2017 14:39 GÜNCELLEME 09.10.2017 14:39

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından resmi internet sitesinde üçüncü YÖKDİL sınavı başvurularının alınmaya başladığına ilişkin bir duyuru yayımlandı. Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK)'ün gerçekleştirdiği duyuruya göre, YÖKDİL başvuruları 26 Eylül 2017 yani bugün itibariyle ÖSYM'nin resmi sayfası üzerinden alınmaya başlandı. Sınava katılım sağlamak isteyen adaylar, 2017 yılının üçüncü YÖKDİL sınavına başvuru işlemi ‘’yokdil.yok.gov.tr’’ resmi internet adresi üzerinden yapabilecek.

YÖKDİL sınavı; fen bilimleri, sağlık bilimleri ve sosyal bilimler alanlarında; İngilizce, Arapça, Almanca ve Fransızca dillerini kapsayacak.

YÖKDİL sınavına; yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar katılabilecekler.

YÖKDİL BAŞVURULARI NE ZAMAN ALINMAYA BAŞLAYACAK?

Üçüncü YÖKDİL sınavına girecek olan adayların başvuruları 26 Eylül 2017 ile 6 Ekim 2017 tarihleri arasında alınacak ve elektronik ortamdan başvuru yapacak olan adaylar internet adresinden başvurularını yapabilecekler.

YÖK BAŞKANI YEKTA SARAÇ'TAN AÇIKLAMA!

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yekta Saraç, resmi Twitter profili üzerinden gönderdiği tweetlerde; "Değerli arkadaşlar, üçüncü YÖKDİL Sınavı 5 Kasım 2017 Pazar günü gerçekleştirilecek. Başvurular 26 Eylül 2017–6 Ekim 2017 tarihleri arasında, elektronik ortamda http://yokdil.yok.gov.tr internet adresi üzerinden alınacak. Sınav, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında; İngilizce, Arapça, Almanca ve Fransızca dillerinde yapılacak. YÖKDİL Sınavı’na katılacak tüm arkadaşlarımıza şimdiden başarılar dilerim..." ifadelerini kullandı.

YÖKDİL SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

Üçüncü YÖKDİL Sınavı, 5 Kasım 2017 Pazar günü, 30 (otuz) ilde toplam 35 (otuz beş) sınav merkezinde, saat 09.30'da, tek oturum halinde gerçekleştirilecektir.

Sınav fen bilimleri, sağlık bilimleri ve sosyal bilimler alanlarında; İngilizce, Arapça, Almanca ve Fransızca dillerinde yapılacak.

YÖKDİL BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

YDS'den yeteri kadar puan alamayan adaylar için alternatif olarak yapılan YÖKDİL sınavının üçüncüsü olan Üçüncü YÖKDİL için başvuruları bekleyen adayların bekleyişi sona erdi.

Yükseköğretim Kurulu, YÖKDİL için oluşturduğu internet sitesi üzerinden üçüncü YÖKDİL başvurularını bugün itibarıyla almaya başladı. Yapılacak YÖKDİL sınavı, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında; İngilizce, Arapça, Almanca ve Fransızca dillerinde yapılacak.

YÖKDİL için başvurular yokdil.yok.gov.tr adresinden online olarak yapılacak. Adaylar, YÖKDİL'in internet sitesi üzerinden giriş yapacak ve ardından sınav için başvurusunu gerçekleştirecek.

2017 yılının üçüncü YÖKDİL sınavına başvuru işlemi ‘’yokdil.yok.gov.tr’’ resmi internet adresi üzerinden yapılabilecek.

AŞAĞIDAKİ LİNK ARACILIĞIYLA YÖKDİL BAŞVURU İŞLEMİNDE BULUNABİLİRSİNİZ:

http://yokdil.yok.gov.tr/

YÖKDİL BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

Sınav başvuru ücreti, başvuru işleminin son adımında kredi/banka kartı ile ödenecektir. Sınav başvuru ücreti 75 (yetmiş beş) TL'dir.

Sınava başvuru işlemini yaptığı halde sınav ücretini yatırmayan adayların başvuruları geçersiz sayılacak ve bu adaylar için “Sınav Giriş Belgesi” düzenlenmeyecektir.

Başvurusu geçersiz sayılan, sınava girmeyen veya giremeyen, sınava alınmayan veya çıkarılan, sınavda başarısız olan veya sınavı geçersiz sayılan, ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran veya aynı işlem için birden fazla ödeme yapmış olan adayların ödedikleri ücretler iade edilmeyecektir. Ücretlerin doğru yatırılmasının sorumluluğu adaylara aittir.

YÖKDİL SINAVI VE BAŞVURU İŞLEMLERİYLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİLER!

Adaylara sınava girmek istedikleri alanı sınav başvurusu esnasında seçecektir. Adaylar sınav başvurularını onayladıktan sonra alan tercihlerini değiştiremeyecektir. Bu nedenle başvuru onayı verilmeden önce alan tercihinin doğru yapıldığı adaylar tarafından dikkatle kontrol edilmelidir.

Sınav başvuru adımlarını tamamlamayan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır. Sınava başvuru işlemini yaptığı halde sınav ücretini yatırmayan adayların başvuruları geçersiz sayılacak ve bu adaylar için “Sınav Giriş Belgesi” düzenlenmeyecektir.

Başvuru esnasında, son 6 (altı) ay içerisinde çekilmiş bir vesikalık fotoğrafın sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Söz konusu fotoğrafın, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde cepheden ve yüzü açık olarak çekilmiş olması gerekmektedir. Sınav günü tanınmada önemli rol oynayacak, fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi görünüm özelliklerinde bir değişiklik bulunmamalıdır. Sınav günü sınav görevlilerinin, adayın fotoğrafından kimliğini belirlemede güçlük çektiği takdirde adayı sınava almayabileceği veya sınavının geçersiz sayılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Sürekli/geçici engelli veya sağlık sorunu olan adaylar, bu kılavuzun “Engelli / Sağlık Sorunu Olan Adaylara Yönelik Uygulamalar” başlığında verilen bilgileri dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Söz konusu adaylar, sınav başvurularını tamamladıktan sonra okuyucu/işaretleyici desteği, ayrı sınav salonu, özel araç/gereç kullanma vb. taleplerini iletmek amacıyla, Sağlık Durumu / Engel Bilgi Formunu (Ek-2) doldurup ıslak imzalı şekilde, üniversite veya devlet hastanesinden alacakları (adayın engel/sağlık durumunu, kullanması gereken özel araç/gereci vb. açıkça belirten) sağlık raporunun onaylı bir örneği ve yazacakları dilekçeleriyle birlikte sınav başvuru süresi içinde, söz konusu formun üzerinde belirtilen adrese ulaştırmalıdır. Belirtilen adrese herhangi bir sebeple zamanında ulaşmayan evrak dikkate alınmayacaktır. Söz konusu adaylar, yetkililerce yapılan değerlendirme neticesinde uygun görülen şekilde sınava alınacaklardır.

Başvuru bilgilerinin doğruluğundan ve fotoğrafın uygunluğundan, başvuru onaylandıktan sonra ortaya çıkabilecek yanlışlıktan veya eksiklikten adayın sorumlu olduğu unutulmamalıdır.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
250 dolara ithal edilen aleti 25 dolara yaptı
Zehir zemberek açıklama! 'Ya bönler ya fesat'