KYK Kredi borçları silindi mi? Geri ödemeli burs alanlar...

Binlerce mezunu yakından ilgilendiren KYK kredi borçlarının tamamı silinecek mi? Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) üniversite öğrencilerinin geri ödemeli burs borçlarının silinmesi teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'ye sunuldu. İşte tüm detaylar...

KYK Kredi borçları silindi mi? Geri ödemeli burs alanlar...
KYK Kredi borçları silindi mi? Geri ödemeli burs alanlar...
GİRİŞ 21.05.2018 10:55 GÜNCELLEME 21.05.2018 10:55

2018 yılı itibariyle binlerce üniversite öğrencisi ve mezunların gözü bu haberde. Özellikle son günlerde Kredi ve Yurtlar Kurumu KYK'dan alınan kredi ücretlerinin silinip silinmemesi durumu konuşulurken son durum büyük merak konusu oldu. Peki KYK kredi borçlarının tamamı silinecek mi? Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) üniversite öğrencilerinin geri ödemeli burs borçlarının silinmesi teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'ye sunuldu. Teklif kabul edilirse öğrencilerin KYK borçları tamamen silinecek.

KYK BORÇLARI TAMAMEN SİLİNECEK Mİ?

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM'ye Kredi ve Yurtlar Kurumu KYK kredi borçlarının silinmesine ilişkin kanun teklifi sunuldu. Milletvekilleri arasında yapılacak olan görüşmenin sonucunda oylamalar yapılacak ve oylamada ilgili kanun teklifi kabul edilirse tüm öğrencilerin borçları silinecek.

Peki hangi KYK borçları silinecek?

Maddi durumu kötü olan öğrencilere karşılıksız ödeme burs imkanı verilirken maddi durumu normal ya da iyi olan öğrencilere kredi verilmektedir. Kredi alan öğrenciler aldıkları ücreti aynı şekilde iki sene sonra ödemekte ve krediyi aldığı süre boyunca geri ödemek ile yükümlüdür. Eğer teklif kabul edilirse geri ödemeli burs alan öğrencilerin borçları tamamen silinmiş olacak.

Bundan sonraki süreçte ise öğrencilere kredi değil sadece burs verilmesi beklenmektedir. TBMM'de yapılacak görüşmeleri ayrıntıları gelmesi halinde haberimizden takip edebilirsiniz.

2018 KYK BURS ÜCRETLERİ NE KADAR?

Lisans ve önlisans bölümlerinde okuyan öğrenciler 2018 yılında 425 Türk Lirası alacak.

Yüksek lisans bölümlerinde okuyan öğrenciler 2018 yılında 850 Türk Lirası alacak.

Doktora bölümlerinde okuyan öğrenciler 2018 yılında 1.275 Türk Lirası Alacak.

YORUMLAR 117
 • Serkan 1 hafta önce Şikayet Et
  3 sene önce mezun oldum. geçen sene kredi borcumu ödemeye başlamıştım. fazla fazla ödüyordum erken bitsin diye bu haberleri görünce ödemekten vazgeçtim. bu nasıl bir adalet sistemi o zaman parasını tümüyle ödeyen ENAYİ mi?
  Cevapla
 • Veysel YÜCEL 1 hafta önce Şikayet Et
  Ben malım zaten bir yıldır kendimi yırtıp geri ödeme yapıyprum
  Cevapla
 • engin 2 hafta önce Şikayet Et
  benim aldığım vergilerle kredi çekip yemişsiniz birde geri ödemek istemiyor musunuz? alırken bunu bile bile aldınız ve ödeyeceksiniz. hadi geçmiş olsun
  Cevapla
 • beyza 3 hafta önce Şikayet Et
  Önlisans mezunuyum. durumu gerçekten kötü olanlara burs çıktı. yine durumu kötü olanlar o riski göze almayıp geri ödemeli krediyi kabul etmediği gibi geri ödemeli krediden yararlananlar ise onu zaten göze aldılar ki kullandılar. ben sonradan borçlu olmamak adına bir şekilde idareli olarak ailemden destek aldım. benim babam da bi ağbaba bi sabancı değildii!! şimdi borç silinecekmiş??? kullanıp ödeyenler ve benim gibi düşünüp hareket edenlerin hakkı ne olacak peki? faiz silmeyse faiz silme yapılandırma ise yapılandırma onun dışında o borç silinirse çatır çatır o parayı yiyenlere de o borcu silenlere de hakkım helal değil........
  Cevapla
 • beyza 6 gün önce Şikayet Et
  normal günlük yaşantıda dile getirdiğim birşeydir ki burda belirtmedim yapılandırmanın yanında durumu iyi olmayanlar araştırılsın onlara tüm olanak sağlansın. benim lafım siz ve sizin durumunuzda olanlara değil kardeşim. durumu iyi olup ödemeyecekleri için sevinenlere. SADECE kendi nefsime düşünmüyorum. etrafımda durumu iyi olmayıp zar zor ödemeye çalışanlarda var o borçtan kurtulmak için borç harç edip ödeyenlerde, o insanlara da yazıkkk!! tek taraflı düşünmeyin lütfen. hak hukuk konusunda da ben geri ödeyeceğimi bildiğim için almadım keyfimden değil. ama o parayı okul okumak için değil gezmek tozmak için harçlık edenlerde vardı
  Cevapla
 • Ahmet 1 hafta önce Şikayet Et
  böyle düşünmen yanlış. alıp almamak senin elinde olan birşey. Devlet baba vermiş sen almamışsın. durumum kötüydü ve almak zorunda kaldım. durumum hala kötü ve ödeyebilecekmiyim bilmiyorum. hak hukuk konusunda ise söz sahibi değilsin. Çünkü kullanmamışsın parayı güzel kardeşim.
  Cevapla
 • lluvia 1 hafta önce Şikayet Et
  durumu gerçekten kötü olanlara burs çıktı fikrine katılmıyorum. bir tanıdığımın arkadaşının babasının bir petrol şirketine ortak olmasına rağmen kıza karşılıksız burs çıkıştı. üstelik öyle iyi bir üniversiteye falan da yerleşmedi. hani diyeceğim ki kız çok zeki derecesi var burs aldı. ama öyle bir durum da yok. benim ise annem babam ayrı babamdan maddi manevi bir destek görmüyorum. annem mesleği olmayan birisi. evimiz kira. yıllarca sigortasız çalıştı. hem de 980 tl'ye. benim ailemden aldığım parayla idare edecek bir durumum da yoktu. zira ailemden para da alamıyordum. senin varmış neyse ki.
  Cevapla
 • maide dem 3 hafta önce Şikayet Et
  kim silmeyi düşünüyorsa Allah razı olsun..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'den büyük sevkiyat!
İşte Türkiye'nin sanayi devleri