Lise tercihleri için adres değiştirecekler dikkat! Son 6 ay içinde...

TEOG'un kaldırılması ile birlikte yeni sistem 2017 - 2018 eğitim öğretim döneminde devreye giriyor. Bununla birlikte öğrenciler adresine yakın olan liselere yerleştirilecek. Lise yerleştirmeleri için adres değiştireceklere ise engel geliyor... İşte adres değiştirmek isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler!

Lise tercihleri için adres değiştirecekler dikkat! Son 6 ay içinde...
Lise tercihleri için adres değiştirecekler dikkat! Son 6 ay içinde...
GİRİŞ 08.11.2017 11:44 GÜNCELLEME 08.11.2017 11:45

8.sınıf öğrencilerinin liseye geçiş sistemi tamamen değişti. Bununla birlikte öğrenciler adresine yakın olan okulları yerleştirilecek. Fen, sosyal bilimler proje okullar gibi liseler ise puanla alacak. Yeni liseye giriş sisteminin en çok tartışılan konularından biri de başarılı okulların çevresine ‘ikâmetgah taşıma’ ve ‘farklı adres gösterme’ oldu. Hükümet ise konuyla ilgili çalışma başlattı.

OKUL İÇİN ADRES DEĞİŞTİRECEKLER DİKKAT!

Liselere yerleşmede adrese dayalı kayıt sisteminin getirilmesinin ardından uzmanlar “göçe neden olur” açıklamaları yaptı. Edinilen bilgiye göre, okul için yer değiştirmeleri önlemek, farklı adres göstermenin önüne geçmek için düzenleme yapılacak ve cezai işlem uygulanacak. Tercih işlemleri e-Okul üzerinden olacak. Kayıtlarda sistemsel mekanizma işleyecek, çalışmalar devam ediyor. Bunun için de en az 6 ay önceden bulunduğu yerde ikamet ediyor olma şartı aranması öngörülüyor. Tayin gibi zorunlu taşınma durumlarında nasıl bir yol izleneceği ise henüz belli değil.

 

KAÇ TANE OKUL SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK?

Sınavla öğrenci alacak okulların isimleri henüz belli değil. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, fen, sosyal bilimler proje okullar gibi liselerin aralarında yer aldığı yaklaşık 600 okula giriş için merkezi sınav uygulanacağını açıkladı. Şu anda Türkiye’de 11 bin 76 lise var. Bunların 302’si fen, 93’ü sosyal bilimler lisesi. Son açıklamalara göre aralarında fen, sosyal bilimler ve imam hatip liselerinin de olduğu proje okul sayısı ise 163.

YORUMLAR 1
  • elif celik 5 ay önce Şikayet Et
    Acilmiyor. Ama guzel olduguna eminim
    Cevapla
DİĞER HABERLER
En kritik temas... Komandolar köylere indi
18 Haziran 2018 gazete manşetleri